Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
UHB_Stulecie Winnych - Ałbena Grabowska - OP9FF2
Właściciel: Sofijka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-10-2021
Data utworzenia: 01-10-2021
Data opublikowania: 02-10-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 12-11-2022
24x znaleziona
4x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
49 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrytka powstała w ramach projektu "Ukryta historia Brwinowa" realizowanego przez Fundację Sofijka - edukacja i rozwój z Brwinowa w ramach programu "Działaj Lokalnie". 

Opracowanie tekstu: Ałbena Grabowska

Skrytką opiekuje się Fundacja Sofijka.

 

Był rok 2014, sto lat wcześniej wybuchła I wojna światowa, zmieniając scenę społeczną i polityczną świata na zawsze. Zniewolona Polska, poraniona powstaniami, doświadczająca represji zaborców, stanęła przed szansą odzyskania niepodległości.

Co się stało z naszym krajem przez ostatnie 100 lat? Jak wykorzystaliśmy wielkie spełnione marzenie o wolności? Jak zwykli ludzie przeżywali szczególny czas wojen, czy kochali tak samo jak dziś, czy marzyli o tym, żeby ich domy burzono, wyrzucano ich z ojczyzny i nazywano zdrajcami?

Tak się to wszystko zaczęło. Postanowiłam, że napiszę sagę. Akcję osadziłam w mieście, w którym mieszkam – podwarszawskim Brwinowie. Postanowiłam, że w powieści opiszę także postaci prawdziwe, takie jak Stanisław Lilpop, Jarosław Iwaszkiewicz, Zygmunt Bartkiewicz, Janusz Korczak, a wydarzenia fikcyjne połączę z autentycznymi. Pierwszy tom ukazał się jesienią 2014 roku. 

Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek – Marii i Anny – umiera ich matka. Stanisław Winny, ojciec nowo narodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków.

Bracia Stanisława oraz jego rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu tragedii. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – pewnego upalnego lipcowego dnia wybucha wojna...

Długie lata I wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej cenią oni pokój i dobrobyt, które przynosi dwudziestolecie międzywojenne, chociaż przewrotny los nie szczędzi Winnym życiowych doświadczeń. Z niepokojem obserwują, jak wielkimi krokami nadchodzi kolejna wojenna zawierucha.

Podczas II wojny światowej rodzina Winnych doświadcza tego, co tysiące polskich rodzin. Jedni z Winnych walczą na europejskich frontach, inni zmagają się z okupacyjną codziennością: terrorem, głodem i groźbą wywózki do obozów koncentracyjnych. Mimo wojennej zawieruchy, życie płynie dalej: Winni kochają, nienawidzą, rodzą się im kolejne dzieci. Nadchodzi koniec II wojny światowej. Upragniona wolność ma jednak niewiele wspólnego z tym, o czym marzyli przez lata nazistowskiego terroru. Inwigilacja i represje ze strony komunistycznych władz to chleb powszedni powojennych lat. Nadchodzą bowiem czasy trudne dla tysięcy polskich rodzin, w tym także dla Winnych – budzą się dążenia niepodległościowe, na które odpowiedzią są represje władz skierowane przeciw opozycji. Razem z Winnymi przeżyjemy wprowadzenie stanu wojennego , pierwsze wolne wybory. W tle – skoro życie Winnych toczy się w Pruszkowie – obserwujemy narodziny mafii, z którą już zawsze miasto to będzie się kojarzyć.

Wobec wielkiego powodzenia sagi zdecydowałam się uzupełnić jej wątki. W 2019 roku ukazały się bardzo dobrze przyjęte „Opowiadania”. W dniu 13 października 2021 roku zapowiadana jest premiera prequelu sagi „Stulecie Winnych. Początek”.

Filmowy potencjał opowieści dostrzegła Telewizja Polska. Wiosną 2019 roku w TVP 1 wyemitowano pierwszy sezon serialu „Stulecie Winnych”. Główne role zagrali: Kinga Preis, Roman Gancarczyk, Jan Wieczorkowski, Katarzyna Wajda, Barbara Wypych, Arkadiusz Janiczek i Katarzyna Kwiatkowska.

Wiosną 2022 roku zapraszamy na czwarty sezon serialu.

Więcej informacji: https://albenagrabowska.pl/

Żródło pochodzenia zdjęcia autorki: https://albenagrabowska.pl/media/

____________________________________________________________________________________

Zapraszamy do udziału w grze "Odkryj Brwinów" w dniach 2-16 października. Więcej informacji w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/3028582564080372

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Stulecie Winnych - okładka
Ałbena Grabowska_zdjęcie_Zwierciadło
Wpisy do logu: znaleziona 24x nieznaleziona 4x komentarz 0x Wszystkie wpisy