Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Głaz Mazur - historia prawdziwa....lub po prostu inna. - OP9E1M
Głaz Mazur - historia prawdziwa....lub po prostu inna.
Właściciel: cheester
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-06-2021
Data utworzenia: 30-06-2021
Data opublikowania: 04-07-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 04-07-2021
11x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
32 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jak w okolicznej prasie głoszą wyeksponowany efektowny pomnik jakim jest głaz narzutowy „Mazur” jest największym w rejonie Warszawy, a zarazem najokazalszym „kamyczkiem” na terenie całego Mazowsza. Odkryty został w 1985 r. podczas budowy osiedla w Piasecznie. To niezwykłe i głośne swego czasu znalezisko upamiętnione zostało w nazwie osiedla "Przy Kamieniu". Ten granitoid czerwony posiada 2,5m wysokości (!), w obwodzie liczy 17.5 m (!!), a waży jedynie 100 ton (!!!). Jednak czy na pewno te huczne znalezisko wszystkim się podobało……..???

Już w czasach słowiańskich mieliśmy wiedzę, iż naturalne zasoby ziemi, a zwłaszcza ukryte w niej skarby strzeże pewien mieszkaniec podziemia, siwy i długobrody duch podziemi – Skarbnik. Był on zarazem władcą podziemnej krainy, do której zabierał dusze górników, którzy ginęli podczas pracy w kopalni.

Skarbnik to postać przychylna i pomocna ludziom, przecież latami ostrzegał górników przed grożącym tąpnięciem, zalaniem czy pożarem. Często przyjaźnił się z górnikami. Jak donosi prastara niejednoznaczna historia, tak też było w przypadku odkrycia naszego „kamyczka Mazura”.

Otóż, gdy do starego ucha ducha doszła wiadomość, iż jego znakomity głaz należący do jego podziemnej krainy nie zostanie skruszony, a wręcz przeciwnie zostanie wyeksponowany na podziw całego ludzkiego świata -  uradował się ogromnie - wesoło przy tym podskakując i potrząsając melodyjnie zakurzonym kagankiem. Obiecał, więc sobie, iż póki sił mu wystarczy, będzie nagradzał odwiedzających "Mazura" zwykłym dla niego darem natury, lecz takim który uroczo się świeci. Zauważył on bowiem, iż przez lat wiele, ludzie szukają czegoś w ziemi, a znajdując tak zwykły dla niego złoty kruszec, zawsze uśmiechają się szeroko i są choć na pewien okres czasu bardzo, bardzo szczęśliwi.

Musisz jednak znać drugie oblicze starego Skarbnika. Jest on postacią nad wyraz skromną, jednak gdy ktoś zalazł mu za skórę tfu…za duchową materię, bywa bardzo surowy, jest zawzięty i mściwy... Wskazał on otwarcie zasady, iż każdemu przychylnemu gościowi przysługuje jedna sztuka kruszcu, która mu niewątpliwe szczęście i radość przyniesie. Jednak gdy większą ilość zabierzesz ze złością ducha się spotkasz... Musisz wiedzieć, iż potrafi on przybrać kształt kozy, konia, psa, myszy, żaby, pająka, muchy lub być niewidzialny….wyczujesz na bank jego obecność…. Serio poczytaj o nim – ściemy tu nie ma….(przykładowe źródło na Wikipedii – Skarbnik - demon). I uwierz wypatrzy on wnikliwie każdego chciwego oblicze. Wtedy nie chciałbym być w Twojej materii tfu…skórze :)

To może nareszcie o keszu:

W zasadzie sam już się domyślasz. Jest przy głazie, to magnetyk….i wszystko wiesz :)

P.S.

Gdyby zaszła taka konieczność i potrzeba reaktywacji skrzynki, to oceniam, że sam tego dokonam. Gdyby jednak z jakichkolwiek powodów (a szanując politykę reaktywacji naszego serwisu) nie było to możliwe przez 6 miesięcy prośba o dokonanie tego czynu przez szlachetnego keszera - z góry dziękuję :)

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skarbnik_(demon)

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/15682,piaseczno-glaz-narzutowy-mazur.html

https://piaseczno.eu/glaz-narzutowy-mazur/

https://blog.slowianskibestiariusz.pl/bestiariusz/demony-lokalne/skarbnik/

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Głaz "Mazur"