Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[DK] American Dream - OP9GHG Skrzynka tygodnia
czyli jedyny w Łodzi salon Harley-Davidson
Właściciel: KasiaNnn
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Tymczasowo niedostępna
Data ukrycia: 07-01-2022
Data utworzenia: 02-01-2022
Data opublikowania: 09-01-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 14-10-2022
24x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 5 obserwatorów
188 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
20 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Aga94, An Na, Astro, CrisS, Equilibrium_prime, guitarillusion, hobbbysta, Hubsik, izeq, JAsiek., Jeanpaul, Jeździec, KubaB08, Maleska, Pawello, Phoebe, poop, Remol19, Tkany, Wojtek.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Salon Harley-Davidson w Łodzi

Harley-Davidson - amerykański producent motocykli pochodzący z Milwaukee w USA powstały w 1903 roku. Założona przez braci Davidson: Williama A. Davidsona, Waltera Davidsona, Arthura Davidsona oraz Williama S. Harley'a.

Pierwsze motocykle Harley-Davidson pojawiły się w Polsce w czasie I wojny światowej. Po jej zakończeniu zaczęły zyskiwać na popularności, a nawet więcej - wokoło nich powstała pewna ideologia predysponująca te maszyny do miana "motocykla idealnego". Były tego dwa powody. Pierwszy - duże, silne Harleye były wówczas motocyklami bardzo solidnymi i trwałym. Drugi powód to fakt, że były to motocykle licznie wykorzystywane przez odradzającą się Armię Polską, Armię, która wywalczyła wolność po 123 latach zaborów i stała na straży tej upragnionej przez pokolenia zdobyczy. Służące dzielnym wojakom Harleye były przez to stawiane na motocyklowy piedestał.

W 1923 roku aż 23% motocykli cywilnych, zarejestrowanych w naszym kraju były to właśnie Harleye-Davidsony, co zapewniało tym pojazdom pozycje niekwestionowanego lidera rynku. W kolejnych latach uznanie dla marki nie słabło, ale ekonomia biednego, dźwigającego się po latach niewoli, państwa sprawiała, że sprzedaż malała.

Po drugiej wojnie światowej znalazło się w Polsce ok. 1500 - 2000 wojskowych Harley-Davidsonów WLA. Trafiły na wschód w ramach wojennej pomocy Lend- Lease i powojennej pomocy gospodarczej UNRRA. Wojsko dość szybko pozbywało się tych maszyn. Były nietypowe, zużyte intensywną wojenną służbą i wrogie ideologicznie. Wycofywane z wojska Harley WLA sprzedawano osobom prywatnym lub trwale niszczono. To właśnie te demobilowe pojazdy stały się podstawą rodzącego się w Polsce w latach 50., 60. i 70. ruchu harleyowskiego. 

W 1970 zorganizowali pierwszy po wojnie zlot harleyowski, który odbył się w Bieszczadach. Zimą tego roku zagrali siebie w filmie fabularnym "5 i pół bladego Józka", który na lata stał się typowym "półkownikiem", czyli produkcją wstrzymaną i niedystrybuowaną. Film obrastał kurzem w magazynie Filmoteki do 1990 roku.

Na planie filmu "5 i pół Bladego Józka". (źródło: https://historia.interia.pl/prl/news-po-prostu-harley-davidson-historia-ruchu-harleyowskiego-w-po,nId,1671819)

Na planie filmu "5 i pół Bladego Józka".

Czytaj więcej na https://historia.interia.pl/prl/news-po-prostu-harley-davidson-historia-ruchu-harleyowskiego-w-po,nId,1671819#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Dziś spotkania miłośników motocykli H-D odbywają się corocznie w Karpaczu, gdzie marka ma nawet aleję swojego imienia.

Wśród znanych harleyowców są Arnold Schwarzenegger, Anthony Kiedis i Chad Smith z zespołu Red Hot Chili Peppers, Rob Halford z Judas Priest oraz Eric Adams wokalista Manowar Eric. Na Hareyach jeździli ponadto Elvis Presley, Jimi Hendrix oraz Brigitte Bardot, która nawet na cześć marki nagrała utwór.

W Polsce na motocyklach marki H-D jeździli polityk Jerzy Dziewulski, muzyk Andrzej Nowak, Wojciech Wiśniewski oraz muzyk Michał Wiśniewski. W samej Łodzi motocyklem tej marki porusza się stand-uper Rafał Pacześ.

Znanymi przedwojennymi harleyowcami byli J. Ludwicki oraz E. Pietrzykowski, którzy w 1924 roku na motocyklu Harley-Davidson wyruszyli z Warszawy do Paryża.

Łódzki salon Harley-Davidson powstał w 2014 roku i posiada swój własny oddział HOG (Harley Owners Group), czyli największe na świecie zrzeszenie właścicieli i właścicielek motocykli Harley-Davidson. Obecnie na miejscu, oprócz marki H-D, znajdziecie także salony innych wiodących marek motocyklowych.

O keszu:

Kesz z serii „Dwukołowy koń”, pokazujący historię motocyklizmu na terenie Łodzi i okolic.

Kesz tematyczny z niespodzianką! Jeśli trafiłeś_aś tu w godzinach pracy salonu, wejdź do środka, a na hasło "Dzień dobry! Adam obiecał mi kawę", dostaniesz kubek pysznego napoju, przy którym możesz zapoznać się z aktualnymi (i nie tylko!) motocyklami H-D. Spokojnie, nie gryziemy ;)

By nie wzbudzać podejrzeń, przy podejmowaniu kesza w nocy parkujcie keszowozy najlepiej pod siłownią. Szukajcie autoryzowanego serwisu. Do otwarcia potrzebne będzie coś cienkiego i płaskiego (np. mały kluczyk, śrubokręt, ale paznokieć też da radę).

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.