Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
WERESZCZYN - symboliczna mogiła żołnierzy AK - OP9MP3
Właściciel: grafen
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-01-2023
Data utworzenia: 28-01-2023
Data opublikowania: 29-01-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 29-01-2023
13x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
21 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 Wereszczyn (przy kościele), pomnik (i symboliczna mogiła) w hołdzie por. Józefowi Strugowi "Ordonowi" i jego podkomendnym.

Józef Strug ps. „Wilk”, „Ordon”, plut. AK-DSZ, por. cz. w. WiN, s. Szymona i Marii, ur. 4 marca 1919 r. w Wyhalewie (gm. Dębowa Kłoda, pow. Włodawa), wykształcenie średnie. Jego ojciec podczas I wojny św. służył w Legionach Polskich. Ukończył Szkołę Handlową w Parczewie. Z powodu niedowagi nie został powołany do czynnej służby wojskowej, przez co nie uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r. W 1940 r. zaprzysiężony do ZWZ w plutonie dowodzonym przez pchor. Mikołaja Moniuka. W tym samym roku aresztowany przez Ukraińską Policję Pomocniczą w Krzywowierzbie, lecz udało mu się uciec z aresztu. W 1941 r. aresztowany przez gestapo, przez kilka miesięcy więziony na Zamku w Lublinie; zwolniony po 5 miesiącach dzięki łapówce dostarczonej przez członków organizacji. W latach 1942-1943, z polecenia komendanta Obwodu AK Włodawa por. Józefa Milerta „Sępa”, służył na posterunku policji granatowej w Urszulinie (pow. Włodawa). Zagrożony aresztowaniem przez Niemców, w grudniu 1943 r. został odwołany z misji przez kpt. „Sępa”. By uniknąć represji wobec rodziny upozorowano jego uprowadzenie i likwidację. Od początku 1944 r. ukrywał się wraz z bratem Eugeniuszem Strugiem w domu Feliksa Żaka w Czarnym Lesie (gm. Ludwin, pow. Lubartów), pełniąc funkcję z-cy komendanta placówki AK w Załuczu Starym; od maja 1944 r. żołnierz 2. kompanii III batalionu 7 pp. Leg. AK, pod dow. por. Antoniego Mariana Parzebuckiego „Marsa”. Po wkroczeniu Sowietów pozostał w konspiracji, we wrześniu 1944 r., wraz z por. „Marsem”, odtworzył oddział samoobrony w Obwodzie AK Włodawa. Po rozbiciu i rozproszeniu oddziału przez grupę manewrową 64. Zbiorczej Dywizji WW NKWD, wspieranej przez funkcjonariuszy UBP, 23 listopada 1944 r. w Czarnym Lesie, Józef Strug wyrwał się z okrążenia i pozostał w ukryciu. Wiosną 1945 r. dołączył do oddziału partyzanckiego DSZ i ponownie wszedł pod komendę por. A.M. Parzebuckiego „Marsa” i jego z-cy ppor. Konstantego Piotrowskiego „Zagłoby”. Po ujawnieniu oddziału w lipcu 1945 r. zorganizował kilkunastoosobową grupę partyzancką, podporządkowaną Komendzie Obwodu WiN Włodawa; do końca 1945 r. współdziałał z bojówką rejonową WiN ppor. Józefa Brzozowskiego „Rogacza” z gm. Sobibór, a następnie z oddziałami L. Taraszkiewicza „Jastrzębia” i E. Taraszkiewicza „Żelaznego”. Poległ 30 lipca 1947 r. w walce z grupą operacyjną UBP-KBW w kolonii Sęków (pow. Włodawa).

Skrzyneczka - pojemnik laboratoryjny przed nagrobkiem.

Powodzenia

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
AK
tablica
Wpisy do logu: znaleziona 13x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy