Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
"Podziemny samolot" - OP9GFE
2 PLM
Właściciel: subo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:15 h    Długość trasy: 0.50 km
Data ukrycia: 27-12-2021
Data utworzenia: 27-12-2021
Data opublikowania: 01-01-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 02-01-2023
7x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 0 obserwatorów
37 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W dniu 1.04.1944r. na terenie ZSRS w miejscowości Grigoriewskoje utworzono 2 Pułk Nocnych Bombowców „Kraków”. Była to po 1 PLM „Warszawa” druga Polska jednostka lotnicza utworzona na wschodzie. Pułk utworzono na bazie żołnierzy 3 Dywizji Piechoty im. Romualda Trauguta. Podstawą był rozkaz dzienny dowódcy 1 Armii Polskiej generała Zygmunta Berlinga, o powołaniu Polskich Sił Powietrznych. W sierpniu 1944r. 2 PNB „Kraków” razem z 1 PLM „Warszawa” i 3 Pułkiem Lotnictwa Szturmowego utworzyły 4 Pomorską Mieszaną Dywizję Lotniczą. Głównym przeznaczeniem 2 PNB „Kraków”, było organizowanie i szkolenie Polskich jednostek lotniczych. Na stan osobowy w połowie 1944 r. składało się 35 pilotów, 34 nawigatorów i 85 żołnierzy personelu naziemnego. Jedynym typem samolotu, w który wyposażono jednostkę był dwupłat Po-2 zwany popularnie Kukuruźnikiem.

W 2 PNB początkowo latali wyłącznie obywatele sowieccy. Polacy byli zazwyczaj tylko strzelcami. Stopniowo w miarę szkolenia nowej kadry pilotów obywateli sowieckich zamieniano Polskimi pilotami. Kamuflaż wszystkich samolotów Polskiego Lotnictwa Ludowego był identyczny jak samolotów sowieckich, z wszystkimi niuansami. Już od początku istnienia lotnictwa na samolotach malowano dodatkowo polskie znaki rozpoznawcze – szachownice. Dotyczyło to zarówno samolotów pilotów polskich, jak i sowieckich. Sowieckie gwiazdy zniknęły, gdy już po wojnie, w dniu 11.07.1945r. gen. Wiktor Połynin wydał rozkaz o przemalowaniu gwiazd na szachownice. Miało to zostać wykonane do dnia 20.07.1945r.

Równo z końcem II wojny światowej wszystkie Polskie jednostki otrzymują rozkaz powrotu do Polski. W dniu 10.05.1945r. pułk rozpoczyna działalność z lotniska w Bydgoszczy. Wiele jednostek jest rozformowywanych, ale pułk ten pozostaje - zostaje przezbrojony całkowicie w samoloty szturmowe. Zmienia charakter wykonywanych zadań i oczywiście nazwę na 2 PLSz „Kraków” (pułk lotnictwa szturmowego). Stało się to na mocy Rozkazu z dnia 1.09.1945r. Za udział w wojnie przeciwko Niemcom Pułk, stacjonujący w Bydgoszczy, został odznaczony Orderem Virtuti Militari V Klasy.

W drugiej połowie lat 40-tych próbowano utworzyć takie lotnictwo, aby sprostało wymaganiom czasu pokoju. Planowano utworzyć trzy pułki myśliwskie, trzy pułki myśliwsko-szturmowe i jeden pułk bombowy. W dniu 24.01.1946r. na mocy Rozkazu Naczelnego Dowódcy WP powstają nowe jednostki, inne są likwidowane, a pozostałe przeformowane. Na mocy tego Rozkazu powołano do istnienia 2 Dywizję Lotnictwa Szturmowego ze składem; 4 PLSz (poprzedni 2 PLSz „Kraków”), 5 PLSz (poprzedni 3 PLSz ), 6 PLSz oraz 7 PBN (Pułk Bombowców Nocnych ). Dywizja ta była składem Lotnictwa Wojska Polskiego. Dopiero w 1957 roku pułk, o którym mowa, otrzymuje z powrotem swoją pierwotną nazwę - "Kraków". W 1957r. 4 PLSz zostaje przebazowany z Bydgoszczy na lotnisko w Goleniowie na którym stacjonuje do momentu rozformowania w 1993r. 6 lat później, w 1963 r. w pułku następują kolejne istotne zmiany: ponieważ zostaje przezbrojony w naddźwiękowe myśliwce MiG-21 staje się Pułkiem Lotnictwa Myśliwskiego. W 1967r. następuje pewna korekta w organizacji Lotnictwa Operacyjnego - 4 PLM otrzymuje nowy numer i nazwę własną 2 PLM „Kraków”. Pułk ten przejmuje także tradycje rozformowanego 2 PLM w Krakowie-Czyżynach.

W 1990 roku, po kilku kolejnych zmianach, 2 PLM „Kraków” trafia do 2 Korpusu Obrony Powietrznej ze Sztabem i Dowództwem w Bydgoszczy. Do tego czasu Pułk posiadał 24 jednostki MiG-21 M/MF i 5 jednostek MiG-21 UM.

Z dniem 31.12.1993r. 2 PLM został rozformowany. Ostatnie maszyny odleciały m.in do innych pułków lotniczych we wrześniu 1993r. W dniu 10.01.1994r. odbyła się ostatnia zbiórka pułku.

Źródło: "Kalendarium 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Kraków" w latach 1944-1993", Szkic nr 3, Goleniów, 2009r.

 

Niewiele osób wie, że w zabytkowej Bramie Wolińskiej oprócz Punktu Informacji Turystycznej i Sali Historii Miasta mieściła się, a może nadal mieści, Sala Pamięci 2 PLM "Kraków". To właśnie tu po rozwiązaniu pułku przeniesiono część eksponatów, które znajdowały się w Sali Tradycji 2 PLM. Można tu obejrzeć księgi pamiątkowe, albumy z setkami zdjęć, wycinki z czasopism traktujące o pułku, jego dokonaniach i ludziach, pamiątkowe puchary, modele oraz kilka elementów sprzętu i wyposażenia. Czy sala dalej funkcjonuje tego nie wiem, warto sprawdzić. Dodatkową pamiątką jest rondo w Goleniowie im. 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Kraków". To właśnie tytułowy podziemny samolot - z ziemi wystaje tylko fragment statecznika pionowego samolotu.

O skrzynce:

mały pojemnik skitrany pod współrzędnymi +/- 2m.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Tu możesz zostawić auto.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok na pomnik
Uroczysty pochód po przysiędze wojskowej (1966r.)
Ćwiczenia na DOL "Kliniska"
Wpisy do logu: znaleziona 7x nieznaleziona 1x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria