Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Okopy - Wojenna historia Kurnędza i okolic - OP9EPS
Eigenaar: Hearty
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 29-07-2021
Gemaakt op: 12-08-2021
Gepubliceerd op: 12-08-2021
Laatste verandering: 19-09-2023
41x Gevonden
1x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
83 x Bekeken
18 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Remol19
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Wojna była wszędzie. Dotknęła duże miasta, miasteczka, wsie i wioseczki. Nie ominęła nawet Kurnędza.

Najpierw przyszli Niemcy, zrobili swoje, a następnie tereny polskie próbowała zdobyć Armia Czerwona.

Tak było i w tym przypadku. Niemcy nie chcieli jednak oddać podbitych ziem i stosowali przeróżne praktyki uniemożliwiające odbicie obcej armii. Budowali forty, zasieki, bunkry, kopali rowy i okopy. A właściwie to nie oni, a wykorzystywana w tym celu okoliczna ludność polska. Piliza Stellung, bo taka nazwę nosiły umocnienia na tym terenie, tworzone były przez mieszkańców w wieku od 14 do 65 lat. Co dzień zbierani byli w jednym miejscu, następnie zwożeni do zlokalizowanych w okolicy obozów pracy, gdzie ciężko pracowali za miskę zupy z buraków, kubek czarnej kawy, kawałek chleba, kostkę marmolady i ćwiartkę wódki. Co kilka dni dostawali także przydział papierosów. Obozy mieściły się m.in. w Lubiaszowie, Sulejowie, Barkowicach, Białej, Kurnędzu, Krzewinach, Stobnicy i w Ręcznie. 20 osobowe grupy podzielone były według płci-mężczyźni kopali rowy a kobiety usuwały roślinność.

15 stycznia 1945 r zakończono prace, a wiązało się to z przedarciem się Armii Czerwonej przez Pilicę. Całość dotychczasowo wykonanego odcinka mierzyła ponad 50 km.

W okolicy (według opowiadań babci) znajdowały się 4 bunkry. Po 2 z nich pozostały jedynie leje, a 2 pozostałe wciąż można znaleźć w okolicy. Jeden z nich mieści się na terenie prywatnym, drugi w polach.

 

O okopach w tej okolicy wiedziałam od dawna. Zawsze wzbudzały moją ciekawość, są dość rozległe i całkiem dobrze zachowane. Ich głębokość jest różna, w zależności od odcinka, w niektórych miejscach się rozgałęziają, zakręcają, zawijają się wdzięcznie wokół drzew tworząc mega ciekawy klimat. 

Zapraszam więc do odwiedzenia tego miejsca, do chwili refleksji i do zagłębienia się w wojenną historię tych okolic, zaskakującą z uwagi na to, że miejsce wydaje się być spokojne i ciche.

 

Z ciekawostek:

-w Kurnędzu mieścił się posterunek Gestapo, dziś w tym budynku jest sklep

-w stosunkowo niewielkiej odległości od Kurnędza, w miejscowości Zygmuntów, która już właściwie nie istnieje (koło 3 Morg-Stobnicy), "sprzedana" przez kapusiów wioska została doszczętnie zniszczona, spalona, zrównana z ziemią, a na mieszkańcach dokonano rzezi, o której dziś przypomina pomnik. Kapusiów jednak złapano, skatowano i pochowano w koleinach na drodze, aby ich ciała rozjeżdżały wozy. Ciał nie odnaleziono.

-dowództwa państw zarówno niemieckiego jak i polskiego zajmowali jedynie murowane budynki, z obawy o podpalenia. Przejmowali domy po mieszkańcach i stacjonowali tam, dowodząc armią. Mieszkańcy drewnianych domów nie musieli się bać o przymusowe przejęcia.

-ok 15 lat temu w okolicznym lesie odnaleziono szczątki niemieckich żołnierzy, pochowane w bunkrze. Większość z nich miała w chwili śmierci ok 20 lat.

 

 

O keszu.

Na kordach, (które, jak to w lesie, mogą szaleć) pod dość samotnym drzewem spoczywa pewien artefakt. Zamaskowany przed oczami zbieraczy złomu kryje preformę PET. Miejsce w miarę charakterystyczne, w razie czego kieruj się zdjęciami. Nie musisz wyciągać artefaktu, jedynie wyjmij ze środka pojemnik a po wpisaniu idealnie zamaskuj-szkoda, żeby zniknął...

Niestety, tak jak się obawiałam, artefakt znikał. Zastąpił go pojemnik, dość spora śniadaniówka. Schowany w zboczu okopu, jak poprzednik, przykryty ściółką. Zamaskuj go porządnie, żeby nie rzucał się w oczy. Kesz by dokładnie w tym samym miejscu co poprzedni. 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
tu był Zygmuntów
pomnik1
drzewo przy keszu str 1
drzewo przy keszu str 2
drzewo przy keszu str 3
miejsce ukrycia
mały dąb, tuż przy nim
tu spoczywa
okopy4
okopy6
Logs: Gevonden 41x Niet gevonden 1x Opmerking 2x Afbeelding 2x Alle logs Galerij