Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[OiP] Quartier [w] Pałac Małachowskich - OP9KFA
o wizycie Adolfa Hitlera w Białaczowie
Eigenaar: Biały Indianin
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 15-02-2023
Gemaakt op: 03-08-2022
Gepubliceerd op: 05-08-2022
Laatste verandering: 17-02-2024
11x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
64 x Bekeken
8 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

     Pałac Małachowskich to perełka regionu, wraz z obszarnym parkiem i ratuszem wzniesiony przez samego współtwórcę Konstytucji 3-go maja Stanisława Małachowskiego (1736-1809). Budowany w popularnym w tamtych czasach stylu palladiańskim (pałac połączony ćwierćkolistymi galeriami z oficynami). Powstał na wzór Belwederu w Warszawie, i również został zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego (1758 - 1833). 

    Jest zbudowany na planie prostokąta, ma dwie kondygnacje i podpiwniczenie. Układ wnętrz jest dwutraktowy. Pomieszczenia na parterze ośmiokątny salon, letni przedsionek, 2 większe pokoje, 2 mniejsze, sala jadalna, gabinet "etruski", buduar, pokój narożny, duże klatki schodowe. Rozkłąd piętra podobny jest do parteru. Od południa na osi budynku, na parterze znajduje się częściowo wgłębiony portyk kolumnowy, tworzący rodzaj przedsionka przeznaczonego do siedzenia latem prowadzący do ośmiokątnego salonu w pałacu.

    W 1889 r. korpus główny pałacu rozbudowano według koncepcji Adama Czapskiego, który w tym czasie zaprojektował też oficynę zachodnią.

    Kompleks parkowo-pałacowy stanowi całość wraz z rzeźbami, oranżerią i pergolą z czasów Platerów. Ludwik Broel-Plater (1904-1946)  był ostatnim faktycznym zarządcą majątku po Małachowskich, zanim po wojnie przejął go Skarb Państwa. Podczas wojny rodzina arystokratów przebywała w Białaczowie, a folwark przejęli Niemcy. W latach 80. budynki pałacowe przeszły gruntowny remont (co jest zasługą ówczesnej dyrektor – mgr Walerii Barbary Budzyńskiej) i odzyskały dawną świetność.

     Od 2012 roku pałac jest opuszczony i zamkniety dla zwiedzających. W 2017 r. pałac przypominający Belweder był miejscem kręcenia scen do filmu "Zimna wojna" w reż. Pawła Pawlikowskiego; obraz był nominowany do "Oscara".

    Wieś Białaczów ma w swojej historii niechlubny fakt. Dnia 10. września 1939 r. zaraz po wybuchu wojny, do pałacu Małachowskich przybył w niewiadomym celu Adolf Hitler wraz z Heinrich Himmlerem. Wylądowali na lotnisku polowym, gdzie dzisiaj znajduje się boisko lokalnego klubu. Przed wojną lotnisko było przystosowane przez hrabiego L. Platera na jego prywatnych posiadłościach. Z racji tego, że lotnisko było za małe, podczas lądowania jeden z trzech samolotów ściął konary drzew lasu w Białaczowie od strony zachodniej. 

    Hitler najpierw w Końskich, a później w Kielcach odznaczył niemieckich dowódców zarządzających tymi okręgami w walce, a następnie powrócił na lotnisko w Białaczowie. Dziennik adiutanta Hitlera jest w posiadaniu dr. Tadeusza Wojewody i został już częściowo przetłumaczony. 

 

Obejrzyj Pałac w Białaczowie na archiwalnym filmie TVP Historia.

 

    Były żolnierz 77 p. p. AK Władysław Naruszewicz w swych zapiskach "Wspomnienia lidzianina" oprócz faktu pobytu Hitlera w Białaczowie opisuje swój udział w nieudanym zamachu na ważnego dowódcę SS na linii Opoczno - Inowłódz (w okolicach Kraśnicy). Wszystko znajduje się w rozdziale XXX jego książki pt ,,Niewykorzystane szanse likwidacji Hitlera”. Jeden egzemplarz ksiązki dostępny jest w Muzeum Regionalnym w Opocznie.

 

O skrzynce

Odkładaj i maskuj tak jak zastałeś!

Nie spal miejscówki, oczy wokoło głowy!

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Pałac Małachowskich
Pawilon wschodni / Oficyna w tle
Hitler wychodzący z 8-kątnego salonu od południa