Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Halina Podgórska, pseudonim "Jur" - OP9F9N
Brwinowska łączniczka Armii Krajowej.
Owner: Sofijka
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-09-2021
Date created: 14-09-2021
Date published: 24-09-2021
Last modification: 27-10-2021
23x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
70 visitors
12 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrytka powstała w ramach projektu "Ukryta historia Brwinowa" realizowanego przez Fundację Sofijka - edukacja i rozwój z Brwinowa w ramach programu "Działaj Lokalnie". 

Opiekunkami skrytki są Renata, Zofia i Ania K.

 

Poznaj historię Haliny Podgórskiej, brwinowskiej łączniczki Armii Krajowej. Nasza skrytka została ukryta w okolicy brwinowskiego pomnika AK. Miejsce jest  ruchliwe więc sugerujemy bardzo wczesne lub późne godziny. Staraj się nie zwracać na siebie uwagi. W przypadku problemu ze znalezieniem skrytki, zapoznaj się z podpowiedzią.

 

W Brwinowie Halina mieszkała od dziecka ze swoimi rodzicami Wacławem i Ireną oraz z rodzeństwem - starszym bratem Zdzisławem oraz młodszym Wojciechem, zwanym Tesiem.  

W latach 1937–1942 rodzina mieszkała przy ul. Biskupickiej 25. Tam też mieściła się sześcioletnia Szkoła Powszechna, której kierownikiem od 1924 r. był Wacław Moczydłowski - tata Haliny. Mama Irena uczyła w tej szkole języka polskiego i historii.

Następnie rodzina Moczydłowskich przeniosła się na ul. Słoneczną 22. Podczas wojny rodzina ukrywała tam kilkadziesiąt osób. 

Szkoła została przeniesiona z budynku mieszkalnego przy ul. Biskupickiej na ul. Piłsudskiego 11. Pod tym adresem szkoła funkcjonuje do dzisiaj i co roku przyjmuje w swoje progi około 100 nowych uczniów. Jedna z ulic w pobliżu nosi nazwę Wacława Moczydłowskiego. 

Halina uczęszczała do Szkoły Powszechnej w Brwinowie, a następnie do Państwowego Żeńskiego Gimnazjum (dzisiejsze Liceum im. Marii Konopnickiej). Planowała kontynuować naukę, ale po wybuchu II wojny światowej (Halina miała 17 lat), wszystkie szkoły zostały zamknięte. Dopiero we wrześniu 1940 r. Halina mogła kontynuować naukę w szkole handlowej w Warszawie. Był to rodzaj technicznej szkoły zawodowej, która przygotowywała urzędników i robotników do pracy. Oficjalnie uczyła się przedmiotów zawodowych i języka niemieckiego, a nieoficjalnie również języka polskiego, historii, geografii. 

 

1 lipca 1942 r. Halina zdała maturę i kilka dni później wstąpiła do podziemnej organizacji. W domu przy ul. Leśnej 8 złożyła przysięgę żołnierza Armii Krajowej i przyjęła pseudonim “Jur”. Przysięgę przyjęła Maria Ziemska, dowódczyni oddziału wchodzącego w skład Ośrodka “Bąk”. 

“Jur” przydzielona była do sekcji łączności. Przekazywała zaszyfrowane meldunki akowcom z okolicznych miejscowości: Podkowy Leśnej, Grodziska Mazowieckiego, Błonia, Czubina. Poza rozkazami woziła w szkolnej teczce do Pruszkowa około stu dwustronicowych podziemnych gazetek. Halinie zawsze się udawało - nigdy nie została skontrolowana. Miała również funkcję zwiadowcy - obserwowała ruch wojsk niemieckich. Dzięki takim informacjom Powstańcy dowiadywali się, jakie siły Niemcy kierują do stolicy. 

Halina podczas wojny pracowała w Inspektoracie Weterynarii w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Kościuszki, była to instytucja nadzorowana przez Niemców. Dzięki legitymacji potwierdzającej pracę w tej instytucji Halina czuła się bezpieczniej i nie obawiała się wywózki na roboty do III Rzeszy lub do obozów koncentracyjnych.

Po wojnie awansowała do stopnia porucznika. W 1950 r. zamieszkała w Warszawie.

 

Źródło:

1. Piotr Dzięciołowski, Jur, opowieść Haliny Podgórskiej łączniczki Armii Krajowej o jej służbie i codziennym życiu w podwarszawskim Brwinowie w czasie II wojny światowej, Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie, Brwinów 2016

2. Miasto Brwinów, 60 lat minęło, Stowarzyszenie Projekt Brwinów, Brwinów 2010

Więcej informacji o spotkaniu z panią Haliną Podgórską w Brwinowie: https://www.brwinow.pl/3626-opowiesc-o-czasach-ii-wojny-nie-tylko-dla-nastoletniego-czytelnika.html 

____________________________________________________________________________________

Zapraszamy do udziału w grze "Odkryj Brwinów" w dniach 2-16 października. Więcej informacji w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/3028582564080372

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Jur - książka Piotra Dzięciołowskiego
Halina Podgórska z autorem książki Piotrem Dzięciołowskim_spotkanie w Brwinowie
Skrytka_Halina Podgórska_pomnik
Log entries: Found 23x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions