Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[OiP] Consilio et lustitiae Sacrum 1797 - OP9M7T
klasycystyczny ratusz w Białaczowie
Właściciel: Biały Indianin
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-02-2023
Data utworzenia: 15-12-2022
Data opublikowania: 04-03-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 19-11-2023
6x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
37 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

  

    

Consilio.Et.Iu

Stitiae.Sacrum

MDCCXCVII

 

    - napis ten, czyli "Miejsce dla rady i sprawiedliwości jest święte" umieszczono na frontonie ratusza wzniesionego w 1797 roku.

    W XIII wieku miasto nie posiadało w pełni ustalonego systemu prawnego i pierwsza lokacja prawdopodobnie się nie udała. W 1456 roku król Kazimierz Jagiellończyk ponowił nadanie praw miejskich, Białaczów zyskał prawo niemieckie (magdeburskie). Nadano miastu prawo do organizacji targów cotygodniowych oraz 3 jarmarków rocznie.

fragment spisu podatkowego Białaczowa z XVI wieku

 

    Monogram SM na herbie Białaczowa, należy do marszałka Sejmu Wielkiego i jednego ze współautorów Konstytucji 3 maja Stanisława Małachowskiego herbu Nałęcz (1736-1809). Ten po wojnach w połowie XVII wieku m.in. uwalniając mieszczan od poddaństwa ponownie lokował miasto w 1787 roku, w  latach 1795-1809 włączone do zaboru austriackiego, a po jego śmierci do Księstwa Warszawskiego. On to wzniósł właśnie ratusz, pałac, i urządził obszerny park. 

    Z 1791 r. pochodzi tez strażnica (dzisiaj OSP Białaczów i świetlica). Wtedy też w niedalekich Petrykozach na polecenie S. Małachowskiego wzniesiono na miejsce starego murowany kościół; autorem projektu był J. Ch. Kamsetzer, nadworny architekt Stanisława Augusta Poniatowskiego

    Miasto Białaczów rozwinęło się dzięki funkcjonowaniu zakładów górniczo-hutniczych w Rudzie Białaczowskiej, Petrykozach i Sendowie. Przed powstaniem listopadowym, za czasów Królestwa Kongresowego miasto w 1827 roku liczyło 81 domów i 651 mieszkańców, W XIX wieku powstała cegielnia, browar i gorzelnia.

 

Białaczowski bon o nominale 10 groszy z pierwszej połowy XIX wieku. 

 

    Na uwagę zasługują pochodzące z tego okresu uznawane za jedne z pierwszych polskich - papierowe pieniądze zastępcze (bony). Według numizmatyka Roberta Gorzkowskiego "[d]obra białaczowskie w latach 1810-1819 wykupywał od spadkobierców Ludwik hr. Małachowski. [...] Tak, więc należy przyjąć, iż bony te na pewno były w obiegu w latach 1825 – 26, a może nawet dłużej." Bony te o nominałach 1, 2, 5, 10, 15 groszy są niezwykle cenione na rynku kolekcjonerskim.  

    Ratusz to budynek dwukondygnacyjny na rzucie kwadratu, z dachem czterospadowym, dawniej miał sień przejazdową. W budynku pierwotnie urzędowała rada miejska. Przy południowej ścianie znajdowała się przybudówka - "koza", w której przetrzymywano aresztantów; została ona wyburzona po II wojnie światowej. W okresie międzywojennym i przez kilka lat po wojnie mieściła się tu szkoła podstawowa.

       Aktualnie w budynku mieści się biblioteka i GOPS. W obrębie Nowego Rynku występują też stare domy z XIX w. (czworaki). Od strony zachodniej ratusza znajduje się pomnik Chrystusa z r. 1894 ufundowany przez Ludwika i Zofię Platerów, a od strony wschodniej obelisk w hołdzie pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców.

 

Klasycystyczny ratusz w Białaczowie.  

 

    Po powstaniu styczniowym (1864 r.) władze Królestwa Polskiego (Kraj Nadwiślański) uwłaszczyły grunty dworskie. od teraz nadano znaczne uprawnienia gminom. Z powodu niskiego znaczenia wielu miejscowości na prawach miejskich i mnogości opłat sięgających tradycją średniowiecza, również Białaczów stracił w 1869 r. prawa miejskie. Zyskał jednak status osady miejskiej, zachowując na przykład przywilej do organizowania targów i jarmarków, z których zyski zasilały kasę osady.         

 

O skrzynce 
Skrzynka to nano-magnetyk (5 cm). 
Tak, szczypczyki przydadzą się.

Nie spal miejscówki, oczy wokoło głowy!

Spontan: śmiało reaktywuj gdy go brak

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.