Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Bunkry "bliźniaki" w Stryszkach - OP9HBY
Niemieckie fortyfikacje na granicy wersalskiej - Pozycja Trzcielska
Owner: marass1111
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 25-03-2022
Date created: 25-03-2022
Date published: 09-04-2022
Last modification: 13-04-2022
7x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
31 visitors
5 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Na mocy traktatu wersalskiego Niemcy nie mogły budować nowych umocnień i fortyfikacji. Jednakże kontrola ze strony Aliantów stopniowo słabła i począwszy od 1934 r. zaczęły powstawać nowe umocnienia na granicy z Polską. W 1937 r., już po rozpoczęciu budowy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (Festungsfront im Oder-Warthe Bogen) w X Wydziale Fortyfikacyjnym OKH (Oberkommando des Heeres czyli niemieckim Naczelnym Dowództwie Wojsk Lądowych) zatwierdzono plan budowy przygranicznych umocnień polowych. Zdecydowano się na wybudowanie jedynie 10-15% stanowisk bojowych, pozostałe miały być wzniesione dopiero po ogłoszeniu mobilizacji. Miało to uzasadnienie ekonomiczne, obiekty ziemne i drewniano-ziemne wymagałyby stałej konserwacji i kontroli na znacznym obszarze.

Pozycję Trzcielską wyznaczono na osi północ-południe w odległości do 10 km od ówczesnej granicy polsko-niemieckiej. Umocnienia miały długość około 95 km i stanowiły linię spinającą rzeki Noteć i Odrę a tym samym fortyfikacje Wału Pomorskiego z Linią Środkowej Odry. Ich strukturę tworzyła sieć konstrukcji ziemnych i drewniano-ziemnych (okopy, transzeje, rowy dobiegowe, stanowiska ckm-ów, armat ppanc i moździerzy) oraz rowy przeciwczołgowe, nieliczne schrony betonowe i konstrukcje hydrotechniczne. Przebieg linii umocnień opierał się o następujące miejscowości lub ich okolice: Gościm, Lubiatów, Wiejce, Korbielewo, Stryszki, Zielomyśl, Pszczew, Rybojady, Trzciel, Zbąszyń, Kargowa, Klenica. (dane Wikipedia)

                                     

Wszystkie stanowiska bojowe posiadały odporność D oraz profile antyrykoszetowe. Grubość ścian schronów wynosiła ok. 35 cm. Ściany obu obiektów wykonane były z żelbetu, natomiast stropy z cegieł. Pewnym jest, że oba schrony były mocno przysypane ziemią: świadczą o tym sporych rozmiarów murki oporowe okalające wejścia w obu obiektach. We wnętrzu zachowały się kątowniki przeznaczone do zamocowania km-u oraz półki na skrzynię z amunicją. W jednym z "bliźniaków" w elewacji bojowej zachowały się zawiasy: strzelnice od zewnątrz zamykane były prawdopodobnie drewnianymi okiennicami - być może niewielkie schrony były maskowane na piwniczki. dzieliła je mniej więcej 50m odległość. Schrony swym ogniem obejmowały drogę biegnącą groblą pomiędzy stawami i podmokłymi terenami w okolicach niewielkiej osady Stryszki. Schrony w Stryszkach zostały włączone w strukturę zbudowanych w 1944 r. umocnień polowych, które zachowały się tu znakomicie. To co je wyróżnia, to skomplikowana sieć. Patrząc na sam rów przeciwczołgowy, to biegnie on od miejscowości Nowiny, by rozgałęzić się w kierunku Strych oraz wzgórz górujących na zachód nad wsią Goraj. Na południe zaś od Goraja rów ppanc. ponownie się rozwidla: w kierunku Lubikowa oraz wzdłuż torów kolejowych w stronę Zielomyśla (Góra Trębacza). Rów ppanc. podążający w kierunku Lubikowa również się rozwidla: w kierunku Przytocznej oraz w kierunku Warty (biegnąc pomiędzy jeziorami Lubikowo, Rokitno, na południe od wsi Twierdzielewo, do Jeziora Żabno, następnie wsi Chełmsko, od Chełmska w stronę Nowej Skwierzyny). Schrony w Stryszkach wzniesione zostały w pobliżu zabudowań Grenzschutzu (do dziś widoczna ruina i zarys obiektu), prawdopodobnie były maskowane, świadczą o tym min. zewnętrzne zawiasy okiennic przy strzelnicach. 

 

SKRZYNKA:

Nietypowa, nie na kordach, szukaj w ruinach koszar Grenzschutzu. Miejsce charakterystyczne. 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Bunkier 1
Interesting place --- Bunkier 2
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Bunkier 1
Bunkier 1
Wnętrze
Bunkier 2
Strzelnica
Ruiny koszar Grenzschutzu
Ruiny koszar Grenzschutzu
Log entries: Found 7x Not found 0x Note 0x All entries