Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Dąbrówka - OP9FW6
Rowerem po gminie Budry
Owner: Volt71
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 31-10-2021
Date created: 29-10-2021
Date published: 01-11-2021
Last modification: 11-07-2022
11x Found
0x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
16 visitors
9 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

a9869a7b-efdb-4c42-b9d2-200441874455.jpg

Z po­wodu bezpośredniej bliskości granicy państwowej, najle­piej, jeśli przed wyprawą tutaj powia­domimy placówkę Straży Granicznej w Węgorzewie o tym zamiarze telefon +48 87 437 83 20.

Dąbrówka ok. 1540 r. mieściła się w obrębie nad węgorapskiego obszaru puszczańskiego, zwanego – Rososze (niem. Rosossen, Rossossen). Zasiedlona została pod koniec XVI w., najprawdopodobniej przez chłopów litewskich (używana była nazwa – Dąbrówka Litewska, zaś do 1844 r. odbywały się w miejscowym kościele nabożeństwa po litewsku), ale pierwszy sołtys musiał być Polakiem, o czym świadczy nazwa wsi – Dombrowken, funkcjonująca oficjalnie do 1938 r., kiedy to zgermanizowano ją na – Eibenburg. W XVI i XVII wieku Dąbrówka była wsią szlachecką, należącą do rozległego klucza wschodniopruskich dóbr von Schliebenów – założycielem odrębnej, dąbrówkowskiej linii rodu (która zresztą dość szybko wygasła) był – Christoph von Schlieben (1590 – 1625) z Birkenfeld (obecnie pol. Brzeźnica w powiecie kętrzyńskim). XVIII w. to koniec „epoki Schliebenowskiej” i okres rządów wojskowych w Dąbrówce. Wieś najpierw dostała się w ręce dowódcy pruskiego 8. Pułku Dragonów – gen. Adolfa Friedricha von Langermanna, a później stała się własnością dowódcy pruskiego 5. Pułku Huzarów – gen. Karla Augusta von Hohenstocka. Na jakiej zasadzie zmieniało się prawo własności, nie wiadomo – może generałowie zagrali o wieś w karty… W 1790 r. okoliczne tereny wraz z Dąbrówką zakupił Friedrich Wilhelm Johann von Farenheid z Rapy. Majątek w Dąbrówce obejmował łącznie 1364 ha gruntów. W latach 40. XIX w. majątek w Dąbrówce przeszedł w ręce dr Karla Ferdinanda Voigdta z Królewca, jako posag Emilii von Farenheid, z którą królewiecki doktor się ożenił. Dąbrówka pozostawała w rękach rodu Voigdt do 1945 r.

W 1939 r. wieś liczyła 296 mieszkańców, obecnie mieszka tu 118 osób ( na 2018 rok.), w dużej mierze ukraińscy przesiedleńcy z akcji „Wisła” i ich potomkowie. Dość groteskowe są powojenne perypetie z nazwą wsi – nazywała się kolejno: Dąbrowskie, Dąbrówka Nowa i Dąbrówka.

Niewielka Dąbrówka ma również swoją wielką postać artystycznego formatu z okresu powojennego. W 1948 r. ze wsi Minkowce w powiecie sokólskim przybył i zamieszkał w Dąbrówce – Aleksander Słomiński (1885 – 1974).

62ec3261-45de-4385-bca9-00e51f54fac8.jpg

Wkrótce podjął pracę jako kowal i stolarz w tutejszym Państwowym Gospodarstwie Rolnym. Artystyczna wena przyszła do Aleksandra Słomińskiego późno – rzeźbić i malować na szkle (ciekawe, czy jakiś wpływ miały na to witrażowe malowidła w dąbrówkowskim kościele) zaczął dopiero w wieku 86 lat,

c5c46c1d-2ce0-4f6c-aa96-12b87aafbd4d.jpg

ale przez trzy ostatnie, niezwykle twórcze lata swojego życia stworzył ok. 350 niepowtarzalnych prac, które znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce i na całym świecie, gdyż dzieła Słomińskiego były bardzo chętnie kupowane przez Biuro Handlu Zagranicznego DESA. W wydanym przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie katalogu czytamy m.in.: Nieproporcjonalnie duże dłonie, długie kończyny, czy lustrzane dłonie odbiegały od stylistyki rzeźby ludowej lat 70-tych w Polsce. Dziwnie posklejane z kawałków grubo ciosanego drewna postacie, pomalowane olejną farbą,

21af8737-f9bc-44f9-bc51-4c32b394b6d6.jpg

często wywoływały uśmiech i niezrozumienie. Lecz każda z wyrzeźbionych figur, pozornie niema i martwa, posiadała własny świat, własną osobowość, która ukazana była poprzez gesty rąk. Statyczne, ciosane rzeźby Słomińskiego wywoływały i nadal wywołują niezapomniane wrażenie (…) Wyjątkowość i oryginalność prac utalentowanego prymitywisty wzbudzała zaskoczenie, ale również i zachwyt wielu znawców sztuki. Zwany często „Nikiforem Północy” artysta prezentował specyficzną wyobraźnię, którą prócz oryginalnej formy artystycznej, oddają w jakiejś mierze tytuły jego figuratywnych postaci, takie jak m.in.: „Inżynier lotnictwa Hiszpanii”, „Adwokat Persji”, „Burmistrz Arabii”, „Doktor Indii”, „Żołnierz Arabii Betlejem”, czy „Panna afrykańska żółtej urody”…

Obok ruin dworu u południowego krańca Dąbrówki biegnie droga, która prowadzi na most na Węgorapie. Należąca przed wojną do powiatu darkiejmskiego Dąbrówka swoje główne połączenie komunikacyjne miała poprzez Angerau i Klein Beynuhnen z Darkiejmami (od 1938 r. niem. Angerapp, obecnie ros. – Ozjorsk). Stanowiła je, odbiegająca w centrum wsi na lewo droga, którą obecnie niespełna 800 m za wsią przecina rosyjska granica. Na południe żadnej drogi nie było, jedynie dworska alejka, wiodąca do drewnianego mostka na Węgorapie.

Zabytki

  • klasycystyczny dwór z 1862 roku, jednopiętrowy; obecnie własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, nieużytkowany,
  • park dworski o kompozycji krajobrazowej, założony na prawie 5 ha; zachowane alejki, stare drzewa,
  • kościół z pierwszej połowy XVIII wieku,
  • chałupa murowana, z drewnianą wozownią.

Bibliografia załącznikowa:

  • Wojciech Marek Darski, KRAINA WĘGORAPY Wędrówki po gminie Budry, Gmina Budry 2018.

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 11x Not found 0x Note 1x All entries Show deletions