Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Al. Wojska Polskiego - "dawna krańcówka tramwajowa". - OP9CKH
Aleja Wojska Polskiego - " dawna krańcówka"
Eigenaar: alex22
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 25-04-2021
Gemaakt op: 25-04-2021
Gepubliceerd op: 21-11-2021
Laatste verandering: 21-11-2021
17x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
19 x Bekeken
7 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Take something to write  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

OPIS MIEJSCA:

Odcinek torów, do istniejącego toru kolarskiego oddano do użytku dopiero w lipcu 1927 roku, kiedy w tym samym miesiącu oddano trasę przez most na Regalicy, gdzie wybudowano podobna końcówkę dla linii 1 (przy lotnisku).
W związku z tym, trasa linii 1 w przedwojennym Szczecinie stała się najdłuższą, bo liczącą od krańcówki do krańcówki 11,5 kilometra.
Tramwaje nie jeździły na Głębokie, wtedy kończyły bieg przy torze kolarskim. Obecna bocznica prowadząca od zajezdni Pogodno w stronę toru kolarskiego była fragmentem dwutorowej trasy linii 1, która kończyła się trzy torową mijanką.

Po przyjeździe składu wozów tramwajowych na końcówkę trasy, wagon silnikowy objeżdżał przyczepę sąsiednim torem i ustawiał się na czele (ówczesne tramwaje miały drzwi po obu bokach wozu, były wozami dwukierunkowymi). Końcówka nie była pętlą. Było to typowe dla ówczesnych czasów rozwiązanie, funkcjonujące jeszcze przez jakiś czas po wojnie. 

Konieczność manewrów nie była głównym powodem rozbudowania końcówki "jedynki" przy torze kolarskim. Przed II wojną takie same manewry wykonywano na każdej innej końcówce, z wyjątkiem tej przy dworcu Niebuszewo (tam była pętla uliczna). Ale było trzeba przemanewrować doczepę. Stąd wagon motorowy objeżdżał wagon doczepny korzystając z zwrotnic (tak jak przed Dworcem Głównym - PKP wtedy). Normalnie wystarczały dwa tory i trzy rozjazdy. Rozbudowano ją, by powiększyć jej przepustowość - by mogły jednocześnie manewrować dwa składy. Podobnie rozbudowana była przeciwległa końcówka "jedynki", przy lotnisku w Dąbiu. Przydawała się szczególnie wtedy, gdy na torze kolarskim odbywały się imprezy sportowe, albo pokazy lotnicze w Dąbiu, kiedy uruchamiano dodatkowe składy i potrzebne było zwiększenie częstotliwości kursów lub ich zróżnicowanie. Końcówka przed dworcem głównym też była powiększona o jeden tor, ale tam kończyły bieg dwie linie (4 i 6).

Kiedy budowano linie tramwajową na początku XX wieku wzdłuż Wojska Polskiego tramwaje nie jeździły środkiem jak obecnie, a obok dzisiejszej jezdni od Głębokiego w stronę centrum miasta. W tej chwili na byłym torowisku jest pas zieleni i parking przy byłej fabryce "Polmo" i kilku budynkach mieszkalnych, a czym dalej do centrum to tory były w jezdni.

 

Linia tramwajowa została przedłużona od toru kolarskiego do Głębokiego dopiero w lipcu 1955 roku, a dopiero w końcu lipca 1979 roku rozpoczęto przebudowę torów tramwajowych na odcinku od ulicy Curie-Skłodowskiej do toru kolarskiego,  wtedy też przeniesiono tory między jezdnie. W trakcie omawianej przebudowy starym torowiskiem prowadzono normalny ruch tramwajów nie pogarszając komunikacji.
Część dawnych torów biegnących między jezdnią a budynkami zlikwidowano. Pozostawiono jednak mały odcinek dwutorowy, po którym tramwaje wyjeżdżają z zajezdni na swoje trasy. Pozostawiono również pojedynczy tor biegnący w kierunku toru kolarskiego, tworząc w ten sposób naturalną bocznicę na potrzeby zajezdni.

OPIS SKRZYNKI:
Pojemnika szukaj nisko, przy płocie. Współrzędne +/- 5m.

 Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Afbeeldingen
Resztki krańcówki istniejące do 2018r.
Schemat torowiska.
Tramwaj z drzwiami po obu stronach.
Logs: Gevonden 17x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs