RUDNIKI - dzielnica o której niewiele osób słyszało, niewiele osób mieszka - jest najmniej zaludnioną dzielnicą Gdańska. W 2020 roku mieszkało tutaj 1048 osób. Trzy razy więcej osób mieszka w falowcu na ulicy Obrońców Wybrzeża! Rudniki mają prawie 15 km kwadratowych, z czego 20% zajmuje jeden zakład - rafineria LOTOSu. Usytuowanie Rafinerii powoduje, że aby przejechać drogami publicznymi z jednej części dzielnicy do drugiej trzeba przejechać przez teren innej gminy...
Nazwę Rudniki wprowadzono dopiero w 1945 roku jako polską nazwę dla Knipawy i Łąk Mieszczańskich (Bürgerwiesen). W roku 1949 zmieniono nazwę z Rudnik na Rudno, a Łąki Mieszczańskie zostały nazwane Błonia. Jednak dla potrzeb wyborczych pozostawiono wspólną nazwę Rudniki, więc o Rudnie niewielu rdzennych mieszkańców wie...
Według statutu Rady Dzielnicy z 2014 roku granice Rudnik „stanowi Martwa Wisła do ujścia Opływu Motławy, Opływem Motławy do kanału płynącego wzdłuż ul. Zawodzie, ul. Zawodzie do granicy miasta, granicą miasta do ul. Elbląskiej i rzeki Czarna Łacha aż do jej ujścia do Martwej Wisły”.
Naszą podróż wokół Rudnik zaczniemy z północno-zachodniego krańca. Wszystkich punktów przewidzianych jest 25. Jednak by dać szansę zbierającym FTFy publikowane będą pojedynczo.
Trasa im. majora Henryka Sucharskiego – bezkolizyjna droga łącząca terminal kontenerowy i Port Północny z Południową Obwodnicą w Gdańsku. Trasa ta stanowi jeden z ostatnich fragmentów tras E75 i E77 w Polsce. Roboty budowlane rozpoczęły się w czerwcu 2011. Generalnym wykonawcą została firma Budimex S.A. Niespełna trzykilometrowy odcinek od Obwodnicy Południowej Gdańska do Węzła Elbląska został oddany do użytku z dniem 30.04.2013 r.
Ty246-2 (parowóz)
- Całkowity dystans: 1507 km
wielki zielony klocek
- Całkowity dystans: 126 km