Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Klinowa Góra - OP9FQ0
Właściciel: chester-gh
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-10-2021
Data utworzenia: 20-10-2021
Data opublikowania: 21-10-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 02-11-2021
3x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
23 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Przemierzając szlaki w gminie Jarocin warto obejrzeć urokliwe, aczkolwiek rzadko już spotykane w okolicy, naturalne piaszczyste wzniesienie usypane przez wiatr. Mowa tutaj o Klinowej Górze, znajdującej się nieopodal drogi łączącej miejscowość Jeże i Załomy Golczańskie. 
Pod koniec XIX wieku wydmy były bardzo liczne i groźne dla miejscowej ludności. Rabunkowa gospodarka leśna prowadzona w ówczesnych czasach na terenie naszego powiatu , zwanego wtedy "niskim" doprowadziła do katastrofy środowiskowej. Franciszek Bujak, w swojej pracy na temat leśnictwa w Galicji, podaje, że już w pierwszej połowie XIX wieku niektóre północne części przestrzeni leśnej należące do naszego regionu, zostały całkowicie ogołocone z drzew, a to spowodowało powstanie tzw. lotnych piasków.
W roku jeszcze 1876 kto miał sposobność przejeżdżać przez powiat niski, lub zabłąkał się w ten zakątek, temu się przedstawiła przed oczy prawdziwa pustynia; na znacznych obszarach bowiem, bo do 6.000 morgów, tumany piasku unoszone wiatrami, zasypywały i niszczyły najżyźniejsze grunta. Rozszerzenie się tych ławic piaskowych postępowało szybko i zdawało się, że cała okolica musi ulec temu strasznemu żywiołowi, a wszelkie usiłowania nasze w celu położenia tamy zniszczeniu, dawały tyko ujemne rezultaty. Dopiero w roku 1877 komisarz inspekcji leśnej p. Hołowkiewicz, zobaczywszy zastraszający stan naszej okolicy, powziął szczęśliwą myśl powstrzymania i ustalenia zawydmionych obszarów i pomimo niechęci lub obojętności ze strony naszej, gdyż zdawało się nam, że człowiek nie jest w stanie powstrzymać tego zniszczenia na tak znacznych i rozerwanych przestrzeniach za poparciem władz rozpoczął dzieło zalesienia. Szanowny inicjator, pracą swą gorliwą i umiejętną przez przeciąg lat siedmiu, dokonał zupełnego ustalenia piasków lotnych, z których już przestrzeń prawie do 3.000 morgów pokryła się zieloną szatą roślinną. 

W powiecie niżańskim prowadzono w 1883 r. prace nad zalesieniem wydm w 15 gminach / gminę stanowiła jedna wieś / a to: w Racławicach, Stróży, Rudniku, Jeżowem, Bielinach, Bukowinie, Ulanowie, Gliniance, Wólce Tanewskiej, Zarzeczu, Jarocinie, Kłyżowie, Pysznicy, Domostawie i Hucie Deręgowskiej. Wyhodowano w sosnowych szkółkach 3,540.000 sadzonek; wysadzono przy użyciu zapasu z roku 1882 - 2,810.00 sadzonek sosnowych, 31.000 sadzonek brzozowych i akacjowych, oraz 8.000 sztubrów łoziny. Zalesiono w tym roku 3315 mórg. Płotów ochronnych z gałęzi wygrodzono 9.706 metrów; obarierowania 10497 metr.; wydmuchrzycą obsiano 23 morgów.

Zalesianie wydmisk w naszym powiecie trwało przynajmniej do 1893 r., gdyż jak można się dowiedzieć z uchwały galicyjskiego sejmu krajowego ze stycznia 1887 r. została wyznaczona subwencja w wysokości 700 zł rocznie przez kolejnych 7 lat. Wiele z wydm zniknęło z krajobrazu gminy, gdyż pobierano z nich piasek do celów budowlanych. Największą wydmą, nie do końca jeszcze rozebraną jest wydma w Domostawie, górująca nad tą miejscowością. Klinowa Góra zachowała się, być może z powodu usytuowania na niej kapliczki. Obok kapliczki przebiega droga, którą wierni z Mostek w przeszłości udawali się do kościoła w Kurzynie. 
Klinowa Góra to bez wątpienia unikatowe siedlisko, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Dlatego też została zakwalifikowana jako użytek ekologiczny w "Stadium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Jarocin", uchwalonym przez Radę Gminy w Jarocinie w czerwcu 2014.

Powyższy tekst pochodzi z tablicy informacyjnej która się tam znajduje.

 

Na mapie można zauważyć, że przebiegają tędy dwa szlaki rowerowe o których można poczytać na stronie www.greenvelo.pl :
- Szlak rowerowy ATR, szczegóły: https://greenvelo.pl/detal/1198-greenvelo-szlak-rowerowy-atr
- Historyczny szlak rowerowy w gminie Jarocin, szczegóły: https://greenvelo.pl/detal/1201-greenvelo-historyczny-szlak-rowerowy-w-gminie-jarocin

 

Można tu również wybrać się samochodem. Lepszy i krótszy dojazd do wydmy jest od strony wsi Jeże, choć bardziej atrakcyjny wydaje mi się dojazd od południa. Jest tam dużo miejsca żeby zostawić samochód i udać się na spacer. 

 

Będzie dużo chodzenia, gdyż nie podałem współrzędnych skrzynki. 
Skrzynka jest ukryta na wydmie pod jedną z sosen, które rosną w linii prostej między kapliczką a tablicą informacyjną. Nie trzeba kopać. Powodzenia :)

 

 

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Altanka
Interesujące miejsce --- Kapliczka
Interesujące miejsce --- Tablica informacyjna
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wydma (1)
Wydma (2)
Kapliczka
Wpisy do logu: znaleziona 3x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy