Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
UHB_Stanisław Skudro - OP9FEG
Brwinowski lekarz, społecznik, patriota, major Wojska Polskiego
Właściciel: Sofijka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-09-2021
Data utworzenia: 29-09-2021
Data opublikowania: 02-10-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 12-11-2022
21x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
59 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrytka powstała w ramach projektu "Ukryta historia Brwinowa" realizowanego przez Fundację Sofijka - edukacja i rozwój z Brwinowa w ramach programu "Działaj Lokalnie". 

Opiekunkami skrytki są Aneta i Filip.

 

Stanisław Skudro urodził się 5 października 1881 r. w Cieszynie, gdzie czasowo przebywali jego rodzice. Do filologicznego gimnazjum uczęszczał w Kiszyniowie (Besarabia). Po otrzymaniu świadectwa maturalnego w 1901 roku rozpoczął naukę na Uniwersytecie w Kijowie, a następnie w 1905 r. wyjechał na dalsze studia lekarskie do Krakowa, gdzie w roku 1911 uzyskał dyplom doktora medycyny („doktora wszech nauk lekarskich”). Po otrzymaniu dyplomu w Krakowie w 1913 r. złożył rosyjski państwowy egzamin lekarski na uniwersytecie kijowskim, gdzie uzyskał „dyplom ze stopniem lekarza”.  Wśród swoich kolegów wyróżniał się dużymi zdolnościami naukowymi, doskonałą pamięcią i pracowitością. Po otrzymaniu dyplomu lekarskiego osiadł w Kijowie, gdzie otworzył własną lecznicę chorób wewnętrznych. Podczas studiów interesował się  patologią ogólną i chorobami wewnętrznymi i wydał w druku dwie prace naukowe z tej dziedziny. Dzięki swoim zdolnościom i intensywnej pracy szybko zyskiwał sobie uznanie pacjentów.

W czasie I wojny światowej Skudro trafił do armii jako lekarz wojskowy. Służył na południowym froncie, początkowo w charakterze lekarza batalionu piechoty, potem - pułku, a pod koniec - dywizji. W armii rosyjskiej dał się poznać, jako lekarz całkowicie oddany swej pracy, który z całym poświęceniem ratował życie rannym i chorym. W pracy tej zupełnie nie dbał o własne bezpieczeństwo i często pod ogniem nieprzyjacielskim zbierał rannych. Armia rosyjska odznaczyła go sześcioma orderami , m.in. Włodzimierza z Mieczami. Brał również udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. (wstąpił do Wojska Polskiego) - pełnił rolę szefa sanitarnego dywizji jazdy. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz otrzymał Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921 oraz Medal „Polska Swemu Obrońcy”.

Po wojnie mjr Skudro pracował w Departamencie Zdrowia Ministerstwie Spraw Wojskowych. W 1922 r. przeszedł do rezerwy, pojechał do Poznania i został tam asystentem Poznańskiego Uniwersytetu. Jako zdolny lekarz internista zyskał rozgłos i uznanie. Na początku kariery zawodowej chciał iść drogą naukowo - lekarską, jednakże ze względu na zamiłowanie do armii, po dwóch latach przerwy wstąpił ponownie do Wojska Polskiego. Pracował jako zawodowy lekarz wojskowy w Zakładzie Leczniczym Protezowym w Poznaniu, potem zaś w VII Szpitalu Okręgowym. W 1926 r. zostaje wyznaczony do Departamentu Zdrowia Ministerstwa Spraw Wojskowych, a w 1928 r. do I Szpitala Okręgowego. W 1930 r. przeszedł w stan spoczynku. Pozostał w Brwinowie, jako lekarz wolno-praktykujący, nie dbając o wynagrodzenie. Brwinowianie cenili i szanowali mjr Skudro za  bezinteresowne leczenie.  Mieszkańcy Brwinowa zapamiętali Skudrę jako „doktora Judyma” - przyjaciela i opiekuna ubogich oraz inicjatora i przewodniczącego komitetu budowy Pomnika Niepodległości. W życiu kierował się mottem: „Uważam, że żołnierz, lekarz i ksiądz, powinni trwać na  swoim stanowisku, zawsze gotowi do czynu”. Mjr Skudro przed śmiercią, będąc już zaziębiony i mając podwyższoną ciepłotę, poszedł wezwany do chorego wieczorem, zimą (nie zważając na śnieg i mróz). Gdy go ostrzegano i zatrzymywano, powiedział: „póki mogę chodzić, moim obowiązkiem jest iść do chorego”. Niestety nawet jego żelazny organizm nie wytrzymał tego.

Spoczął 31 stycznia 1933 r. na warszawskich Powązkach. Jego pogrzeb był odzwierciedleniem serdecznych uczuć, jakim darzono mjr Skudro. Dr Skudro był wzorem uczynności koleżeńskiej i rycerskiego honoru, nie dbał o interesy osobiste lub własne wywyższenie, lecz o dobro Państwa i niósł bezinteresownie pomoc lekarską potrzebującym.

Żródło: https://www.brwinow.pl/4527-odnowiona-kapliczka-przy-ul-s-skudry.html

____________________________________________________________________________________

Zapraszamy do udziału w grze "Odkryj Brwinów" w dniach 2-16 października. Więcej informacji w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/3028582564080372

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Stanisław Skudro_kapliczka
Wpisy do logu: znaleziona 21x nieznaleziona 3x komentarz 1x Wszystkie wpisy