Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Oława: Nowy Otok - OP9N05
Dawniej wioska a obecnie dzielnica Oławy
Właściciel: Zabard 2
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-03-2023
Data utworzenia: 02-03-2023
Data opublikowania: 02-03-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 06-03-2023
25x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
32 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O Miejscu:

Miejscowość Nowy Otok pojawia się w dziejach już w 1253 roku. Jednak miejscowość zaczęła rozrastać się w XVIII i XIX kiedy wraz z regulacją rzeki Odry Niemcy chcieli stopniowo zlikwidować miejscowości Stary Otok i Stary Górnik aby tereny pomiędzy Oławą a Jelczem i Bystrzycą stały się Terenami zalewowymi ( jednak tak się do końca nie stało ). W 1909 roku wybudowano tu stację poboru i uzdatniania wody na cele Oławskich wodociągów. Obiekt został w późniejszych latach rozbudowany w raz ze rozwojem miasta.  Po drugiej Wojnie Światowej Stary Górnik i Otok zaludniły się ( w liczbie ok. 130 osób ) ponownie jednak nie tak licznie jak przed wojną ( ponad 400 osób ). Po 1945 roku miejscowość bardzo powoli się rozrastała i taki stan utrzymywał się do końca PRL-u. Nowy Otok został wcielony w granice Administracyjne Oławy 1 stycznia 1973. O Nowym Otoku już jako dzielnicy Oławy zrobiło się Głośno w całym kraju 8 czerwca 1983 roku. Kiedy to Kazimierz Domański jak co dzień przebywał na na działce ( obecnie ROD im. Jakuba Sobieskiego, alejka Morelowa działka numer 457 ) i podwiązywał pomidory w pewnym momencie zabrakło mu tasiemek do podwiązywania pomidorów więc poszedł po nie do altanki w której ukazała się mu Maryja Matka Boska.  Padł na kolana, zaczął się modlić słowami "Ojcze nasz...", "Zdrowaś Maryjo...", "Pod Twoją Obronę...". W połowie modlitwy Matka Boska przerwała mu: "Wstań!". Posłuszny wezwaniu wstał. Wtedy Matka Boska dotknęła jego prawego ramienia mówiąc: "Ja ciebie uzdrowiłam, ty masz chorych uzdrawiać". Powiedziawszy to, zniknęła. Już o 9.00 tego samego dnia o powyższym zawiadomiłem księdza proboszcza. Ten podczas mszy wspomniał o tym z ambony. Na rezultat nie trzeba było długo czekać. Do Oławy w szczytowym momencie przyjechało 40 tyś. pielgrzymów z Polski i zagranicy, samochody stały zaparkowane wszędzie tak samo jak autobusy. Jednak po zbadaniu objawień przez kościół Katolicki objawienie nie zostało uznane w latach 90 został zbudowany kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej W latach 1999-2005 należał do Stowarzyszenia Ducha Świętego w Oławie czyli sympatyków wizjonera Kazimierza Domańskiego. W roku 2005 został przekazany Kościołowi rzymskokatolickiemu. To było najgłośniejsze wydarzenie w dziejach Nowego Otoku oraz Oławy. Tutaj jest artykuł opisujący to wydarzenie szerzej:https://www.tuolawa.pl/artykul/3126,cud-na-dzialkach?p=1  ( niezalecane czytanie komentarzy pod artykułem ). Za PRL-u planowano między ogrodami działkowymi a obecną galerią Quick Park miała powstać obwodnica Oławy jednak obecna rozbudowa miasta bardzo utrudnia te plany. W latach 90 Nowy otok zaczęły powstawać domki jednorodzinne gdyż dużo osób chciało żyć po za miastem ale jednocześnie mieć blisko do Miasta. W roku 2011 pojawiały się plany budowy galerii handlowej jednak kryzys i brak pieniędzy sprawiły że galeria handlowa powstała dopiero w latach 2016-2017. Od tego czasu Oławianie chętnie jeżdżą tu na zakupy ( to nie jest reklama tylko suchy fakt ).     

O keszu:

Kesz to Mikro PET umieszczony na zewnątrz galerii handlowej.

Uwaga !!!

Proszę o podejmowanie kesza w taki sposób aby nie wzbudzić podejrzeń mugoli ani ochrony najlepiej podejmować kesza metodą na zepsuty rower ( nie mam gdzie postawić narzędzi ) lub przepakowanie plecaka.

Zasady reaktywacji Skrzynkę można śmiało reaktywować Jeżeli skrzynka zaginęła lub któryś z elementów skrzynki jest uszkodzony.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Psójka
Wpisy do logu: znaleziona 25x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria