Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
UHWG_Seweryna i Michał Bojasińscy - OP9L9G
Właściciel: Sofijka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 21-09-2022
Data utworzenia: 23-09-2022
Data opublikowania: 23-09-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 23-09-2022
27x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
66 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrytka powstała w ramach projektu "Ukryta historia Wielkich Grodziszczan" realizowanego przez Fundację Sofijka - edukacja i rozwój z Brwinowa w ramach programu "Działaj Lokalnie". 

Skrytką opiekują się pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodzisku Mazowieckim (pani wicedyrektor Katarzyna Rachwalska-Kalisz)

Przygotowanie opisu: Paulina Kuran (Fundacja Sofijka)

Zapraszamy do udziału w grze "Ukryta historia Wielkich Grodziszczan" w dniach 24 września - 9 października 2022 r.. Więcej informacji w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/660125631908564

 

Michał Bojasiński (10.07.1839 – 08.08.1894)

Seweryna Bojasińska (1852-1906)

 

Dr Aleksy Michał Bojasiński to lekarz, autor publikacji medycznych, orędownik przyrodolecznictwa oraz założyciel Zakładu Hydropatycznego dla Osób z Towarzystwa, zwanego też Zakładem Wodoleczniczym, czy też po prostu Zakładem dr Bojasińskiego. Prowadzenie zakładu przyczyniło się do szybkiej urbanizacji Grodziska Mazowieckiego, zwłaszcza terenów Jordanowic. Żona doktora - Seweryna, jako kobieta otwarta na nowe trendy, zaangażowała się zwłaszcza w opracowanie nowych serwowanych kuracjuszom diet z ograniczoną ilością mięsa.

 

Dr Bojasiński rozpoczął studia w Cesarsko-królewskiej warszawskiej medyko-chirurgicznej akademii w 1859 r. W 1866 r. ukończył wydział lekarski Szkoły Głównej Warszawskiej (Uniwersytet Warszawski. Karierę medyczną rozpoczął w 1869 r. w Warszawie, a od 1871 r. był lekarzem w Grodzisku Mazowieckim, później także w powiecie błońskim. Publikował prace w Pamiętniku Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego.

 

W 1874 r. dr Bojasiński poślubił Sewerynę Chmielewską, której ojciec był „naczelnikiem sekcji w zarządzie komunikacji” i zajmował się dozorowaniem stanu dróg. W 1875 r. na świat przyszedł ich syn Józef. Małżonkowie doczekali się jeszcze trójki pociech: Lucjana Kazimierza (1876 r.), Franciszka (1877 r.), Zofii (1881 r.).

 

Dr Bojasiński był wizjonerem swoich czasów, który w terenach hr. Skarbka w Jordanowicach dostrzegł potencjał na stworzenie na nich doskonale prosperującej placówki leczniczej. Po zakupie działki przystąpił do budowy Zakładu Hydropatycznych dla Osób z Towarzystwa, otoczonych dużym parkiem z pomarańczarnią. Na kuracjuszy czekały: oranżeria, ogród zimowy, korty tenisowe, sala teatralna, kręgielnia, czytelnia czy sale muzyczne.  Istniały tu 4 domy, w których znajdowało się 60 pokoi dla chorych, a w 1908 r. w Zakładzie powstała własna elektrownia napędzana dwoma silnikami Diasla. Uzdrowisko działało w latach 1884-1932.

 

Leczono tutaj chorych z psychonerwicami, chorobę Basedowa, migrenę, nerwicę urazową i zawodową, porażenia, nerwobóle, rwę kulszową, wiąd rdzenia, niedokrwistość, blednicę, choroby mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych, choroby przewodu pokarmowego, choroby przemiany materii, otyłość, cukrzycę, artretyzm, zatrucia nikotyną, alkoholem, choroby mięśni, nerek, pęcherza i nieoperacyjne choroby kobiet. Pracowano w oparciu o terapię zajęciową i hydroterapię, stosując masaż wodny i elektryczny, elektroterapię, czy naświetlania.  Początkowo Zakład funkcjonował tylko w lecie, z czasem rozszerzono okres jego działania na cały rok. W odpowiedzi na rosnąca liczbę kuracjuszy, wokół Zakładu rozrastała się dzielnica willowa i domki letniskowe.

 

Dr Bojasiński popularyzował grodziskie sanatorium jako miejsce o wyjątkowym klimacie, ze świetną lokalizacją przy trasie Kolei Warszawsko-Wileńskiej, blisko Warszawy, stąd właśnie mieszkańcy stolicy byli częstymi gośćmi letniska. Wśród kuracjuszy byli tak zacni goście, jak: Władysław Reymont, PawełHulka-Laskowski, Wacław Nałkowski, gen. Stanisław Haller, Adolf Dygasińskiczy Kazimierz Przerwa-Tetmajer.

 

Po śmierci męża w 1894 r. Seweryna Bojasińska zaangażowała się w prowadzenie Zakładu. Ekspertem od strony medycznej został początkowo dr Karol Tokarski (1895-1908), następnie Bronisław Malewski (1908-1911) - ojciec Hanny Malewskiej, a od 1911 r. doktor Jan Malkiewicz. Ostatnim kierownikiem zakładu był dr Gallus, pracujący jednocześnie w Tworkach.  

Dr Malewskiemu jak i Pani Sewerynie bardzo zależało, aby kuchnia grodziskich Zakładu serwowała dania na jak najwyższym poziomie - zdrowe, wartościowe, bogate w produkty pochodzące od lokalnych dostawców. W ówczesnych czasach wielkim problem było stworzenie diet z ograniczoną ilością mięsa, tak popularnego na polskich stołach. Stąd wyzwanie przed jakim stanęli było bardzo duże. Skompletowali bibliotekę książek kucharskich, tworzyli nowe dania bezmięsne, testowali je i systematycznie wprowadzali do menu. Zakładowa dieta miała około 1700 kalorii i zawierała dużo błonnika. W menu nie zabrakło: legumin, warzywnych budyni, zapiekanek i pasztecików z grzybami, powidłami i kaszą, sałatki kartoflanej, czy kiszonek. Do picia serwowano wody mineralne, kumys i kefir.

 

Działalność Państwa Bojasińskich, to nie tylko prowadzenie sanatorium, ale także wielkie gesty dobroczynności na rzecz mieszkańców miasta, takie chociażby jak „dziadowskie piątki”. Tym terminem nazywano zwyczaj serwowania, w każdy piątek przez kuchnię sanatorium posiłków dla miejscowych żebraków, kalek i osób potrzebujących wsparcia. Było to szczególnie ważne w okresie zimy.

 

Seweryna Bojasińska zmarła w wielu zaledwie 54 lat, a jej epitafium znajduje się w kościele św. Anny w Grodzisku Mazowickim pod chórem, na ścianie koło głównych drzwi.

 

Dzięki wysokiemu poziomowi usług starania dr Bojasińskiego i jego pracowników zostały dostrzeżone przyznaniem nagród i wyróżnień takich jak:

- list pochwalny dla Zakładu na wystawie higienicznej w Warszawie (1887 r.),

- złoty medal na wystawie zdrojowisk w Ciechocinku (1908 r.),

- dyplom uznania na wystawie higienicznej w Lublinie (1908 r.)

- nagroda na wystawie w Częstochowie (1909 r.)

 

Obecnie w budynku Zakładu mieści się Szkoła Podstawowa Nr 1.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
8. Michał_Bojasiński_Seweryna Bojasińska_foto
8. Michał_Bojasiński_Zdjęcie z Tygodnika Illustrowanego, nr 248 z 1894 r.
8. Michał_Bojasiński_zakład_foto
8. Michał_Bojasiński_foto
8. Bojasińscy
Wpisy do logu: znaleziona 27x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy