Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
/KD/ Telefunken - OP9CCK
Czyli Lubiąż i tranzystory
Właściciel: uhuhu
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-05-2021
Data utworzenia: 15-04-2021
Data opublikowania: 14-05-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 14-05-2021
61x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
54 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: ajka, Layio, Lumen, mangus i 27@, nieska
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

logo

------------------------

W czasie II wojny światowej na Dolnym Śląsku, z dala od frontu wschodniego oraz walk z aliantami na południu Europymi, w samym centrum terytorium opanowanym przez Rzeszę, miało być bezpiecznie. Małych fabryk zbrojeniowych, na potrzeby armii produkujących amunicję, elementy silników, podzespoły itp. tworzono tu więc bez liku. Większość skutecznie maskowano. Przemysł zbrojeniowy został rozdrobniony, aby nawet w przypadku punktowych ataków wroga i zniszczenia niektórych obiektów zapewnić ciągłość produkcji i dostaw. Wojsko anektowało więc na swoje potrzeby wszelkie dogodne miejsca: bunkry, piwnice, sztolnie. Tak też się stało w przypadku, już wtedy byłego, klasztoru cysterskiego w Lubiążu.

 

W 1943 roku opactwem zainteresowali się urzędnicy, którzy mieli za zadanie wyszukiwać dogodne lokalizacje na potrzeby przenosin przemysłu zbrojeniowego Rzeszy na te tereny. O decyzji zadecydowały zapewne kilkukondygnacyjne piwnice klasztoru, z których budowy znani byli cystersi. Wiele dokumentów wskazuje na to, że podczas II wojny światowej w lubiąskim klasztorze umieszczono filię niemieckiego przedsiębiorstwa Telefunken, zajmującego się produkcją sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

 

Jest wielce prawdopodobne, że Lubiąż stał się w tym czasie tajnym ośrodkiem badawczym, prowadzącym prace związane m.in. z półprzewodnikami (udoskonaleniem detektorów kryształkowych) oraz prace nad systemami i urządzeniami radarowymi dla Luftwaffe i Kriegsmarine.

 

 

Jednym z wynalazków, który diametralnie zmienił współczesny świat, był tranzystor. Jego skonstruowanie uważa się za przełom w elektronice. Bez tego urządzenia nie byłoby możliwe produkowanie współczesnych radioodbiorników, odtwarzaczy muzycznych, telewizorów ciekłokrystalicznych czy wreszcie komputerów. Zastąpił on ogromne, zużywające dużo energii i szybko się niszczące lampy elektronowe. Oficjalnie tranzystor powstał w 1948 roku w laboratoriach w Nowym Jorku. Konstruktorami byli trzej amerykańcy fizycy: John Bardeen, Walter Brattain i William Shockley, za co zostali uhonorowani w 1956 roku Nagrodą Nobla w swojej dziedzinie. Jej przyznanie wzbudziło sporo kontrowersji. Jak to bowiem w historii bywa, nie oni jedyni wpadli na ten sam pomysł. Otóż niezależnie od ich badań, dokładnie w tym samym czasie, dwaj niemieccy fizycy też wynaleźli tranzystor. Jego prototypy powstawały właśnie w Lubiążu, jako elementy udoskonalenia radaru. Projekt ten miał kryptonim "Naxos". W 1945 r. laboratoria zostały pospiesznie opuszczone, a dokumentacja – niszczona, aby nie wpadła w ręce wroga.

 

A w czerwcu 1957 r. firma Telefunken wypuściła na rynek takie oto kieszonkowe radio tranzystorowe Partner:

 

------------------------------

Tyle z historii, dziękuję za uwagę i zapraszam do podjęcia okolicznościowej skrzyneczki, w której co prawda nie wszystko będzie się zgadzać z powyższym tekstem, ale myślę, że wyczujecie moje intencje. Uwaga – największy element z wyposażenia kesza oczywiście nie jest na wymianę! Powodzenia, miłych wrażeń.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  KungFuPanda FS267 - Całkowity dystans: 501 km