Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Leszno na kartach historii: Czesław - OP9HYJ
Jeden z dwóch pozostałych koźlaków na terenie Leszna
Właściciel: Pixelstelar
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-04-2022
Data utworzenia: 29-04-2022
Data opublikowania: 05-05-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 31-10-2022
14x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
34 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pierwsze wiatraki na terenie Wielkopolski pojawiły się już w XIV wieku, a ich największy rozwój przypadł na XVIII wiek . Polska była wówczas zagłębiem młynarstwa w Europie, w tym okresie na terenie Polski istniało ok. 20 tys. wiatraków, z czego w samej Wielkopolsce - ponad 12 tys. Powstawały całe grupy wiatraków, a wokół Leszna było ich około 100.  

Fragment mapy Leszna z 1977 roku, z zaznaczonymi wiatrakami, przy ulicy Strumykowej, "Czesław" i "Antoni". 

Z upływem lat i postępem cywilizacyjnym, wiatraki zaczęły tracić na znaczeniu, a dotychczasowe metody mielenia zboża zastąpiono nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak młyny parowe, a z czasem zmieniono napęd na elektryczny, co jeszcze bardziej zwiększyło wydajność i uniezależniło przemiał od "sił natury". Dla wiatraków oznaczało to powolne niszczenie i w konsekwencji zagładę. Z czasem dumny symbol dobrobytu województwa wielkopolskiego praktycznie przestał istnieć. Obecnie w regionie leszczyńskim ocalały nieliczne wiatraki, a duża część z nich jest w "opłakanym" stanie. 

Wiatrak "Czesław" jeszcze przed remontem i przeprowadzką z ulicy Strumykowej na Osiecką.

Bohater cache "Czesław" jest jednym z dwóch ocalałych z grupy około 100 wiatraków, jakie znajdowały się na przedmieściach Leszna w XVIII i XIX w. Zbudowany w 1728 r., z tego okresu pochodzi koło paleczne oraz większość elementów jego szkieletowej konstrukcji, a także sztąber i mącznica, co potwierdzają badania dendrochronologiczne. Według przekazów ustnych wiatrak pochodzi ze Sławy, a do Leszna został przewieziony dopiero na początku XIX w., gdzie stanął w pobliżu obecnej ul. C.K. Norwida. Na miejsce przy ul. Strumykowej, gdzie co najmniej od XVII w. stały leszczyńskie wiatraki, przeniesiono go w II poł XIX w. Jest to typ wiatraka tzw. koźlaka, którego całą górną konstrukcję można obracać na drewnianym koźle stanowiącym jego podstawę. Mechanizm wiatraka pierwotnie napędzany był siłą wiatru. Po 1945 r. we wnętrzu zainstalowano silnik elektryczny i dokonano przesunięcia żaren z części centralnej na ścianę boczną. Wraz z kompletnym, oryginalnym i sprawnym wyposażeniem jest cennym zabytkiem ukazującym rozwój techniki młynarskiej od średniowiecza do poł. XX w. Obiekt wyremontowano i przeniesiono na obecne miejsce (na teren Pracowni Ćwiczeń Praktycznych Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w dzielnicy Grzybowo)  w okresie od czerwca do września 2018 r. Prace sfinansowano z budżetu Miasta Leszna, dzięki dotacji uzyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodnie z wolą ostatnich jego właścicieli, wiatrak uzyskał imię „CZESŁAW” na cześć człowieka, który był z nim związany niemal przez całe swoje życie.

Widok z wiatraka "Antoni" na wiatrak "Czesław" przy ulicy Strumykowej.

Czesław Owsianny, urodził się 10 lipca 1913 r. w Czaczu. Niedługo po skończeniu szkoły podstawowej, mając zaledwie 16 lat przybył do Leszna i rozpoczął pracę w tym właśnie wiatraku. W wieku 20 lat został powołany do służby w leszczyńskiej jednostce wojskowej. Podczas II wojny światowej pracował jako robotnik przymusowy w Berlinie, gdzie w wyniku wypadku doznał poważnego okaleczenia nogi. Od 1945 roku pracował w leszczyńskim młynie przemysłowym przy ul. Przemysłowej. W 1954 r. z powodu kłopotów zdrowotnych przeszedł na rentę inwalidzką. Nie rozstał się jednak z młynarstwem, gdyż w 1966 r. od Pawła Pajtwerta kupił wiatrak, w którym pracował w młodości. Przez kolejne lata młyn w dalszym ciągu był użytkowany zgodnie z jego przeznaczeniem. Wraz z odejściem Czesława Owsiannego (zm. 21 czerwca 1981 r.) powoli kończyła się historia wiatraka jako czynnego młyna. Do 1983 r. dzierżawcą i ostatnim młynarzem pracującym w tym obiekcie był Kazimierz Kasprzycki. Nieużytkowany wiatrak powoli ulegał destrukcji, a ogromne koszty jego remontu przekraczały możliwości właścicieli. Decyzją rodziny Czesława Owsiannego obiekt został podarowany mieszkańcom Leszna.

Wyremontowany wiatrak Czesław  został wyróżniony w konkursie Zabytek Zadbany 2019, organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Decyzję ogłoszono podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Miejsce bardzo ruchliwe, pamiętaj o konspiracji. 
Wyjmij kesza z miejsca ukrycia, odejdź na czas wpisu na pobliską ławeczkę, a następnie w odpowiednim momencie odłóż pojemnik w to samo miejsce. Kesz to "pluszak" ukryty na kordach.
Na starcie pojemnik zawiera logbook, ołówek, oraz certyfikaty dla znalazców.

Na dotarcie do kesza polecam rower, a zmotoryzowani najbliżej do kesza będą mieli z parkingu przy markecie DINO, nieco dalej z parkingu przy stacji paliw ORLEN.

Źródło:
http://www.zabytki.leszno.pl/Wiatrak_Czeslaw.html
https://www.powiat-leszczynski.pl/strefa-turysty/szlak-wiatraczny.html

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking przy DINO
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 14x nieznaleziona 0x komentarz 2x Wszystkie wpisy