Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Fontanna w Parku miejskim - OP9FK8
Park miejski – dawny ogród spacerowy w stylu angielskim, założony w 1824 r. przez właściciela miasta – dziedzica Rafała
Właściciel: MalinoweLove.666
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-10-2021
Data utworzenia: 10-10-2021
Data opublikowania: 13-10-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 18-10-2021
34x znaleziona
4x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 4 obserwatorów
91 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Park miejski – dawny ogród spacerowy w stylu angielskim, założony w 1824 r. przez właściciela miasta – dziedzica Rafała Bratoszewskiego.

Miejsce to powstało równocześnie z powstającą wówczas osadą przemysłową (osada ok. 1816 r.). W roku 1824 na polecenie właściciela miasta Rafała Bratoszewskiego herbu Sulima, wytyczono plac, który zaaranżowano w stylowy ogród angielski. Miała w nim swoje miejsce kawiarnia, oranżeria no i rzecz jasna domek ogrodnika - ktoś musiał dbać o zieleń.

W parku miała również powstać kaplica grobowa Bratoszewskiego, ale zrezygnowano z tego przedsięwzięcia i ostatecznie założyciel miasta po śmierci spoczął w kościele pw. św. Rafała Archanioła. Przez lata park bardzo zmienił swoje oblicze. Nie ma już opisanych powyżej zabudowań, nie przypomina ogrodu angielskiego. Obecnie jest miejscem spotkań, spacerów, chwil relaksu mieszkańców miasta. Duża ilość ławek, wytyczone alejki, porządek dają temu miejscu pozytywne wrażenie.

Pierwotnie w samym centrum parku znajdował dużych rozmiarów klomb. Obecnie w tym miejscu znajduje się pomnik - popiersie Tadeusza odsłonięty w 1964 r. Należy dodać, że jest to drugi pomnik Naczelnika Insurekcji w tym parku. Pierwszy został odsłonięty w roku 1917 i przetrwał do jesieni 1939 r. kiedy to został zburzony przez Niemców.

Stalowa pamiątka po linii tramwajowej "44"

Historia komunikacji tramwajowej w Łodzi sięga okresu, w którym miasto znajdowało się na terenie zaboru rosyjskiego. Dokładnie 23 grudnia 1898 r.uruchomiono w tym mieście (10 lat przed Warszawą) pierwszy tramwaj elektryczny (w Łodzi nie było tramwajów konnych). Początkowo były to tylko dwie bardzo krótkie linie, obejmujące swym zasięgiem centrum miasta. Z latami trakcja elektryczna i torowa rozrosła się w potężną sieć komunikacyjną tworzącą linie podmiejskie. Jedną z takich była linia łącząca Łódź z Aleksandrowem.

Uruchomiono ją 25 lutego 1910 r. Krańcówka w Aleksandrowie znajdowała się na ówczesnym rynku, obecnie Plac Kościuszki. Bilet na całej linii przed I wojną światową kosztował odpowiednio: I klasa - nie było takiej, II klasa - 36 kopiejek, III - 18 kopiejek, dzieci do pięciu lat nie zajmujące miejsca siedzącego - bezpłatnie. W okresie II wojny światowej do pierwszego wagonu mogli wsiadać tylko Niemcy.

Po 1948 r. linia została oznakowana numerem "44". Funkcjonowała nieprzerwanie do roku 1991, po czym ją zawieszono, a transport przejęły autobusy PKS. Niestety, w 1995 r. władze miejskie Aleksandrowa podjęły decyzję o nie wznawianiu działalności linii tramwajowej i rozpoczęto demontaż torów i sieci elektrycznej.... Pozostawiono mały fragment torów, dla potomnych, taką stalową pamiątkę świadczącą o tym, że kiedyś w Aleksandrowie jeździł tramwaj.

W 2019 r. w Parku została wybudowana nowa fontanna.

Koszt fontanny: 121 tys. z przyłączami za całość wyszło: 197 tys.

Czy fontanna robi na Was takie wrażenie jak jej koszt? Sami oceńcie.

 

Kesz to mikro magnetyk - znajduje się tam gdzie wskazuje zdjęcie fontanny wieczorem.

 

W razie zaginięcia skrzynki, nie wyrażam zgody na reaktywację

Załączam stare i nowe zdjęcia parku.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10