Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
This cache does not have any statistics yet
Kociałkowa Górka - OP9GQ3
Owner: Nataszka
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Archived
Date hidden: 24-01-2022
Date created: 24-01-2022
Date published: 24-01-2022
Last modification: 10-02-2023
0x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
18 visitors
0 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  GeoHotel  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

Kociałkowa Górka – osada w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Pobiedziska. Miejscowość leży 4,5 km na północny wschód od Kostrzyna i 6 km na południowy wschód od Pobiedzisk – siedziby gminy i parafii.

Wieś jest położona wśród lasów. W jednym z nich, przy drodze od strony Pobiedzisk, znajduje się pierścieniowate grodzisko, zamieszkiwane między VI a VII w.

Na łąkach na południowy zachód od drugiej sąsiadującej wsi, Nowej Górki, na szczycie wzgórza wznoszącego się przy krańcu rynny pobliskiego strumienia, znajduje się grodzisko wczesnohistoryczne. Wśród zarastającego je drzewostanu występują liczne okazy brzęków, a jesienią grzyby olbrzymie. W tym miejscu odnaleziono niegdyś narzędzia i naczynia z okresu kultury łużyckiej. Okoliczna ludność nazywa to miejsce "szwedzkim okopem".

Tuż za Kociałkową Górką – od strony zachodniej – położone jest piaszczyste wzgórze zwane Winnicą, które w czasach prehistorycznych było prawdopodobnie cmentarzyskiem pogańskim. W lasach między Kociałkową Górką, Promnem i Pobiedziskami występują strome pagórki porosłe krzewami i dębiną, na których potajemnie oddawano cześć bogom słowiańskim, w obawie przed ukaraniem przez Mieszka I.

Najwcześniejsza wzmianka o miejscowości znajduje się w dokumencie poznańskiego biskupa Pawła z 1218, gdzie Górkę wymieniono obok Jagodna, Sannik, Rujscy, Glinki i innych wsi wchodzących w skład Opola kostrzyńskiego. Przywilej Pobiedzisk – prawdopodobnie z 1258 – wspomina o drodze kotłowskiej (w stronę Górki Kociałkowej). W 1277 książę Bolesław Pobożny i jego żona Jolanta wcielili wieś Górkę z Opola kostrzyńskiego do dóbr książęcych, w zamian za Krerowo z Opola gieckiego. Kolejna wzmianka o Kociałkowej Górce pochodzi z 1404. Wizytacja biskupa Jana Łaskiego z 1510 wspomina o dziesięcinach we wsi Górka na rzecz kościoła św. Michała w Pobiedziskach w powiecie gnieźnieńskim.

W XVII wieku właścicielem tej miejscowości był Franciszek Pruszak Bieniewski, który osadzał tu chętnie chłopów w opuszczonych zagrodach kmiecych w zamian za przyjęcie poddaństwa.

Podczas reformy administracyjnej w 1833 Kociałkowa Górka wraz ze Starą i Nową Górką, weszły w skład wójtostwa kostrzyńskiego w powiecie średzkim.

W latach trzydziestych XIX w. majątek ten nabył zasłużony społecznik i patriota, Tadeusz Radoński. Radoński należał do grona ośmiu młodych Radońskich (siedmiu braci i kuzyn), którzy brali udział w powstaniu listopadowym, a począwszy od 1837 r. zbierali się codziennie w dworze kociałkowo-góreckim dla wspomnień i podtrzymania powstańczego związku. W 1846 Tadeusz za udział w przygotowaniach powstańczych został uwięziony przez Prusaków w Berlinie. Uwolniony w 1848 wziął udział w Wiośnie Ludów. W latach 80. XIX w. wieś była własnością Seweryna Radońskiego.

 

(źródło: pl.wikipedia.org)

 

KESZ:

 

Skrzynka jest "cmentarzyskiem" prawie setki Geokretów, które jakiś czas temu zaginęły. Nie szukajcie ich fizycznie w skrzynce.

 

Skrzynki szukaj

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Log entries: Found 0x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions