Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[NORT] Siemionki - OP9DLX
dawny dworek
Właściciel: Andre0373
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-06-2021
Data utworzenia: 06-06-2021
Data opublikowania: 31-07-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 31-07-2021
22x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
42 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Nazwa miejscowości wykształciła się w średniowieczu i wywodzi się od imienia pierwszego zasiadcy. Był nim Siemon, czyli Symeon, współczesny naszym czasom Szymon, rycerz książęcy.W 1610 r. wieś rozdzielona była na Siemianki i Siemianice.  Po upadku Księstwa Warszawskiego, około 1820 r. majętność Siemionki przeszła w ręce niemieckie. Pierwszym znanym właścicielem Siemionek wywodzącym się z tej nacji był von Schlieper, wymieniony w 1840 r. W 1859 r. znajdujemy tutaj nowego właściciela, również Niemca, Ewalda Wentschera, który był budowniczym istniejącego dworu. Wówczas majątek nosił miano ?Rittergut?, czyli ?Dobra rycerskie?. Informacja z 1872 r. określa areał folwarku na 1808 mórg z tego użytków rolnych 723 morgi, łąk i pastwisk 493 morgi oraz lasów 592 morgi. Ponadto przy majątku znajdowała się cegielnia, która dała początek zabudowie murowanej. Po tym okresie rozwój majętności nabrał tempa, a cegielnia zaopatrywała również okoliczne majątki i gospodarstwa.  Majętność Siemionki po 1919 r. została przejęta przez Skarb Państwa Polskiego. Właścicielka, Niemka, opuściła na zawsze Kujawy. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku został Władysław Mikołaj Jaruzelski, zaraz po ślubie z Janiną Anną Heleną Jaźwiecką, który miał miejsce 7 lipca 1923 r. w warszawskim kościele św. Aleksandra. Żyje syn p. Władysława - Jerzy Maria Jaruzelski. Rodzina nie ma wspólnych korzeni ze znanym generałem.

33EE74B1-1F03-267E-EF19-39FB5EA2FE1B.jpg

Dwór po licznych przeróbkach i remontach zatracił cechy stylowe. Budynek wybudowany na planie wydłużonego prostokąta. Zarówno część parterowa, jak i piętrowa nakryte były dwuspadowymi dachami ceramicznymi, a elewacje wystrojem nawiązywały do modnego wówczas stylu eklektycznego. Współcześnie, z początkiem lat 80-tych XX w. zwalono dachówkę ceramiczną i pokryto połać dachową płytami cementowo-azbestowymi, a elewacje ociosano z gzymsów nadając dworowi wygląd bezstylowy. Na osi dworu, przy podjeździe znajduje się ganek, nad nim skromna wystawka dachowa, zaś od strony parku weranda. Dwór posiadał 20 pokoi. W jego części parterowej od frontu znajdował się hol, od którego rozchodziły się w typowym dla dworów układzie amfiladowym pokoje: sypialnia dzieci, bawialnia, sypialnia dziedziców, 1 salon oraz gabinet pana domu. Parter od strony parku zajmowały: 2 salon, jadalnia, kredens, spiżarnie (zimne). Natomiast na piętrze skrzydła dworskiego mieściły się pokoje gościnne wraz z pokojami rządców i administratora.
BC2B533A-58E3-5113-1EF6-8502F267BC1B.jpg
Park krajobrazowy z XIX w. o pow. około 3ha. Założenie leży na terenach ściśle chronionego Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Granicę tej swoistej oazy wyznaczało pasmo bzów i krzewów ozdobnych. Wewnątrz znajduje się starodrzew z platanem, wiązami, jesionami i innymi starymi drzewami. Park urządzony był na modłę angielską, z licznymi alejkami spacerowymi. Przed dwór prowadził od bramy wjazdowej podjazd, który następnie otaczał klomb i łączył się z wewnętrzną wsch.-zachodnią drogą komunikacyjną. Biegła ona ukośnie od bramy wjazdowej ku Gopłu. Owalny klomb obsadzony był różami, piwoniami i innymi wieloletnimi roślinami, które od wiosny do jesieni zdobiły go paletą kolorowych kwiatów oraz pieczołowicie strzyżonym bukszpanem. Dwór oddzielony był od leżących po stronie płd. zabudowań folwarcznych szpalerem krzewów. W części wsch. były to stare akacje i pasmo bzów, zaś po stronie zach., bzy przeplatane krzewami ozdobnymi.
Mimo licznych zmian park jest zadbany, jego ozdobą jest także urokliwy staw otoczony starodrzewem.

Obecnie dworek pełni funkcję Domu Pomocy Społecznej.

Niestety teren jest ogrodzony i wstęp wzbroniony.
 

 

Weź coś do pisania 

Pamiętaj że jesteś na terenie lub w pobliżu Parku Natura 2000 .

Nie śmieć Nie hałasuj. 

Certyfikaty do pobrania i wydrukowania we własnym zakresie tutaj:

80F54F23-9015-47A1-7318-FA5D1C72EFA1.png

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
spojler
Wpisy do logu: znaleziona 22x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy