Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Łazienki I - OP9E6N
Owner: unieski
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 10-07-2021
Date created: 10-07-2021
Date published: 10-07-2021
Last modification: 10-10-2023
43x Found
4x Not found
0 notes
watchers 4 watchers
66 visitors
23 x rated
Rated as: Excellent
7 x recommended
This cache is recommended by: atena.pl, Chochlik., Gacekk, GFS, karwdo, Remol19, rubin
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  One-minute cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Budynek wzniesiony został w roku 1862, wybudowany z cegieł w stylu szwajcarskim, posiadał jedno piętro i dwupiętrową wieżę. Budynek kształtem przypominający literę „T” usytuowany został w północnej części Parku Zdrojowego, za Domem Zdrojowym, u podnóża skarpy.

W części parterowej umiejscowiono 22 kabiny kąpielowe o dwóch standardach. W tzw. klasie I znajdowały się wanny z marmuru pruskiego o owalnym kształcie, natomiast w klasie II kuracjusze mieli do dyspozycji wanny czworokątne złożone z pięciu części. W obiekcie tym znajdował się także gabinet lekarski służący konsultacjom kuracjuszy z lekarzem uzdrowiska, kasyno, a także biuro Zarządu Uzdrowiska.

W roku 1926 r. biuro Zarządu zostało przeniesione do nowej siedziby znajdującej się przy głównej alei parkowej (tzw. Masnówka, obecnie filia Miejskiej Biblioteki Publicznej). W tym samym roku Łazienki odremontowano, przy okazji nadając nowy wygląd, tj. rozbudowano część frontową budynku w stylu nawiązującym do modernizmu poprzez dodanie traktu, podniesienie o jedną kondygnację oraz zmieniając dach z dwuspadowego na płaski z attyką.

Część wyższa obiektu kryta była dachem płaskim z trójstronną attyką o ukształtowaniu schodkowym, ale pierwotnie attyka była niższa i symetrycznie schodkowa. Elewacje budynku charakteryzował prosty usytuowany nad drugim piętrem (pod attyką) oraz pod oknami pierwszego piętra – wydatny gzyms. Najbardziej ozdobną była elewacja północna – pięcioosiowa, z regularnym układem okien. Parter udekorowany był malowanymi wnękami o zwieńczeniu półkolistym.

Do chwili upaństwowienia uzdrowiska w 1947 r. budynek funkcjonował pod nazwą Łazienek I i II. Zniszczony podczas działań wojennych budynek został odbudowany i wyremontowany i jako "Zakład Przyrodoleczniczy" począwszy od czerwca 1949 roku działał przez kolejne 20 lat. W roku 1968 w obiekcie swą działalność rozpoczęła rozlewnia wód mineralnych („Jastrzębianka”, „Katarzynka”), która funkcjonowała do lat 90. XX wieku. Wtedy też budynek został sprzedany prywatnemu inwestorowi. Po modernizacji w 2001 r. w obiekcie przez jakiś czas funkcjonowała dyskoteka. Obecnie budynek jednak pozostaje niezagospodarowany.

Źródło: http://www.peuk.fiiz.pl

Współrzędne wskazują miejsce skąd najłatwiej dostać się do kesza, po przekroczeniu wejścia należy skierować się na lewo, schodkami na piętro i później znów w lewo, kesz ukryty jest we wnęce muru, w miejscu jest dość charakterystycznym, w razie czego spojlery pomogą.

 

4c0664913dcf6f2dgen.jpg

Pictures
spojler
szerszy spojler