Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
/DS/ Park w Przybradzu - OP9LQZ
Eigenaar: edusilesia
Plaatser: uhuhu
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 06-11-2022
Gemaakt op: 30-10-2022
Gepubliceerd op: 06-11-2022
Laatste verandering: 14-11-2022
15x Gevonden
1x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
23 x Bekeken
11 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Przybradz jest malowniczą wsią, położoną w widłach potoków: Wieprzówki i uchodzącej do niej Frydrychówki. Założony został prawdopodobnie w XIII w. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1328 r. W spisach świętopietrza wioska jest określana jako „villa Zebotonis”. Pierwotnie nazywano ją najpewniej Przibrot, Piribrat, Prybiradz.

W północnej części wsi znajduje się zespół podworski z obszernym parkiem krajobrazowym z aleją grabową. Powierzchnia parku wynosi 1,96 ha. Zespół ten znajduje się na cyplu wzgórza, wysuniętym w kierunku Frydrychówki. Dwór pochodzi z drugiej połowy XIX w. Jest wraz z aleją grabową wpisany do rejestru zabytków. Zbudowany był przez Jana Pleszowskiego, w miejscu dworu warownego wzniesionego prawdopodobnie na przełomie XIV i XV w. Po jego śmierci dwór dziedziczyła córka, Waleria Smolarska. Obszar dworski ulegał stopniowemu zmniejszeniu zwłaszcza w okresie międzywojennym. Przed wybuchem II wojny światowej został sprzedany katowickim adwokatom (Guzy, Kot, Wolański). Po wojnie stanowił budynek mieszkalny, a od 1959 roku – przedszkole i później mieszkania socjalne.

Obiekt jest pięknym przykładem wiejskiej architektury dworskiej. Jest to dwuskrzydłowy budynek na rzucie litery T, z niewielkim aneksem, nakryty dachami dwuspadowymi o kalenicach prostopadłych, z pojedynczymi naczółkami i rzędami lukarn. Drewniana, wyższa kondygnacja mieszkalna jest postawiona na podmurowaniu, które od wschodu tworzy przyziemie, a od zachodu – wysoki parter. Wzdłuż frontu biegnie długi ganek, ozdobiony sześcioma kolumnami. W elewacji tylnej znajduje się wąski taras wsparty na kolumnie. Do dziś zachowały się resztki murów po zabudowaniach gospodarczych (stajnie dworskie).

Dwór otoczony jest dobrze zachowanym parkiem krajobrazowym, od wschodu i północy przechodzącym w park leśny. Od strony południowej widoczne są resztki sadzawki. Przed dworem rosną olbrzymie dęby, dwa żywotniki, stare jesiony i egzotyczne gatunki świerków oraz ozdobne krzewy. Aleja wejściowa obsadzona jest grabami zwyczajnymi. Wśród zwierząt zamieszkujących obszary leśne wymienić należy: sarny, wiewiórki, zające i lisy. Na tym terenie żyje również wiele gatunków ptaków. W zakamarkach zabudowań dworskich gnieżdżą się dziesiątki nietoperzy.

Park przyjmuje formę naturalnego, dzikiego ekosystemu. Posiada swe mocne strony takie jak: przepiękne położenie, wiele ciekawych zakątków, bogatą faunę i florę, spokój i ciszę. To wszystko stwarza doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji. Na terenie parku znajduje się przyrodnicza ścieżka edukacyjna.

 

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Afbeeldingen
Blisko