Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
/DS/ Zespół Pałacowy w Porębie Wielkiej - OP9LN7
Eigenaar: edusilesia
Plaatser: uhuhu
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 06-11-2022
Gemaakt op: 22-10-2022
Gepubliceerd op: 06-11-2022
Laatste verandering: 14-11-2022
19x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
25 x Bekeken
10 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

W Porębie Wielkiej znajduje się zespół pałacowy, w skład którego wchodzi park krajobrazowy z XIX w. wraz z budynkiem pałacu Bobrowskich. W pobliżu tej rezydencji znajdowała się również oficyna, rozebrana w 2001 roku.

Miejscowość została założona w 1285 r. Początkowo nazywano ją Sępnią, nazwa Poręba funkcjonuje dopiero od XIV wieku. Wieś wchodziła w skład księstwa oświęcimskiego należącego do 1456 r. do jednej z linii śląskich Piastów. Następnie wraz z księstwem włączono ją do Rzeczpospolitej. Od XV do końca XVII w. właścicielami wioski była rodzina Porębskich, następnie Nielepców i Szembków.

Na początku dziewiętnastego stulecia majątek w Porębie nabył hrabia Ignacy Bobrowski, herbu Jastrzębiec. Jego syn i dziedzic majątku, Ignacy junior, w 1840 r. ufundował do dziś istniejący pałac. Budynek zaprojektowany przez znanego architekta Franciszka Marię Lanciego łączył w sobie styl neogotycki z elegantami architektury mauretańskiej. Pod rządami rodziny Bobrowskich pałac stał się ośrodkiem życia kulturalnego okolicy. W rezydencji przebywał w 1866 r. między innymi malarz Artur Grottger, który właśnie tutaj stworzył cykl rysunków „Wojna”. Na murze budynku umieszczono tablicę upamiętniającą jego pobyt. Pod koniec XIX z rąk Bobrowskich posiadłość wykupiła rodzina Nowaków. Następnie majątek należał do hrabiny Julii Miroszowskiej, księcia Kazimierza Lubomirskiego, hrabiego Antoniego Wodzickiego i hrabiny Marii Tyszkiewicz z domu Lubomirskiej.

Po II wojnie światowej dobra zostały znacjonalizowane i w pałacu urządzono szkołę rolniczą. W latach 50. budynek przekazano szkole podstawowej, która do dzisiaj ma tu swą siedzibę. W trakcie prac adaptacyjnych przekształcono wnętrza dawnej rezydencji, a jej elewacje pozbawiono większość zdobień architektonicznych.

Jest to obiekt jednopiętrowy, murowany, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, zbliżonego do kwadratu, dwukondygnacyjny, z półpiętrem, nakryty płaskim dachem. Fasada trzyosiowa, z centralnym ryzalitem mieszczącym główne wejście. Gdy patrzy się na ten budynek teraz, to trudno go nawet nazwać pałacem...

 

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Afbeeldingen
Blisko