Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
UHWG_Kazimierz Szosland - OP9LAE
Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga
Owner: Sofijka
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 21-09-2022
Date created: 23-09-2022
Date published: 24-09-2022
Last modification: 24-09-2022
18x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
45 visitors
10 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrytka powstała w ramach projektu "Ukryta historia Wielkich Grodziszczan" realizowanego przez Fundację Sofijka - edukacja i rozwój z Brwinowa w ramach programu "Działaj Lokalnie". 

Skrytką opiekują się harcerze z drużyny 60 M.D.H-y "Burza"

Przygotowanie tekstu: Paulina Kuran (Fundacja Sofijka)

 

Zapraszamy do udziału w grze "Ukryta historia Wielkich Grodziszczan" w dniach 24 września - 9 października 2022 r.. Więcej informacji w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/660125631908564

 

Mjr Kazimierz Szosland (21.01.1891 – 20.04.1944)

 

był jednym z najlepszych polskich jeźdźców w okresie dwudziestolecia międzywojennego, dwukrotnym olimpijczykiem i srebrnym medalistą Olimpiady w Amsterdamie w 1928 r. w jeździectwie w konkurencji drużynowych skoków przez przeszkody.

 

Lata młodości Szosland spędził ze swoją rodziną na ziemi kaliskiej. To w Kaliszu w latach 1905–1911 uczęszczał do Szkoły Handlowej i tu obronił maturę. Studiował na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Lwowskiej. Chciał zostać inżynierem, ale z powodu wybuchu I wojny światowej musiał przerwać naukę i w 1915 r. został powołany do służby w armii rosyjskiej. Od tego momentu do końca swojego życia związał się z mundurem wojskowym.

 

Początkowo służył w oddziałach technicznych armii carskiej, gdzie zajmował się budową torów kolejowych i mostów. Jego służba w armii rosyjskiej zakończyła się po wybuchu rewolucji bolszewickiej. W listopadzie 1918 r. wstąpił ochotniczo do tworzonego Wojska Polskiego, gdzie został przydzielony do 2 pułku Ułanów Grochowskich im. gen. J. Dwernickiego, w szeregach których w latach 1919-1920 walczył na polach bitewnych wojny polsko-ukraińskiej i polsko-sowieckiej. Szosland wykazał się niezwykłą odwagą i za swoje czyny został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

 

Od kwietnia 1919 r. rozpoczął wojskową edukację kończąc Warszawską Szkołę Podchorążych i Centrum Szkolenia Podchorążych Kawalerii w Przemyślu, specjalizując się w budowie dróg i mostów. Mianowany w 1920 r. podporucznikiem zakończył w tym stopniu swój udział w działaniach wojennych. Był jeszcze dowódcą kompanii sztabowej (1921-1922) i dowódcą plutonu po awansie na porucznika (1923), ale coraz więcej miejsca w jego życiu prywatnym i służbowym zaczęły odgrywać konie.

 

W latach 30. pełnił służbę w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, gdzie został przydzielony do Grupy Przygotowawczej Sportu Konnego. Po intensywnym szkoleniu, Szosland powołano w skład grupy olimpijskiej na olimpiadę w Paryżu w 1924 r. Tam wystartował w dwóch konkurencjach: Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (jego drużyna zajęła 7 miejsce, a indywidualnie - 23 miejsce) oraz konkursie skoków przez przeszkody (32 miejsce). Podczas udziału w amsterdamskiej olimpiadzie w 1928 r. osiągnął życiowy sukces – zdobył srebrny medal. 

 

W latach 1923–1935 startował w konkursach jeździeckich z ogromnymi sukcesami. Stał się rekordzistą pod względem występów w konkursach o Puchar Narodów. W dwudziestu trzech startach zwyciężył dziewięciokrotnie: Nicea (1925, 1928), Nowy Jork (1926), Warszawa (1927, 1931, 1933), Ryga (1931, 1932), Spa (1935).  Takich rezultatów nie osiągnął żaden inny polski jeździec.

 

Po powrocie z Amsterdamu Szosland startował jeszcze do 1935 r. Po zakończeniu kariery w stopniu rotmistrza był starszym instruktorem w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. W 1937 r. został mianowany na kierownika Grupy Sportu Konnego działającej w grudziądzkiej szkole. Miał za zadanie przygotować powołanych jeźdźców do zawodów olimpijskich w Helsinkach w 1940 r., które ostatecznie się nie odbyły z powodu wybuchu II wojny światowej.

 

W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Był członkiem Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej. Najpierw zamieszkał w majątku Szczęsne, a następnie w Adamowiźnie pod Grodziskiem Mazowieckim, gdzie zajmował się zaopatrywaniem oddziałów m.in. w uzbrojenie i żywność, którą otrzymywał w wyniku alianckich zrzutów. To w okolicach Grodziska Mazowieckiego, na terenie ośrodka Armii Krajowej „Gąbka – Osa”, pomiędzy zabudowaniami majątku we wsi Osowiec a folwarkiem we wsi Chawłowo odbyła się tu rekordowa w skali całej okupacji liczba zrzutów, bo aż cztery zrzuty na jedną placówkę. „Solnicę” – po tak nazwano miejsce zrzutu - zabezpieczało około 60 osób, żołnierzy Armii Krajowej z Grodziska Mazowieckiego, Podkowy Leśnej, Brwinowa i Milanówka. Tutaj też wylądowała w 1943 r. jedyna cichociemna kobieta gen. Zawadzka „Zo”.

 

Mjr Szosland zginął w nocy z 18 na 19 kwietnia 1944 r. na progu swojego domu w Adamowiźnie, w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Został zastrzelony. Pochowany jest na cmentarzu w Grodzisku Mazowieckim.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Pictures
5. Kazimierz_Szosland_w_polskiej_ekipie_na_Międzynarodowe_Zawody_Hippiczne_w_Nowym_Jorku_1926
5. Kazimierz_Szosland_1933
Log entries: Found 18x Not found 0x Note 0x All entries