Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
(SSW9) Zamek Beli IV - OP9LMT
Każdy zamek ma swojego kura
Właściciel: palinq
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Słowacja > Západné Slovensko
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-10-2022
Data utworzenia: 21-10-2022
Data opublikowania: 21-10-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 01-06-2023
2x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
25 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Qbhaq, Robcon
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

9EC23E21-D3AA-15EB-986A-ADC81B3CCA9F.png          Čachtický hrad - kolejny przystanek na Szlaku Słowackich Warowni .

 

Znaleziska archeologiczne dowodzą, że teren dzisiejszego zamku był zamieszkany już w czasach prehistorycznych[1]. Budowa zamku, mającego na celu ochronę granicy Węgier, rozpoczęła się w 1 połowie XIII wieku na polecenie króla Beli IV, przez Kazmierza z rodu Hont-Pázmánych. Pierwotnie w skład zamku wchodziła czworokątna wieża i niewielki obmurowany dziedziniec (zamek górny). Pierwsza wzmianka o twierdzy pochodzi w 1276 i dotyczy obrony przed armią czeskiego króla Przemysła II Ottokara w 1273, w wyniku której zamek został częściowo zniszczony[3][4]. Na przełomie XIII i XIV wieku warownia znajdowała się pod kontrolą węgierskiego możnowładcy, Mateusza Czaka. Od 1392 zamkiem rządził Ścibor ze Ściborzyc, po którego śmierci, właścicielem majątku do 1434 był jego syn. Warownia została wówczas znacząco rozbudowana. Po północnej stronie górnego zamku powstała nowa wieża obronna na planie podkowy, brama, kaplica, a także rozległy dziedziniec (zamek średni). W 1436 król Zygmunt Luksemburski nadał zamek Michałowi Orságowi, którego następcy zarządzali tym majątkiem do 1567. W tym okresie od południowo-wschodniej strony kompleksu dobudowany został trzeci dziedziniec (zamek dolny) wraz z bramą i stanowiskiem artyleryjskim. Po zachodniej stronie zlokalizowana została fosa[2]. W 1569 roku król Maksymilian II przekazał rezydencję pod zarząd rodziny Nádasdy. Franciszek Nádasdy zakupił zamek na własność w 1602, a po jego śmierci w 1604 odziedziczyła go jego żona Elżbieta Batory, która zamieszkała w nim na stałe. Nowa właścicielka przeszła do historii jako domniemana sadystyczna morderczyni i po procesie sądowym została skazana na dożywocie na terenie zamku, gdzie zmarła w 1614 roku[5]. W kolejnych latach znaczenie militarne twierdzy zmalało, niemniej przeszła ona remont w latach 1664-1670. Około 1670 została skonfiskowana i powróciła na własność królewską[2], doznała jednak strat podczas egzekucji tej decyzji i rozpoczął się jej stopniowy upadek. Kolejne zniszczenia zostały dokonane podczas antyhabsburskiego powstania, kiedy twierdza została na krótko zdobyta przez wojska Franciszka Rakoczego w 1708 roku, jak również w wyniku pożaru w 1799. Od czasu utraty rezydencji przez ród Nádasdych, jej właścicielami były rodziny Forgách, Bercsényi, Erdődy, Brunner i Springer. Obecnie ruiny stanowią atrakcję turystyczną. W latach 2012-2014 zostały poddane pracom konserwatorskim i archeologicznym, a ich ponowne otwarcie miało miejsce w lipcu 2014.

W sąsiedztwie zamku znajduje się renesansowy pałac Draškovičovský kaštieľ z XVII wieku, mieszczący muzeum krajoznawcze oraz dostęp do podziemi.

(źródło: Wikipedia)

Wejście na teren zamku jest płatne.

Aktualne godziny otwarcia można sprawdzić na oficjalnej stronie zamku: https://cachtickyhrad.eu/otvaracie-hodiny/

DEEA32DE-CFB8-E57D-6BAF-69C668B38331.png

 

Kesz znajduje się na terenie ogólnodostępnym. Do zamku wiedzie oznaczony szlak lekko pod górkę (chyba że ktoś nie podjedzie na najbliższy parking, to wtedy jest jeszcze bardziej pod górkę:) To nie jest drajw in. Trzeba sobie zaplanować czas na zdobycie tej skrzynki.

Kesz znajduje się u podnóża skały, na której stoi zamek. Skitrany za kamieniem. Spojler musi pomóc, w ferworze kurowania zapomniałam zabrać kordy - stąd nietypowa skrzynka. Kordy odczytane z mapy.

Skrzynka znajduje się na lewo od wejścia do zamku, w ustronnym miejscu. Nie trzeba się wysoko wspinać. Patrz na zdjęcia.

Pierwszych zdobywców proszę o zebranie koordów, w celach aktualizacyjnych.

Gdyby skrzynka zaginęła to ze względu na odległość zgadzam się na reaktywację. Proszę o większy pojemnik.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Z dalsza
Z bliższa