Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
/DS/ Pomnik Grunwaldzki - OP9LPQ
Właściciel: edusilesia
Założyciel: uhuhu
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-11-2022
Data utworzenia: 26-10-2022
Data opublikowania: 06-11-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 14-11-2022
20x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
26 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pomnik Grunwaldzki w Chełmku powstał w 1910 roku na wzgórzu zwanym Skałą. Do jego utworzenia zainspirował ówczesną ludność chełmecką ksiądz Stojałowski. Tak miejscowi wspominali jego słowa, wygłoszone na patriotycznym wiecu, zorganizowanym w trakcie czasu zaborów: „Pamiętajcie, że nie jesteście ani Austriakami, ani Niemcami, ale Polakami, a o tę Polskę musicie walczyć i wykorzystać każdą historyczną okazję, by to zamanifestować. W roku bieżącym przypada 500. rocznica zwycięstwa Jagiełły nad Krzyżakami, może by tę właśnie okazję wykorzystać do zorganizowania jakiejś patriotycznej uroczystości dla uczczenia tego historycznego wydarzenia”.

Mieszkańcy ówczesnej wsi Chełmek zdecydowali utworzyć pomnik grunwaldzki. Kierownik miejscowej szkoły pan Błaszczak, podjął inicjatywę i zaangażował do działania dzieci i młodzież. Uczniowie zebrali dużą ilość kamieni wapiennych różnej wielkości. Z pomocą murarzy postawiono dość skromny obelisk, z ważną dla zniewolonych wtedy Polek i Polaków wmurowaną tablicą „Grunwald 1410-1910”. W ostatnich dniach września, w słoneczną niedzielę, dokonano aktu poświęcenia tego kamienia pamiątkowego. Na uroczystości zebrały się tłumy ludzi z Chełmka oraz okolicznych wsi, a nawet przybyli ważni goście z Krakowa. Wygłoszono wtedy patriotyczne mowy, zaśpiewano wspólnie pieśń „Boże, coś Polskę”, orkiestra zagrała „Warszawiankę”, a dzieci, ubrane w tradycyjne krakowskie stroje, wymachiwały biało-czerwonymi chorągiewkami. Niewiele później, wraz z zakończeniem I wojny światowej, po latach niewoli Polska odzyskała niepodległość! Zdecydowanie stało się to dzięki niegasnącemu duchowi polskości i odwadze w sercach ludzi, mającym wyraz również w takim akcie, jak postawienie własnymi rękoma patriotycznego symbolu.

Pomnik Grunwaldzki w Chełmku został niestety zniszczony przez hitlerowców jesienią 1939 roku. Mieszkańcom udało się go odbudować dopiero w 1964 roku. Wyglądem zdecydowanie różnił się od pierwotnego. Po dziesięcioleciach odbyły się kolejny raz ważne uroczystości o wydźwięku patriotycznym. Przygotowano urnę z prochami bohaterów z pól bitewnych. W obchodach związanych z ponownym oddaniem pomnika uczestniczyły już nielicznie starsze osoby, które w roku 1910 jako dzieci zbierały kamienie na jego pierwszą budowę. Było to dla nich radosne i pełne wzruszeń wydarzenie…

W 2005 roku przeprowadzono gruntowną renowację obelisku, w 25. rocznicę powstania „Solidarności”.

 

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Blisko