Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Pomniki Przyrody Ochoty - Aleja Lipowa - OP9E5Z
Aleja Lipowa
Owner: pandaciuk
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 08-07-2021
Date created: 08-07-2021
Date published: 09-07-2021
Last modification: 09-07-2021
37x Found
0x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
50 visitors
18 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: PaaaP, wojanex
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zapraszam na serię skrzynek poświęconych Pomnikom przyrody na Ochocie

 

Data ustanowienia: 1988-08-29

Typ pomnika:Wieloobiektowy

Podtyp pomnika:Aleja

Opis pomnika: Pomnik przyrody będący zadrzewieniem ulicznym składającym się z drzew z gatunków lipa drobnolistna, lipa krymska, lipa szerokolistna, lipa srebrzysta, lipa holenderska oraz lipa amerykańska, stanowi okazałych rozmiarów nasadzenie alejowe lip o wyróżniających się w skali miasta walorach przyrodniczych i krajobrazowych.

Najcenniejszym obecnie ciągiem zieleni ulicznej jest 2,5 km długości km aleja lipowa wzdłuż alei Żwirki i Wigury. Na ochockim odcinku alei, od ulicy Wawelskiej do ulicy 1-go Sierpnia, rośnie ok. 1000 drzew.
Pod względem skali urbanistycznej założenie to można śmiało porównać z berlińską Unter den Linden czy paryskimi Polami Elizejskimi. Gęste, regularne zadrzewienie wzdłuż trasy prowadzącej na lotnisko zaprojektował w latach 20-tych ubiegłego stulecia prof. Antoni Jawornicki, specjalizujący się w problematyce miast-ogrodów. Projekt zrealizowano w latach 30-tych, tak więc drzewostan ulicy jest już prawie osiemdziesięcioletni, a tym samym starszy niż berliński, bowiem wzdłuż barokowej Alei pod Lipami rośnie obecnie dziewiąta zmiana drzew.
W uznaniu rangi tego założenia, zadrzewienie wzdłuż Alei Żwirki i Wigury w planie ogólnym m.st. Warszawy z 1992 r. zostało zaliczone do cennych założeń urbanistyczo-architektonicznych. Jako pomnik przyrody prawem chroniony uznano aleję lipową Żwirki i Wigury na odcinku od pomnika Lotników do ulicy 17 Stycznia.
Opiekę nad tym ciągiem zieleni sprawuje ZOM, który w ubiegłych latach przeprowadził kompleksową pielęgnację wszystkich rosnących tutaj drzew.

Podstawowym gatunkiem budującym drzewostan alei jest lipa drobnolistna, rosną tu także lipy warszawskie i lipy krymskie - gatunki zasadniczo przystosowane do warunków miejskich. Czynnikiem korzystnie wpływającym na ogólnie dobry stan zdrowotny drzew była przestrzeń dostępna dla korzeni lip rosnących w szerokim pasie trawnika po obu stronach ulicy i pomiędzy jezdniami.
Niepokojącym objawem jest spadek tempa przyrostu drzew, obserwowany od lat 80-tych, tj. od czasu modernizacji ulicy. Poszerzenie jezdni kosztem zmniejszenia powierzchni trawników okazało się brzemienne w skutkach dla rosnących tutaj drzew. Uszkodzone i poważnie okrojone zostały wówczas bryły korzeniowe, a ich regenerację i rozwój ogranicza betonowa podbudowa jezdni. Warunkiem przetrwania zabytkowej alei jest staranna pielęgnacja i zachowanie stanu istniejącego – nie wolno dopuścić do żadnych zmian w przebiegu jezdni alei Żwirki i Wigury.

 

źródło: http://www.urzadochota.waw.pl/

 

fot. własna

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Tu szukaj aleja
Log entries: Found 37x Not found 0x Note 1x Picture 3x All entries Gallery