Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SHC_048 Miasto Włodowice! - OP9MTX
Włodowice ponownie miastem
Właściciel: Shcopek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-02-2023
Data utworzenia: 12-02-2023
Data opublikowania: 12-02-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 12-02-2023
7x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
37 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Od 1 stycznia 2023 roku Włodowice oficjalnie uzyskały prawa miejskie, które utraciły 31 maja 1870 roku w skutek represji po powstaniu styczniowym. 

 

Historia Włodowic sięga jednak dużo dalej. Już w 1220 roku Wlodowice były wspomniane w dokumencie biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża jako jedna z wsi książęcych oddająca dziesięcinę klasztorowi w Mstowie. Dlatego właśnie wjeżdżając do Włodowic na tablicach powotalnych widzimy roku 1220. 

 

Pierwszy raz prawa miejskie Włodowice uzyskały w 1386 roku. Na terenie gminy miasta znajdują się pałac wzniesiony w XVII wieku, barokowy kościół św. Bartłomieja wybudowany w latach 1701-1708, a w którego miejscu stał kościół drewniany wybudowany 1629 roku, a zniszczony podczas potopu szwedzkiego, oraz drewniany młyn. 

 

Wlodowicki rynek został zrewitalizowany na obchody 800-lecia Włodowic. Co prawda moda na nowoczesne rynki wygrał i rynek we Włodowicach to typowa betonowa konstrukcja jakie czesto widzimy w innych miastach, jednakże architekci postawili w jego centralnej części wiatę i dodali sporo ławek i zielonych terenów, które mogą się na prawdę podobać. Rynek przecina główna droga, która przebiega przez Włodowice. 

 

We Włodowicach krzyżują się szlaki turystyczne. Szlak pieszy zielony z Mrzygłód do Dzibic, szlak rowerowy czerwony z Morska do Poraja, szlak żółty rowerowy, a w obrębie całej gminy dziesiątki innych szlaków włączając w to legendarny Szlak Orlich Gniazd.

 

W bliskiej okolicy znajduje się dużo atrakcyjnych miejscowości takich jak Morsko i zamek, Rzędkowice i tutejsze skały, Podlesice z Górą Zborów, Kromołów i źródło Warty, czy Skarżyce i Okiennik Wielki. Pod ręką są również Żarki, Zawiercie, Kroczyce, Myszków, Ogrodzieniec. 

 

Włodowice są i wybierając się na Jurę ciężko je ominąć. Jest duży procent szansy, że skorzystasz z drogi, bądź szlaku turystycznego biegnącego przez Włodowice. Szkoda zostawiać to miasto z boku odłogiem. Pałac raczej straszy niż, zachęca do odwiedzin, młyn już tylko stoi, ale przecież tu najszybciej uzupełnisz zapasy jak wieczorem braknie piwka przy ognisku pod namiotami w Rzędkowicach i to właśnie stąd najszybciej dojedziesz autobusem miejskim, albo pekaesem do Zawiercia na pociąg.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Zalew
Kościół pw. św. Bartłomieja
Rynek
Altana w rynku
Rynek z drona
Młyn
Wpisy do logu: znaleziona 7x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy