Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Parafia Św. Józefa Robotnika - OP9EGA
Kościół Św. Józefa Robotnika
Eigenaar: Iwciaa91
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 30-07-2021
Gemaakt op: 30-07-2021
Gepubliceerd op: 30-07-2021
Laatste verandering: 30-07-2021
18x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
24 x Bekeken
10 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL


Na początku XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój Ligoty Zabrskiej. To tu, na otaczających ją polach górniczych, powstały dwie kopalnie węgla kamiennego: "Gliwice" (1912) i "Sośnica" (1917), a w pobliżu zakładów wybudowano domy dla rodzin górników. Katolickie Towarzystwo Robotnicze rozpoczęło starania o budowę kościoła. Jednak nie było dane planów zrealizować ze względu na wybuch I wojny światowej i późniejszą inflację, która pochłonęła zgromadzone na budowę fundusze.

W 1924 roku ówczesny proboszcz gliwickiej parafii św. Apostołów Piotra i Pawła ks. Józef Jagło dowiedział się, że pewna rodzina w Ligocie sprzedaje swój majątek. Stanowiły go: dom mieszkalny, zabudowania gospodarcze i rzeźnia. Budynki te przebudowano na kościół i probostwo w Ligocie. Pomocne stały się kopalnie i miejscowa cegielnia i dzięki temu w następnym roku kościół był już gotowy. 11 listopada 1925 nastąpiło jego poświęcenie, a za patrona obrano św. Józefa. W tym też dniu ustanowiono kurację św. Józefa, którą po II wojnie światowej przekształcono w parafię.

Kościół, pomyślany jako tymczasowy, przypomina sporych rozmiarów dom. Ośmioboczna sygnatura z krzyżem informuje o funkcji sakralnej. Wystrój wnętrza jest współczesny. Wyjątek stanowi neogotycki ołtarz przedsoborowy z obrazem św. Józefa.

Budynek miał służyć najwyżej kilkanaście lat i choć krótko przed wybuchem II wojny światowej zakupiono parcelę pod nowy kościół, do dnia dzisiejszego nie ziściła się jego budowa. Kościół parafialny w Taciszowie na początku był kaplicą domu rekolekcyjnego. Po I wojnie światowej gliwickie parafie poszukiwały podmiejskiego ośrodka dla Katolickiego Stowarzyszenia Robotników, zajmującego się organizacją rekolekcji i dni skupienia dla rodzin robotniczych, bezpłatnych kursów dla bezrobotnych i kolonii dla dzieci. W 1930 roku parafia Wszystkich Świętych w Gliwicach przyszła z pomocą w zakupie domu w Taciszowie, który został zaadaptowany do tych celów. Kaplicę urządzono w dawnej stodole i otrzymała wezwanie św. Józefa Robotnika. 8 grudnia 1932 pobłogosławił ją ks. dziekan Jan Michalec z Rudna.

W 1934 roku erygowano tu lokalię, która objęła Taciszów i Kleszczów. 1 kwietnia 1942 kard. Adolf Bertram erygował kurację św. Józefa Robotnika i poświęcił kościół. Terytorium wydzielono z parafii w Rudnie i parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach. W latach 1947 - 1951 administrowali tu kapucyni, a od sierpnia 1951 roku duszpasterstwo prowadzą kamilianie. Parafia należy do dekanatu Pławniowice.

Odpust parafialny przypada 1 maja.

W 1982 roku przy XIX-wiecznej kaplicy w Kleszczowie wybudowano nowy kościół, który 20 listopada 1986 poświęcono Matce Boskiej Różańcowej.

Źródło wikipedia

NIE WYRAŻAM ZGODY NA REAKTYWACJĘ!
POWODZENIA W POSZUKIWANIACH

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Parafia Św Józefa Robotnika
Logs: Gevonden 18x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs