Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ulica na cześć Zygmunta - OP9MZG
Właściciel: rozwadb
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-02-2023
Data utworzenia: 27-02-2023
Data opublikowania: 27-02-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 22-07-2023
4x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
54 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: dawidnd, iwonia1999, keram58
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zbytnio o Zygmuncie Krasińskim tak naprawdę nie będę się rozpisywał, bo każdy dorosły keszer (który ukończył szkołę średnią) orientuje się ,kim jest wspomniany człowiek. Z tego powodu będę chciał pokrótce o nim napisać, aby przybliżyć jego osobę.

 

Idąc za Wikipedią Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński (na serio, tak się nazywał) herbu Ślepowron to polski hrabia, a także poeta, dramaturg i prozaik. Jeden z trójcy wieszczów, największych poetów polskiego romantyzmu. A do tego wszystkiego II Ordynat na Opinogórze — warto prześledzić dokładne informacje w tej sprawie przynajmniej w źródłach internetowych.

 

Debiutował w 1828 jako autor przepojonych makabrą opowieści gotyckich. Już wtedy ujawniły się najbardziej charakterystyczne cechy pisarstwa Krasińskiego: jego obsesja cierpienia, zagłady i śmierci, a przy tym wewnętrzny konflikt między życiowym konwenansem a etosem romantycznej walki narodowowyzwoleńczej. W efekcie przyniosły one obfity plon w postaci twórczości literackiej pełnej frenezji, obrazów piekielnych oraz ostrych dysonansów na tle religijnym i społecznym. W późniejszym czasie – około roku 1847, wraz z wydaniem Ostatniego – wieszcz zastąpił skrajną rozpacz dotychczasowych dzieł przesłaniem etyki chrześcijańskiej, która z czasem, uzupełniona o myśl mesjanistyczną, przerodziła się w żarliwe zawołania do ewangelicznej miłości.

 

To, co przedstawiłem, to można też przeczytać w artykule pod adresem https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Krasi%C5%84ski, gdzie oczywiście można poczytać więcej informacji na ten temat, jak ktoś by chciał więcej się dowiedzieć. Dla mnie warto doczytać w kontekście tytułu Ordynata.

 

Przechodząc do ulicy Zygmunta Krasińskiego w Warszawie to chciałbym też przedstawić parę krótkich faktów z wykorzystaniem portalu WIkipedia. Dla mnie jest to pierwsze źródło, które podało cokolwiek.

 

Wspomniana ulica Zygmunta Krasińskiego znajduje się w warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Po II wojnie światowej u wylotu ulicy, nad Wisłą, powstało nieistniejące już miejsce wywózki gruzu, które pochodziło ze zniszczonych budynków w miejscu, gdzie następnie wzniesiono osiedle Kępa Potocka. Wtedy to było jednym z czterech tego typu miejsc na terenie miasta. Reszta miejsc to: Kopiec Powstania Warszawskiego, Górka Szczęśliwicka i Kopiec Moczydłowski. Dwa ostatnie na pewno są obecnie jeszcze widoczne i wykorzystywane przez lokalne władze i ludność.

W celu odnalezienia finału skrytki trzeba odnaleźć informacje w różnych źródłach i podstawić pod wzór N 52° (A).(B*3)(C*2+1)(D+4)' E 020° (E+4).(F-1)(G-3)(H+1)'. Co do podstawienia odpowiednich cyfr pod litery to korzystajcie z poniższych pytań i podpowiedzi.


A — jakiej długości w metrach jest ulica Zygmunta Krasińskiego w Warszawie? A później  od wyniku odejmij 10 i podziel przez 196.

B — w którym roku pojawił się na ulicy Zygmunta Krasińskiego pierwszy w Warszawie przystanek z trawą na dachu? Później wybierz 3 cyfrę i to będzie to liczba B.

C — przy ulicy Krasińskiego znajduje się Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego. Jaki numer ma ten zespół szkół? Numer to Twoje C.

D — inną placówką edukacyjną jest Szkoła Podstawowa i Liceum Sióstr Zmartwychwstanek w Warszawie. Ten budynek jest znany nie tylko z tego względu, zasłynął w czasie II wojny światowej. Znajdź jaki numer budynku jest przypisany do budynku szkolnego, w którym znajdują się szkoły. Suma cyfr to Twoje D.

E — sprawdź, przy jakim numerze budynku znajduje się Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie. Pierwsze dwie cyfry numeru budynku to Twoje E.

F — w Warszawie znajduje się też plac Krasińskich i czasami można się pomylić ze skojarzeniem miejsc. Proszę, odnajdź informację, w którym roku stał się przestrzenią publiczną. Później pierwszą cyfrę z roku podstaw pod literę F.

G — w Katowicach znajduje się też ulica Zygmunta Krasińskiego. Znajdź informacje, na temat którego listopada 1927 przekazano działkę przy ul. Zygmunta Krasińskiego 3 Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu pod budowę Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych. Druga cyfra dnia to Twoje G.

H w którym roku rozpoczęto budowę osiedla Krasińskiego w Lublinie? Druga cyfra z sumy to Twoje H.

 

Skrytka dostępna też w systemie Geocaching.

W pobliżu finału znajduje się inna skrytka OC, więc uwaga co podejmujecie.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 11 razy, trafień: 3 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 4x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy