opis z tablicy informacyjnej:
"Wkrótce po zdobyciu Gdańska przez wojska francuskie i polskie 26 maja 1807 roku rozpoczęły się intensywne prace modernizacyjne bastionowych obwarowań miasta, które trwały nieprzerwanie do 1813 roku. Pracami objęto również fortyfikacje Biskupiej Górki. Francuzi przebudowali i powiększyli rawelin* między Bastionem Ostroróg a Bastionem Pośrednim, dodatkowo wzmacniając przedpole tzw. lunetami. Przed Bastionem Pośrednim powstała Luneta Leclerca. W trakcie ponownych walk o Gdańsk w 1813 roku Biskupia Górka była silnie atakowana przez wojska rosyjskie wspomagane oddziałami pruskimi. Zważywszy na strategiczny charakter wzgórza prace fortyfikacyjne i modernizacyjne dawnego "dzieła koronnego" realizowano nieprzerwanie również w czasach pruskich, aż do wybuchu I Wojny Światowej.
W latach 1828-1833 w miejscu dawnego Szańca Szwedzkiego wybudowano zachowaną do dziś redutę koszarową, którą połączono z miastem podziemnym przejściem zachowanym do dziś. Istniejące obecnie fortyfikacje, budowle i urządzenia forteczne Bastionu Pośredniego pochodzące głównie z XIX wieku należą do najciekawszych oraz najlepiej zachowanych na Biskupiej Górce. Na szczególną uwagę zasługuje dobrze zachowana poterna** oraz dwupoziomowe budowle takie jak magazyny broni i amunicji oraz schrony."
Rawelin - Element fortyfikacji ziemnych często wzmocniony murem u nasady na planie trójkąta wysunięty znacznie przed linię obrony fortyfikacji bastionowych.
Poterna - Murowane przejście podziemne w wale obronnym umożliwiające komunikację wewnętrzną między poszczególnymi elementami fortu lub twierdzy takimi jak: koszary, schrony, wały stanowiska bojowe czy rowy forteczne.
Gdzie szukać? Stań przodem do wejścia. Z lewej, nisko.
Green Injured
- Całkowity dystans: 2197 km
Siersciuchowy kret #1013
- Całkowity dystans: 2763 km
Siersciuchowy kret #1014
- Całkowity dystans: 2756 km
Siersciuchowy kret #1015
- Całkowity dystans: 2763 km