Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Mural 770 lat Rogoż - OP9FBL
To ludzie tworzą miejsce
Właściciel: mrwplk
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-09-2021
Data utworzenia: 18-09-2021
Data opublikowania: 20-09-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 02-12-2021
1x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
22 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rogoż

Wikipedia opisuje miejscowość dość lakonicznie. Rogoż jest wsią w Polsce, położoną w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Wisznia Mała. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest park z końca XIX w. Według spisu ludności z 2011 r. wieś liczyła 324 mieszkańców.

Specjalnie dla Was chciałbym jednak dopisać więcej szczegółów. Wieś od południowego wschodu niemal niezauważalnie łączy się z Krynicznem, od zachodu sąsiaduje z Szewcami i znajduje się na drodze gminnej łączącej te dwie miejscowości. Na południe od Rogoża znajduje się Szymanów, wraz z lotniskiem Aeroklubu Wrocławskiego. Z zachodniej części Rogoża jest znakomity widok na to lotnisko jak i na Wrocław, czemu chcę poświęcić osobnego kesza. W niewielkiej odległości od Rogoża przebiega droga szybkiego ruchu S5 ze zjazdem na 57 kilometrze (na Wisznię Małą i Kryniczno).

Park z pałacem
Zabytkowy park wraz z pałacem znajduje się w centralnej części wsi. Obecnie zespół ten znajduje się w rękach prywatnych i nie ma możliwości zwiedzania jako takiego. O dawnej świetności parku można podumać przechodząc się z ulicy parkowej w kierunku świetlicy wiejskiej. Po drodze znajdziemy także plac zabaw. Na tyłach parku przebiega gruntowa ulica Zacisze. Sam budynek pałacu dzieli kilka rodzin, widoczne też są ślady licznych remontów prowadzonych bez przesadnej dbałości o całokształt budynku. Elewację można podziwiać z ulicy Wierzbowej, na odcinku między Parkową a Lipową. Obok pałacu znajduje się staw, obecnie dość zaniedbany.
Oprócz zabytków we wsi godne odwiedzenia jest gospodarstwo sadownicze z zachodniej strony, w którym w sezonie można kupić świeże owoce: jabłka, brzoskwinie, śliwki i inne. Na ulicy Wierzbowej znajdziemy sklep z mięsem i wędlinami cieszący się bardzo dobrą opinią nie tylko w najbliższej okolicy. Tradycje rolno-sadownicze widać zresztą także na wschodzie wsi, czy właściwie już w Krynicznie. Latem na przydrożnych straganach są dostępne sezonowe owoce i warzywa.

Mural
W 2021 roku obchodzimy 770 lecie istnienia miejscowości. Przewodnim hasłem jest "To ludzie tworzą miejsce". Z tej okazji odbyło się kilka imprez plenerowych, turniej szachowy, rodzinny przejazd rowerowy i kino plenerowe. Otwarto także boisko sportowe. Przede wszystkim jednak został namalowany i uroczyście otwarty mural przedstawiający pionierów Rogoża. Są to mieszkańcy Rogoża uwiecznieni na zdjęciu wykonanym pod koniec lat 60-tych XX wieku. Ich potomkowie nadal mieszkają w Rogożu.

Mural wykonano z wielką dbałością o szczegóły, powstawał w ciągu kilku miesięcy, latem 2021 roku. Zobaczymy też na nim kolejne nazwy tej miejscowości, w tym pierwszą zapisaną 1251 r. Rocos i niemiecką Rux z 1743 r. Z pewnością jest to miejsce godne odwiedzenia. Kesz został umieszczony na swoim miejscu tuż przed uroczystym odsłonięciem murala w dniu 18 września, więc można powiedzieć że wziął udział w tej uroczystości.

O keszu
Mały pojemnik magnetyczny ukryty na podanych współrzędnych, w bezpośredniej bliskości murala, zawierający na starcie logbook i mini certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców, weź zatem coś do pisania. Proszę o dyskrecję podczas podejmowania i o odkładanie w to samo miejsce. Turyści przyciągają uwagę mieszkańców, czego doświadczyłem choćby wykonując zdjęcia do tego opisu. A zatem: konspiracja, Panie i Panowie, konspiracja! W końcu każdemu może się rozwiązać sznurówka, nawet obok murala...Kesz jest dostępny dla osób na wózku inwalidzkim, pod warunkiem że ziemia nie jest zbyt rozmoknięta. Tu nie ma chodnika.

Pojemnik celowo został wyposażony w korek, który przy nieco gwałtowniejszym wyciągnięciu wydaje odgłos... no cóż, korka wyjmowanego z flaszki. Chciałem w ten sposób dodać smaczku obchodom i dać keszerom możliwość symbolicznego wzięcia w nich udziału, nawet po ich zakończeniu. Powodzenia!

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Mural
Pałac