Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Tu kiedyś był kościół - OP9LXF
Eigenaar: palinq
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 06-11-2022
Gemaakt op: 08-11-2022
Gepubliceerd op: 10-11-2022
Laatste verandering: 10-11-2022
35x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
44 x Bekeken
19 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
6 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Chochlik., Chrząszcze2, futerror, Hasioki, unieski, Zyfika
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Według rejestru podatkowego z 1529 roku dowiadujemy się, że w Pilicy na przedmieściu zarzecze została erygowana II prepozytura szpitalna p.w.św Walentego. Jej prepozytorem był wówczas ks. Łukasz z Pilicy. Wizytator biskup Bernard Maciejowski w 1602 r. zostawił notatkę, że szpitalnik miał drewnianą konsekrowaną kaplicę z trzema murowanymi ołtarzami. Dom szpitalny dla ubogich miał jedną ogrzewalnię i 4 izby, w których mieściło się 8 osób utrzymujących się z jałomużnych.

Z inicjatywny st. Podniewskiego 20.12.1610 r. wakujące probostwo św. Stanisława i Walentego zostało przekazane zakonowi kanoników regularnych od pokuty najwyższych inaczej markami.

Darowiznę tę zatwierdził biskup Piotr Tylicki 7.5.1612 r.

Pomieszczenia dawnego szpitalika nie odpowiadały zakonnikom. Ks. W. Pisarski bezzwłocznie przystąpił do budowy klasztory na pustym folwarku przykościelnym.

Podobnie jak dom, zabudowania gospodarcze, także dawna kaplica św. Walentego była już wiekowa i zniszczona powodziami. Wobec tego Stanisław Barszycki przy współudziale szlachcica Stanisława Goszczyńskiego, po roku 1640 wbudował nowy kościół również na Zarzeczu, przy drodze. Kościół otrzymał wezwanie św. Stanisława i Walentego. 

Orientowany na wschód, wykonany w całości z kamienia łupanego. Był jednowarstwowy, z półkoliście zaokrąglonym prezbiterium. Miał białą kamienną posadzkę, sufit zaś z heblowanych malowanych desek.

W kościele było 6 ołtarzy. W ołtarzu głównym znajdował się obraz św. Walentego  męczennika, umieszczony za szkłem w złoconej ramie.

Od strony południowej była kapica murowana, zbudowana na podstawie prostokąta, sklepiona, do której prowadziły żelazne drzwi. Ambona miała złocenia i srebrzenia. Chór wsparty był na 2 kolumnach, na nim zbudowano pozytyw o 8 głosach.

W ścianie północnej było wejście z prezbiterium do zakrystii, sklepione z jednym oknem oprawionym w ołów. Przy kościele był klasztor pokryty gontem, w którym były 4 cele i 4 komnaty. Na podwórzu zbudowano drewniany dom dla czeladzi i stodołę o jednym klepisku. W pobliżu stało 6 chałup dla poddanych, pracujących po jednym dniu pieszym w tygodniu. Zgodnie z traktatem petersburskim z 26.01.1797r. prepozytura św. Walentego na Zarzeczu została przekazana prepozyturze kościoła parafialnego, wraz z obowiązkami i funduszami.

 

Ostatni statni augustianin ks. Józef Henning zmarł na przyklasztorny i kościół, wg postanowienia z 21.10 3.XI.1901r. został przekazany na zbór ewangelicki. Protestanci jednak nie objęli tego kościoła wg relacji z 3.06.1819r. kościół św. Walentego na Zarzeczu, murowany, gontem pokryty, w ścianach dość dobry, ale zły dach, leje się, podłoga się niszczy". Od kilkunastu lat stoi pusty, dawniej był w nim magazyn. Kościół pozbawiony gospodarza uległ szybkiemu zniszczeniu, tak, że w 1874r... był już jedną wielką ruinq".

 

W roku 2002 teren kościoła został uporządkowany. wykonano ogrodzenie posadzono krzewy ozdobne. Prace te zostały zrealizowane sfinansowane przez mieszkańców Zarzecza oraz ulic Kościuszki i Mickiewicza.

źródło: tablica informacyjna przed obiektem

 

Dojście do kesza od tyłu kościoła. Nie trzeba skakać przez płoty.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 35x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs