Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Fabryka Rozena, Wiślickiego, Gecowa - OP9CDR
Eigenaar: Plebek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 17-04-2021
Gemaakt op: 17-04-2021
Gepubliceerd op: 17-04-2021
Laatste verandering: 19-10-2022
17x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
26 x Bekeken
10 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
6 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: An Na, Bogas, KubaB08, luka128, Marcin., Wojtek.
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Bike  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Początki fabryki datuje się na połowę XIX wieku.
Jej właścicielem był jeden z pierwszych pionierów zduńskowolskiego przemysłu włókienniczego Edward Hille, który przybył do Zduńskiej Woli z Saksonii. W 1869 roku fabrykę przejął Moszka Aron Wiener.
Od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości aż do wybuchu II wojny światowej należała do trzech przemysłowców: Samuela Getzowa, Mendla Rosena i Dawida Wiślickiego.



Dokładniejsze informacje wygrzebane przez Kubę B08:  Dziękujemy i zapraszamy do czytania!

***

Początki fabryki datuje się na lata 30-te XIX wieku. Jej właścicielem był jeden z pionierów zduńskowolskiego przemysłu włókienniczego – Edward Hille, który przybył z Saksonii. Zbudował tu manufakturę, miał też farbiarnię i magiel do apretowania tkanin. Firma przynosiła poważne zyski.

W 1865 (lub 1869) roku zakłady przejął i rozbudował Mosze Aron Wiener. Przedsiębiorstwo składało się z tkalni, przędzalni wełny czesankowej, farbiarni i wykończalni. W 1908 r. stało się „Towarzystwem Akcyjnym – Wiener M. A.”. Zarząd firmy mieścił się w Łodzi, przy Pasażu Meyera 1 (dziś u. Moniuszki). W Zduńskiej Woli firma zatrudniała od 400 do 600 pracowników, a jej obroty sięgały 2,5 miliona rubli. W Łodzi istniała również druga fabryka spółki (ul. Piotrkowska 76), zatrudniająca 300 – 600 robotników, produkująca tkaniny czesankowe o wartości 3 milionów rubli (taki łódzki „średniak”).

Warto wspomnieć, że stawanie się „filiami zakładów łódzkich” było częste w tym okresie. Firmy zduńskowolskie nie mogły być konkurencją dla łódzkich gigantów, ale mogły zaoferować tańszą siłę roboczą [1]. Rodzime tkalnie też działały zresztą na tej samej zasadzie: wynajmowały drobnych tkaczy – chałupników pracujących poza przedsiębiorstwem w swoim domu w mieście lub na wsi. Zwiększali oni produkcję firmy „za psie pieniądze” [2]. M. in. dzięki takiemu układowi, jednak mały i średni przemysł włókienniczy Zduńskiej Woli przetrwał w miarę spokojnie późniejszą Wielką Wojnę i kryzysy okresu międzywojennego. Duże zakłady łódzkie miały natomiast olbrzymie kłopoty, w myśl zasady: „Mały przemysł – mały kłopot, duży przemysł – duży kłopot”.

Zakłady Wienera były największymi w mieście. W skład kompleksu wchodziły dwa budynki tkalni – dwupiętrowy o powierzchni 1170 m2 i trzypiętrowy o 906 m2, parterowa przędzalnia (1500 m2), dwa murowane parterowe budynki suszarni (180 m2 i 210 m2) oraz szarparnia. Był również budynek mieszkalno-administracyjny (262 m2 i parterowy budynek gospodarczy (224 m2) [3].

Z chwilą uzyskania niepodległości zakłady znalazły się w posiadaniu trzech przemysłowców: Samuela Getzowa, Mendla Rosena i Dawida Wiślickiego. Na skutek braku surowców, początkowo produkowano koce dla polskiej armii z różnego rodzaju odpadów [4]. W latach trzydziestych XX wieku fabryka zatrudniała 300 – 600 osób i produkowała wyroby wełniane i bawełniane [3].

Kres działalności przypadł na dzień 3 września 1939 roku. Tego dnia, hitlerowskie lotnictwo zbombardowało zakłady. Niemcom chodziło o zablokowanie ulicy Piwnej – trasy przemarszu oddziałów Wojska Polskiego, koncentrujących się na południu, na linii obrony rzeki Warty [4]. U zbiegu ulic Łaskiej i Piwnej był nawet „checkpoint” obsługiwany przez zduńskowolskich harcerzy i siostry PCK. Podczas nalotu został śmiertelnie ranny jeden z harcerzy – Jan Polkowski [5]. Fabryka stanęła w ogniu i płonęła przez dwa tygodnie [6]. Ocalały tylko dwa budynki: administracyjno-mieszkalny i gospodarczy. Istniejąca ściana od ul. Piwnej jest fragmentem dawnego magazynu (wg innych źródeł – budynku administracyjno-mieszkalnego).

Po drugiej wojnie światowej teren został zagospodarowany pod bazę samochodową PKS. Czym jest obecnie – każdy widzi.

[1] – Wicher l. (red.), „Stulecie miasta Zduńskiej Woli. 1825 – 1925”, Komitet Obchodu Jubileuszowego Zduńskiej Woli, 1925 r.

[2] – Klemantowicz D., „Uprzemysłowienie powiatu sieradzkiego na kilka lat przed wybuchem I wojny światowej”, w: „Studia z historii gospodarczej”, Tom X, 2012 r.

[3] – Tutacki M., „Przemysł Zduńskiej Woli w latach 1918 – 1939”,

http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/p/wasze-miasto-z-historycznej-perspektywy.html?m=1

[4] – Neis P., „Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych - industrialna perełka Zduńskiej Woli (woj. łódzkie). Historia przemysłu zduńskowolskiego”,
http://polaneis.pl/miejsca/skansen-lokomotyw-i-urzadzen-technicznych-industrialna-perelka-zdunskiej-woli-woj-lodzkie-historia-przemyslu-zdunskowolskiego
[5] – „Klub przedwojennych nastolatków proponuje nazwę dla nowego ronda.”
http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2016/03/jaka-bedzie-nazwa-nowego-ronda.html?m=1

[6] – Górska G., „Spacer śladami II wojny światowej – fotorelacja”, http://muzeumzdunskawola.pl/2019/10/08/spacer-sladami-ii-wojny-swiatowej-fotorelacja/




Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Tablica
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 17x Niet gevonden 0x Opmerking 2x Afbeelding 1x Alle logs Galerij