Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Legendy Góry i okolic – mnich z Bramy Polskiej - OP9G3Y
Owner: corcia2
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Puzzle
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 16-11-2021
Date created: 14-11-2021
Date published: 16-11-2021
Last modification: 16-11-2021
14x Found
0x Not found
0 notes
watchers 5 watchers
54 visitors
13 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Legendy z Góry i okolic” to seria keszy poświęconych podaniom, opowieściom i miejscom legendarnym związanym z miejscowościami powiatu górowskiego. Do tej pory zarówno Góra jak i jej okolica pozostawała białą plamą na geokeszerskiej mapie ale okazuje się, że ma się czym pochwalić - również przed geokeszerską bracią. „Legendy” wraz z inną serią („Zapomniane Perły”), postarają się tą białą plamę wypełnić. W zebranych podaniach pochodzących z okolicznych miejscowości przeplatają się nietypowe i tragiczne życiorysy, paniczne lęki, siły tajemne, nienawiść czy wielka miłość. I nie ważne ile w danej opowieści jest z prawdy a ile z fikcji, czy to, że niektóre z nich trącają „myszką” lub trzeba je traktować z przymrużeniem oka. Istotne jest, że przetrwały w pamięci potomnych do dziś i choćby z tego względu warto je przytoczyć jako integralną cześć historii regionu. Niech przyciągają i „straszą” małych, może też pobudzą do refleksji, a starszych niech zapraszają do zapoznania się z wybranymi, zapomnianymi niejednokrotnie już miejscami. Tak więc znacie? Nie? To przeczytajcie…

 

Góra, podobnie jak niejedno wiekowe miasto, oprócz zabytków posiada także swoje tajemnice i legendy. Jedną z nich jest postać mnicha odkryta w XVIII w. w… Bramie Polskiej.

Należy wiedzieć, że opasana murami obronnymi średniowieczna Góra oprócz dwóch furt miała także dwie bramy: Głogowską od zachodu i Polską od strony wschodniej. Kiedy przy odbudowie miasta po wielkim pożarze, który miał miejsce w 1759 r., nakazano poszerzenie ulic i oddzielenie poszczególnych kwartałów okazało się, że ciasna „opaska” murów nie pozwala na dokonanie tego typu przedsięwzięcia. A, że już w tych czasach średniowieczne fortyfikacje uznawano za nieperspektywiczne i w ogóle nieprzydatne w przypadku jakichkolwiek wówczas działań wojennych, zapadła decyzja o redukcji murów miejskich i utworzeniu - ich kosztem - nowych przestrzeni dla miasta. Prace rozbiórkowe dawnych fortyfikacji ruszyły po roku 1770. Po fragmentach obmurowań i dwunastu wieżach przyszła pora na rozbiórkę furt i bram. W roku 1818 dokonano rozbiórki wieży nad wschodnią Bramą Polską, a samą bramę wyburzono dopiero w roku 1928.

Nie było by w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że w niszy, tuż przy rozbieranej bramie umiejscowionej w zewnętrznej części muru, zaraz obok wału, odkryto zamurowany, siedzący szkielet człowieka. Prawdopodobnie w taki sposób został zamordowany. Dlaczego? Dokładnie nie wiadomo...

Według legendy miał to być mnich z pobliskiego – istniejącego przed wiekami przy tzw. mnisich stawach - klasztoru franciszkanów na Kajęcinie (przy wjeździe do Góry od strony wschodniej). Miał on ponoć być ofiarą zazdrosnego wieśniaka, który podejrzewał swoją żonę o romans ze sługą bożym. Ale czy prosty wieśniak mógłby zamurować zakonnika w miejskich murach? Nieprawdopodobne!

Według innych podań jego śmierć miała być zupełnie przypadkową. Tak czy inaczej zagadką jest jak zakonnik (czy w ogóle był to brat zakonny?) znalazł się zamurowany w miejskim murze? Tego prawdopodobnie nigdy już nie uda się dowieść.

Obecnie po Bramie Polskiej nie ma już śladu jak i po prawdopodobnym miejscu ukrycia zwłok mnicha. Również legenda poszła w zapomnienie i przestała elektryzować mieszkańców. Nikt już, jak dawniej nie przystaje by sprawdzić czy w okolicy wspomnianego miejsca ukaże mu się postać w kapturze. Więc spróbuj zatrzymać się Ty drogi keszerze/keszerko – przy okazji wizyty w tym miejscu – dla chwili zadumy nad losem nieszczęśliwego zakonnika.

 

Kesz to mikrus (bez certyfikatów!) ukryty na kordach, które obliczycie po podstawieniu - w miejsce niewiadomych - prawidłowych wartości liczbowych. Zawiera jedynie logbook, w którym - szanowni keszerzy - własnoręcznym podpisem potwierdzacie, iż na własne uszy i oczy zapoznaliście się z legendą tego miejsca.

 

A teraz do dzieła...

 

 

N 51 39. (A – 500 – B - 2)

E 16 32. (500 + C + D)

 

 

A. W którym roku książę cieszyńsko-głogowski Władysław nadał zakonowi franciszkanów piaszczyste grunty na przedmieściach Góry z przeznaczeniem na klasztor? Rok jest wartością A.

1548

1627

1458

 

B. W którym wieku franciszkanie zawitali na ziemie Polski?

(9) XIII

(7) XIV

(5) XV

 

C. Gdzie w Polsce ufundowano pierwsze klasztory franciszkanów?

(4) we Lwowie i Starym Sączu

(6) w Kaliszu i Pyzdrach

(8) w Krakowie i Zawichoście

 

D. Z ilu rozdziałów składa się trzecia reguła franciszkanów, zatwierdzona przez papieża Honoriusza III bullą 29 listopada 1223 roku?

(3) 10

(5) 12

(4) 14

 

 

Źródło:

Przeszłość w legendach zaklęta, s. 22-23.

Heine Fritz, Heimatbuch des Kreises Guhrau/Schlesien, 1973.

ryc. Pinterest.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 16 times, Hits: 8 times.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 14x Not found 0x Note 0x All entries