Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Wiosna Gaik 1 - OP9C1P
Eigenaar: Karougeka
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Reizend
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 03-04-2021
Gemaakt op: 03-04-2021
Gepubliceerd op: 03-04-2021
Laatste verandering: 19-07-2021
10x Gevonden
4x Verplaatst   25.93 km
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
33 x Bekeken
8 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Bazie Wierzbowe obraz stock. Obraz złożonej z odosobniony - 52622157

Święto wywodzi się prawdopodobnie od pogańskiego, słowiańskiego obyczaju gajenia czyli wyznaczania części obszaru leśnego na święty gaj. W staropolszczyźnie funkcjonowało również słowo gaić – czyli zasadzać młody las, które pierwotnie używane było przez Słowian do określenia „zamykania lasu ogrodzeniem” i wyznaczania gaju. Miejsca takie często były ogrodzone lub oznaczone i obowiązywał w nich zakaz wejścia obcym lub nieuprawnionym. Z XV. wieku, z lat 1461–1464 znany jest opis gajenia przez ludność mieszkającą w pobliżu Serocka na Mazowszu, która „zawiązywała gaj” symbolicznymi „kiczkami”, czyli witkami z brzeziny lub rokiciny, aby oznaczyć część lasu, do której mieli zakaz wstępu tzw. "granicznicy" - czyli osoby spoza lokalnej społeczności. Gramatycznie nazwa gaik jest zdrobnieniem nazwy gaj.

Gaik odbywa się zwykle we wtorek po Wielkiejnocy lub na Zielone Świątki, a niekiedy, niezależnie od tych świąt, w pierwszych dniach maja. Polega na tym, że dziewczęta (czasem i chłopcy) stroją gałązkę sosnową lub całą choinkę we: wstążki, świecidełka, kwiaty i dzwonki. Czasami na szczycie przywiązuje się lalkę jako symbol królowej wiosny. Takie ustrojone drzewko lub gałązkę obnosi się ze śpiewem po wsiach i dworach, winszując przybycie „nowego lata”. Bywa, że do tego obnosi się żywą, niedorosłą dziewczynę pod tytułem „królewny”. Jednak w wielu okolicach topi się wcześniej Marzannę.

wg Wikipedii

O skrzynce :

Mobilniak z Gaikiem - u mnie z baziową galazką - możesz przenosić gaik i czynić inne miejsca puszczy Wkrzańskiej Świętym Gajem. Punkt startowy Skrzynki --> Wiosna Święty Gaj. Informacja dodatkowa : każdy z gaikow ma maskowanie pozwalające na ich samodzielne zawieszenie w terenie.

Pamiętaj postaraj się przenosić mobilka na terenie Puszczy Wkrzańskiej lub Puszczy Bukowej czyli okolicznych do Polic i Szczecina, aby przyszła ścieżka tematyczna była osiągalna. Dopuszczam zabieranie Gaika na eventy plenerowe szczególnie w Lesie - również bliskie okolice Szczecina. W razie wątpliwości poprostu zapytaj.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien