Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
DOMEK JEZIORO SOSNO ROUTE 34 - OP9DPL
trasa krajobrazowa dookoła jeziora Sosno
Właściciel: mariokl
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 8:00 h    Długość trasy: 20.00 km
Data ukrycia: 07-06-2021
Data utworzenia: 08-06-2021
Data opublikowania: 08-06-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 09-06-2021
8x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
17 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jezioro Sosno ( to charakterystycznie wydłużony zbiornik o powierzchni 187 hektarów, maksymalnej długości 4420 m i szerokości dochodzącej do 765 m. Średnia głębokość to 5 m, a max zmierzona 12,6 m. Rozwinięta linia brzegowa i duży półwysep (Bielawka), sprawiają, że warto tutaj odkryć jezioro  z kajaka. Widoki – wspaniałe. Jezioro otoczone jest lasami Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Czyste (II klasa), z wodą o sporej przejrzystości, wprost zachęca do kąpieli! Niemal przy drodze prowadzącej na miejscowość Zbiczno znajduje się ładna, ogólnodostępna plaża: częściowo trawiasta, częściowo piaszczysta, z małym pomostem i bardzo przyjemnym wejściem do wody. Przejrzyście, płytko (dobre warunki dla dzieci), dopiero dalej od brzegu zaczyna się woda głęboka. Sprawdziliśmy: pływa się tutaj kapitalnie!
Problem można mieć tu jedynie z miejscem do zaparkowania, ponieważ nie ma go bezpośrednio nad jeziorem – za to kilka miejscówek będzie "w górę drogi", już bezpośrednio w miejscowości Sosno.

Dla kajakarzy: Tak. Z racji na długość jeziora (ponad 4 km) i możliwość przepłynięcia z niego wąskim kanałem na "dzikie" j. Mieliwo (półwyspy, zatoczki, rzadkie okazy roślin wodnych do popodziwiania) warto tutaj przyjechać z kajakiem, lub poszukać na miejscu możliwości jego wypożyczenia. Dla wędkarzy: Tak – chętnie odwiedzane przez wędkarzy. Jezioro typu leszczowego, ryby: leszcz, płoć, introdukowana tołpyga pstra, szczupak, węgorz, lin, sandacz, okoń. Zimą można tu przyjechać na łowienie podlodowe (płocie, okonie, leszcze).
Na miejscu można wypożyczyć łódki do wędkowania ( na terenie nielicznych miejsc noclegowych) a w sklepie w Zbicznie nabyć zezwolenia wędkarskie.
Dla fanów motorówek: NIE. Tu obowiązuje strefa ciszy.

Dla spacerowiczów: Tak. Jezioro można obejść wokół – ok 14 km trasy, mniej więcej 4 godziny wędrówki,BEZ KESZOWANIA podziwiając po drodze przyrodę Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

Od nas: Nad jeziorem Sosno nie ma mocno rozbudowanej bazy noclegowo-turystycznej, (tu cały urok jeziora!) dlatego o miejsce na wakacje (czy w domkach do wynajęcia czy na polu biwakowym) warto zadbać odpowiednio wcześniej. W czasie pobytu nad jeziorem Sosno można się również wybrać na pobliskie akweny Pojezierza Brodnickiego: j. ZbicznoCiche czy j. Bachotek

GPS: N 53o 20' 52" E 19o 20' 30"

Pobliskie miejscowości:
Sosno – nad samym jeziorem
Zbiczno: ok 2 km

Brodnicki Park Krajobrazowy

 park krajobrazowy utworzony w 1985 jako 25. z kolei obszar chroniony tego rodzaju w Polsce

Położony w centralnej i południowej części Pojezierza Brodnickiego, obejmuje swoimi granicami obszary o najwyższych wartościach przyrodniczych i krajobrazowych. Znajduje się na terenie województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Powierzchnia parku wynosi 16 685 ha.

Orędownikiem utworzenia parku był prof. Zygmunt Czubiński, który już przed II wojną światową postulował stworzenie tej formy ochrony przyrody. Po 1945 większość wskazywanych przez niego obszarów objęto ochroną rezerwatową, a park powołano w 1985[2]. W 2005 park powiększono o jezioro Bachotek i tzw. Bagienną Dolinę Drwęcy

Rzeźba parku jest owocem działalności lodowca. Większość jego powierzchni to falista wysoczyzna morenowa z licznymi zagłębieniami wypełnionymi jeziorami i torfowiskami, które są połączone siecią cieków i kanałów, tworząc zwarty system hydrologiczny (wody stanowią 8% powierzchni parku) o dużych walorach turystycznych. Wysoczyzna pokryta jest w dużej części lasami. Wykształcił się tutaj typowy krajobraz leśno-pojezierny

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
34
34a
Wpisy do logu: znaleziona 8x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria