Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
UHWG_Mieczysław Najdorf - OP9LAG
partyjka
Owner: Sofijka
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 21-09-2022
Date created: 23-09-2022
Date published: 24-09-2022
Last modification: 24-09-2022
29x Found
0x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
60 visitors
13 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Take something to write  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrytka powstała w ramach projektu "Ukryta historia Wielkich Grodziszczan" realizowanego przez Fundację Sofijka - edukacja i rozwój z Brwinowa w ramach programu "Działaj Lokalnie". 

Skrytką opiekuje się Fundacja Sofijka.

Przygotowanie tekstu: Paulina Kuran (Fundacja Sofijka)

 

Zapraszamy do udziału w grze "Ukryta historia Wielkich Grodziszczan" w dniach 24 września - 9 października 2022 r.. Więcej informacji w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/660125631908564

 

Mieczysław Najdorf (15.04.1910 – 05.07.1997)

„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się, jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.”

 

Jeden z trzech polskich szachistów, którym Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) w 1950 r. przyznała tytuł arcymistrza. Był pochodzenia żydowskiego. Od 1944 r. szachowy reprezentant Argentyny. W okresie powojennym należał do ścisłej światowej czołówki szachowej. Był rekordzistą w symultanach. W 1996 r. został drugim w historii Polakiem, który otrzymał tytuł Honorowego Członka Międzynarodowej Federacji Szachowej.

 

W szachy nauczył się grać przypadkowo, od taty swojego kolegi. Zarażony bakcylem szachowym, już po krótkim czasie trudno mu było dorównać. Miał wówczas niespełna 10 lat. Swoją pasję rozwijał podglądając najlepszych w warszawskich kawiarniach szachowych. W wieku 21 lat został wicemistrzem, a w wieku 25 lat mistrzem Warszawy, co otworzyło mu drogę do startowania w międzynarodowych zawodach szachowych.

 

Na olimpiadach szachowych bronił barw Polski do 1939 r., kiedy to w Buenos Aires wspólnie z drużyną wywalczył srebro i wywalczył najlepszy wynik indywidualny na szachownicy. Jego karierę przerwała wojna, o której wybuchu dowiedział się podczas turnieju olimpijskiego właśnie w Argentynie. Tam już pozostał. Uchroniło go to od podzielenie losów rodziców, żony i maleńkiej córeczki, którzy pozostając w Polsce, zginęli z rąk Hitlerowców.

 

Mówił, że w Argentynie po prostu urodził się po raz drugi i dlatego przez ponad pięćdziesiąt lat ten kraj uznawał za ojczyznę i czuł się Argentyńczykiem, choć korzeni polskich nigdy się nie wyrzekł. W Argentynie przyjaźnił z polskim pisarzem Witoldem Gombrowiczem.

 

W 1947 r. ponownie się ożenił i ze swoją drugą żoną Adelą miał dwie córki. Wkrótce po jej śmierci w 1977 r. ożenił się z wdową po swoim przyjacielu Ritą. Jego córka Liliana Najdorf, napisała książkę poświęconą swojemu ojcu „Najdorf o Najdorfie”.

 

Był rekordzistą w symultanach, czyli grze na wielu szachownicach jednocześnie. W Sao Paulo w 1947 r. rozegrał 45 pojedynków „na ślepo”, wygrywając 39 partii, 4 remisując i tylko 2 przegrywając. Seans trwał 19 godzin i 40 minut. Trzy lata później, w czasie 11 godzin rozegrał 250 partii, wygrywając 226 z nich, remisując 14, a przegrywając jedynie 10. 

 

Wniósł duży wkład w rozwój teorii szachowej, głównie obrony sycylijskiej i królewsko-indyjskiej. Jego nazwisko nosi jeden z najbardziej popularnych wariantów w obronie sycylijskiej. Pod koniec lat czterdziestych i w latach pięćdziesiątych grał na poziomie pierwszej dziesiątki na świecie. Jeszcze w wieku 69 lat wyprzedzał w turniejach byłych mistrzów świata. W szachy grał do końca swojego życia.

 

Po wojnie został jednym z najzamożniejszych Argentyńczyków, działając w branży ubezpieczeniowej. Jego wieżowiec w Buenos Aires należy do najokazalszych w mieście.

 

Był Honorowym Członkiem Polskiego Związku Szachowego (1993), Honorowym Członkiem Międzynarodowej Federacji Szachowej (1996), został także uhonorowany medalem 50-lecia Polskiego Związku Szachowego (1978).

 

Jego pamięci poświęcony jest Międzynarodowy Festiwal Szachowy odbywający się w latach 2001-2007 w Grodzisku Mazowieckim i od 2008 r. w Warszawie. Od 2007 r. organizatorem festiwalu jest Fundacja Szachowa im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Od 2021 r. jego oficjalna nazwa to Warsaw Chess Festival. W ramach festiwalu rozgrywane są dwa turnieje memoriałowe: Mieczysława Najdorfa - w szachach klasycznych oraz Jana Maciei - w szachach błyskawicznych.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Pictures
2. Mieczysław_Najdorf_(1973)
Wariant Najdorfa
Log entries: Found 29x Not found 0x Note 2x All entries