Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[OiP] Consilio et lustitiae Sacrum 1797 - OP9M7T
klasycystyczny ratusz w Białaczowie
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-02-2023
Date created: 15-12-2022
Date published: 04-03-2023
Last modification: 19-11-2023
6x Found
1x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
37 visitors
6 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take special equipment  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

  

    

Consilio.Et.Iu

Stitiae.Sacrum

MDCCXCVII

 

    - napis ten, czyli "Miejsce dla rady i sprawiedliwości jest święte" umieszczono na frontonie ratusza wzniesionego w 1797 roku.

    W XIII wieku miasto nie posiadało w pełni ustalonego systemu prawnego i pierwsza lokacja prawdopodobnie się nie udała. W 1456 roku król Kazimierz Jagiellończyk ponowił nadanie praw miejskich, Białaczów zyskał prawo niemieckie (magdeburskie). Nadano miastu prawo do organizacji targów cotygodniowych oraz 3 jarmarków rocznie.

fragment spisu podatkowego Białaczowa z XVI wieku

 

    Monogram SM na herbie Białaczowa, należy do marszałka Sejmu Wielkiego i jednego ze współautorów Konstytucji 3 maja Stanisława Małachowskiego herbu Nałęcz (1736-1809). Ten po wojnach w połowie XVII wieku m.in. uwalniając mieszczan od poddaństwa ponownie lokował miasto w 1787 roku, w  latach 1795-1809 włączone do zaboru austriackiego, a po jego śmierci do Księstwa Warszawskiego. On to wzniósł właśnie ratusz, pałac, i urządził obszerny park. 

    Z 1791 r. pochodzi tez strażnica (dzisiaj OSP Białaczów i świetlica). Wtedy też w niedalekich Petrykozach na polecenie S. Małachowskiego wzniesiono na miejsce starego murowany kościół; autorem projektu był J. Ch. Kamsetzer, nadworny architekt Stanisława Augusta Poniatowskiego

    Miasto Białaczów rozwinęło się dzięki funkcjonowaniu zakładów górniczo-hutniczych w Rudzie Białaczowskiej, Petrykozach i Sendowie. Przed powstaniem listopadowym, za czasów Królestwa Kongresowego miasto w 1827 roku liczyło 81 domów i 651 mieszkańców, W XIX wieku powstała cegielnia, browar i gorzelnia.

 

Białaczowski bon o nominale 10 groszy z pierwszej połowy XIX wieku. 

 

    Na uwagę zasługują pochodzące z tego okresu uznawane za jedne z pierwszych polskich - papierowe pieniądze zastępcze (bony). Według numizmatyka Roberta Gorzkowskiego "[d]obra białaczowskie w latach 1810-1819 wykupywał od spadkobierców Ludwik hr. Małachowski. [...] Tak, więc należy przyjąć, iż bony te na pewno były w obiegu w latach 1825 – 26, a może nawet dłużej." Bony te o nominałach 1, 2, 5, 10, 15 groszy są niezwykle cenione na rynku kolekcjonerskim.  

    Ratusz to budynek dwukondygnacyjny na rzucie kwadratu, z dachem czterospadowym, dawniej miał sień przejazdową. W budynku pierwotnie urzędowała rada miejska. Przy południowej ścianie znajdowała się przybudówka - "koza", w której przetrzymywano aresztantów; została ona wyburzona po II wojnie światowej. W okresie międzywojennym i przez kilka lat po wojnie mieściła się tu szkoła podstawowa.

       Aktualnie w budynku mieści się biblioteka i GOPS. W obrębie Nowego Rynku występują też stare domy z XIX w. (czworaki). Od strony zachodniej ratusza znajduje się pomnik Chrystusa z r. 1894 ufundowany przez Ludwika i Zofię Platerów, a od strony wschodniej obelisk w hołdzie pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców.

 

Klasycystyczny ratusz w Białaczowie.  

 

    Po powstaniu styczniowym (1864 r.) władze Królestwa Polskiego (Kraj Nadwiślański) uwłaszczyły grunty dworskie. od teraz nadano znaczne uprawnienia gminom. Z powodu niskiego znaczenia wielu miejscowości na prawach miejskich i mnogości opłat sięgających tradycją średniowiecza, również Białaczów stracił w 1869 r. prawa miejskie. Zyskał jednak status osady miejskiej, zachowując na przykład przywilej do organizowania targów i jarmarków, z których zyski zasilały kasę osady.         

 

O skrzynce 
Skrzynka to nano-magnetyk (5 cm). 
Tak, szczypczyki przydadzą się.

Nie spal miejscówki, oczy wokoło głowy!

Spontan: śmiało reaktywuj gdy go brak

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints