Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
AGADIR - OP9K05
Marina
Właściciel: marass1111
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Maroko > ?
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-06-2022
Data utworzenia: 29-06-2022
Data opublikowania: 29-06-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 29-06-2022
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
8 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

AGADIR

powstał jako berberyjskie miasteczko rybackie, nie ma zbyt wiele udokumentowanych historii miasta przed średniowieczem. Najwcześniejsze odkryte wzmianki o Agadirze znajdują się na mapie datowanej na 1325 r. Portugalczycy byli pierwszymi, którzy przyczynili się do rozwoju Agadiru, ustanawiając go jako miasto portowe i otwierając szlaki handlowe z Saharą na początku XVI wieku. Jednak lokalny przywódca Szejk Mohammed asz-Szejk szybko rozpoznał imperialistyczne motywy Portugalii, jednocześnie uznając idealne położenie Agadiru, co doprowadziło do ataku w 1541 r. Portugalia szybko straciła kontrolę nad Agadirem i całkowicie wycofała się z Maroka. Szejk pozostawił imponującą spuściznę w budowaniu i umacnianiu Agadiru od obcych sił do 1731 roku, kiedy to katastrofalne trzęsienie ziemi zrównało miasto z ziemią. Kasbah, piękna twierdza z widokiem na miasto jest jedyną częściowo zachowaną budowlą, która przetrwała trzęsienie ziemi. 

Holendrzy byli drugim zagranicznym podmiotem, który odcisnął swoje piętno na Agadirze, zakładając placówkę handlową u stóp Kasby (z błogosławieństwem sułtana). Holendrzy handlowali głównie cukrem, skórami, miedzią i woskiem z lokalnymi Marokańczykami, pomagając jednocześnie w odbudowie Agadiru. Jeśli masz szczęście odwiedzić Kasbah, możesz zobaczyć przy wejściu holenderski napis „Vreest God ende eert den Kooning”, który oznacza „Bój się Boga i czcij króla”. Pomimo holenderskiego wsparcia, zniszczenia spowodowane przez trzęsienie ziemi w Agadirze pozwoliło Essaouirze prześcignąć je jako największe miasto portowe Maroka. W połowie XVIII wieku Agadir był prawie miastem duchów.

Dopiero na początku XX wieku Agadir został ponownie zidentyfikowany jako miasto zainteresowania zagranicznego podmiotu. Działając przy założeniu, że Agadir był w zasadzie wolny do przejęcia, Niemcy wysłały do portu w Agadirze dwa okręty wojskowe w celu ustalenia ich interesów. Byli jednak zaskoczeni, gdy duża część Europy i Wielkiej Brytanii stanęła w obronie Agadiru. Anglia wysłała własne okręty Marynarki Wojennej, aby zatrzymać natarcie Niemiec, co doprowadziło do zakończenia wojny. Konflikt określany jest mianem „Kryzysu w Agadirze” i doprowadził do przekazania przez Niemcy kontroli nad Marokiem Francji w zamian za inne terytoria w Afryce Północnej.

Francja znacząco przyczyniła się do umieszczenia Agadiru na mapie jako miasta XX wieku, czyniąc z niego centrum francuskiego przewoźnika poczty lotniczej Aeropostale i rozbudowując port, dzięki czemu Maroko stało się największym źródłem sardynek na świecie. W szczytowym okresie Agadir gościł również Grand Prix Maroko. Wtedy sytuacja znów obróciła się w kierunku tragedii, kiedy potężne trzęsienie ziemi trwające zaledwie 15 sekund zniszczyło Agadir i zabiło około 15 000 ludzi, czyli mniej więcej jedną trzecią jego populacji.

Tragiczne trzęsienie ziemi w 1960 roku, doprowadziło architektów do zaprojektowania nowoczesnego, odpornego na trzęsienia ziemi miasta. Nad Agadirem góruje wzniesienie, na zboczach którego znajduje się ogromny napis „Bóg. Ojczyzna. Król.” widoczny z prawie każdego miejsca w mieście. To trawiaste wzgórze pod Kasbą pokrywa pozostałości pierwotnego Agadiru i wielu z jego mieszkańców sprzed trzęsienia ziemi w 1960 roku. To trochę paradoks: nowoczesne piękno Agadiru i połączenie starożytnej architektury marokańskiej stoją w jaskrawym kontraście z bogatą historią miasta i jego znaczeniem w morskiej i międzynarodowej historii kraju.

Obecne miasto zostało odbudowane 1,6 kilometra dalej na południe. Do 2004 roku Agadir stał się ponad półmilionowym miastem z dużym portem handlowym o zanurzeniu 17 metrów i portem dla łodzi rekreacyjnych z mariną. Agadir był głównym portem sardynek na świecie w latach 80. XX wieku. Posiada plażę rozciągającą się na ponad 10 km z piękną nadmorską promenadą. Klimat ma 300 słonecznych dni w roku, co pozwala na kąpiele przez cały rok. Zima jest ciepła i łagodna, a latem temperatury mogą sięgać nawet 40 stopni Celsjusza.

Wraz z Marrakeszem, Agadir jest bardzo ważnym ośrodkiem turystycznym w Maroku, a miasto jest najważniejszym portem rybackim w kraju. Biznes kwitnie również dzięki eksportowi owoców cytrusowych i warzyw produkowanych w żyznej dolinie Souss. Ze swoimi białymi budynkami, szerokimi bulwarami, nowoczesnymi hotelami i kawiarniami w europejskim stylu, Agadir jest światowej klasy, aktywnym i dynamicznym kurortem turystycznym. Zatoka Agadir i pobliska zatoka Taghazout należą do najpiękniejszych zatok w Afryce.

(dane ze strony AgadirWycieczki)

                   

SKRZYNKA

W palmie na kordach. Patrz fotospojler. 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Marina
Miejsceukrycia
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x