Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Grobowiec - OP9CQR
Miejsce pochówku Sióstr Niepokalanek
Owner: Pstrokatka
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 03-05-2021
Date created: 03-05-2021
Date published: 12-07-2021
Last modification: 13-07-2021
4x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
28 visitors
4 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: iwonia1999, keram58
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Bardzo proszę o uszanowanie sacrum miejsca.

 

-- Historia --

Grobowiec jest to miejsce pochówku sióstr niepokalanek. Zabytkowy portal został wyeksponowany na osi rozbudowanej fasady, której nowe części przyjęły funkcję skrzydeł: północnego i południowego. Każde z tych skrzydeł – poprzez portale o układzie brył nawiązującym do monumentalnej, surowej architektury z początku XX w. Był on trzykrotnie rozbudowywany.

Od momentu osiedlenia się w Szymanowie siostry rozważały potrzebę budowy grobowca. Próbowały za pośrednictwem Marii Ciechanowskiej uzyskać w Petersburgu pozwolenie na jego budowę wiosną 1910 r. Z braku czasu, wobec nagromadzenia innych spraw, ta nie została załatwiona, ale też nic nie wskazywało, aby potrzebny był pośpiech. Latem sytuacja się zmieniła – zachorowała młoda alumnatka, siostra Amalia, a choroba płuc czyniła szybkie postępy. Siostry rozpoczęły zatem budowę grobowca, licząc, że przy pierwszej sposobności pozwolenie na budowę uzyskają. Projekt grobowca opracował Zygmunt Tillinger, a miejsce na terenie rozległego parku wybrała Matka Marcelina Dąbrowska. W październiku zmarła siostra Amalia i została pochowana w niewykończonym jeszcze grobowcu, o czym powiadomiono władze. Reakcja władz rosyjskich była charakterystyczna dla tamtych czasów. „W miesiąc po śmierci S. Amalii, pewnego poranka w listopadzie, zjeżdża do nas cała gromada umundurowanych urzędników i żąda oglądać grobowiec. Byli to Naczelnicy w licznej asyście strażników czyli policjantów. Na ich widok zrobił się w domu wielki popłoch – nigdy bowiem na raz tyluśmy urzędników nie widziały, a tu prawie pół holu zapełniło się policjantami”. Rozpoczęło się żmudne dochodzenie. W grudniu przyszedł wyrok z Petersburga zabraniający siostrom chowania zmarłych poza obrębem miejscowego cmentarza. Rozgoryczona Maria Ciechanowska, zwracając się do urzędników carskich,wypowiedziała myśl, która przeszła do historii jako wyraz zniewolenia narodu polskiego: „Nie mają prawa umierać... Wiedziałam, że potrzebne są pozwolenia, aby w tym kraju żyć, powietrzem jego oddychać, ale nie wiedziałam, że i na umieranie potrzeb-ne także pozwolenie”7.Przed zimą zdążono jeszcze w grobowcu wyko-nać sklepienie. Na kilka tygodni przed wyrokiem ro-boty zakończono i na szczycie fasady z monumentalnym portalem osadzono krzyż. Wiosną 1911 r.przystąpiono do wykończenia grobowca, „dano mu front z ciosowego kamienia, posadzkę z płytek i wy-ryto napis: Jam jest Zmartwychwstanie i Żywot8.Cały czas wokół domu w Szymanowie wyczuwalna była atmosfera nadzoru policyjnego. Grobowiec był obserwowany, a pojawianie się robotników wywoływało ostre interwencje. Prowadzone były także procedury karne. „Sprawa sądowa, wytoczona tu na miejscu, zakończyła się wyrokiem: 3 dni aresztu, albo 5 rb. kary. Zapłaciłyśmy 5 rb.”. Grobowiec został wybudowany i spoczęły w nim doczesne szczątki siostry Amalii, ale na przyszłość pochówki w jego murach zostały kategorycznie zabronione. Inwigilacja sióstr prowadzona z różnym natężeniem miała trwać aż do załamania się przymierza zaborców.

 

-- Architektura --

Katakumby pod względem architektonicznym są budowlą klasycystyczną, o charakterze typowym dla sztuki sepulkralnej początku XX w. Zasadniczym elementem kompozycji jest okazały portal wysunięty przed korpus części grzebalnej w formie ryzalitu i dominujący nad nim wysokością. Otwór wejściowy,od góry zamknięty belką, zwieńczony jest nadświetlem ukształtowanym przez łuk półkolisty. Naroża ryzalitu podkreślone są dwustronnymi pilastrami o prostych głowicach; dźwigają architraw z inskrypcją zaczerpniętą z ewangelii wg św. Jana. Wyżej, na gzymsie o profilu wklęsłym, wspiera się tympanon zwieńczony łacińskim krzyżem i ozdobiony dwoma akroterionami. Na tympanonie wykuty jest mono-gram Chrystusa skomponowany z dwóch splecionych ze sobą greckich liter X-P (Chi-Ro).

 



W grobowcu należy znaleźć zaznaczone na zdjęciu miejsca pochówków Sióstr Niepokalanek. Następnie należy odczytać ostatnią cyfrę z daty wstąpienia danej siostry do Zgromadzenia i ułożyć je zgodnie z numeracją według zdjęcia. (1, 2, 3)

Współrzędne kesza mają postać:

N 52° 09. 123' E 20° 22. 123'

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 6 times, Hits: 5 times.
Pictures
Plany Katakumb Tillingera
Grobowiec przed rozbudową
Zagadka
Log entries: Found 4x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions