Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Zwoltex - OP9C15
Z cyklu: "Państwowe Zakłady Przemysłu..."
Eigenaar: KubaB08
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 04-04-2021
Gemaakt op: 02-04-2021
Gepubliceerd op: 05-04-2021
Laatste verandering: 25-10-2021
24x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
43 x Bekeken
14 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Państwowe Zakłady Przemysłu Bawełnianego.

Początki dzisiejszego „Zwoltexu” sięgają pierwszej fabryki w mieście – Fabryki Karola Straussa. Ta dziewiętnastowieczna firma przejęta i rozbudowana następnie przez Augusta Arleta, miała kompletny ciąg produkcyjny wyrobów włókienniczych.

W czerwcu 1946 roku, wraz z kilkunastoma innymi fabrykami w mieście i okolicach, została ona znacjonalizowana i weszła w skład Państwowych Zakładów Przemysłu Bawełnianego w Zduńskiej Woli. Poszczególne ich oddziały miały literację od "A" do "J". W 1950 roku zapadła decyzja budowy wielkiego kombinatu bawełnianego z nową przędzalnią cienkoprzędną, tkalnią, suchą wykończalnią oraz farbiarnią. Nowy główny zakład powstał w 1962 roku przy ulicy Spacerowej, w północno-wschodniej części Zduńskiej Woli. Skupiał on ponad połowę ciągle rosnącej produkcji. Wraz z dwoma innymi, starymi oddziałami ZPB zatrudniało łącznie ok. 2500 pracowników. Jako, że przemysł włókienniczy zawsze był silnie sfeminizowany - przy zakładzie wybudowano żłobek, który przez długi czas był jedynym żłobkiem w mieście.

(źródło)

W 1974 roku pojawia się nowa nazwa - ZPB „Zwoltex”. Wprowadzono nowoczesne wzornictwo i nastawiono się na produkcję koców i ręczników. Stały się one hitem eksportowym zakładów. Oprócz oficjalnego eksportu przez państwową Centralę Handlu Zagranicznego, również tego „turystycznego” eksportu. Warto przypomnieć, że zagraniczne wycieczki Polaków w latach 70–tych i osiemdziesiątych polegały na realizowaniu obowiązkowego programu biura podróży oraz „czasie wolnym”, w którym wszyscy uczestnicy włącznie z pilotem / przewodnikiem usiłowali opchnąć „tubylcom” przywiezione z Polski artykuły, zamieniając towar na miejscowe produkty i złoto (wycieczki do ZSRR i innych Demoludów) lub na upragnione „zielone” (Turcja i kraje Europy Zachodniej).

Przedsiębiorstwo borykało się jednak z problemem niezbędnej ilości ciepła i pary technologicznej na własne potrzeby. Rozwiązano tę kwestię na zasadzie umowy z ...PKP.  Do „Zwoltexu” przekazano lokomotywę parową Tr203-184 w charakterze kotła stałego. Pojazd  przybył w 1977 roku, z Nasielska. Lokomotywa pracowała w głównym zakładzie przy ulicy Spacerowej do ok. 1983 roku, kiedy to podłączono fabrykę do publicznej sieci ciepłowniczej. Wtedy ją zezłomowano. (źródło)

(źródło)

Ówczesny „Zwoltex” dysponował własnym Zespołem Szkół Włókienniczych z klasami o kierunkach „tkacz”, „przędzarz” i „farbiarz”, dwoma Ośrodkami Wypoczynkowymi (karkonoski Jagniątków i Strumiany nad Wartą), własną przychodnią zdrowia oraz Zakładowym Domem Kultury z Zespołem Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie”. Czyli ówczesny „pełen wypas”!!! Wisienkę na torcie stanowiły coroczne „biesiady piwne”, na których pracownicy mogli się jeszcze bardziej … zintegrować.

(źródło)

"Zwoltex" przetrwał transformację ustrojową, ale z dużego kombinatu składającego się z trzech zakładów i zatrudniającego prawie 4 tysiące osób stał się jednozakładowym, z zatrudnieniem na poziomie 600 pracowników. Pozbyto się całej zbędnej infrastruktury i obiektów. Zmieniły się technologie, ale firma w dalszym ciągu jest krajowym liderem produkcji całej gamy ręczników, od kuchennych przez łazienkowe, plażowe, kąpielowe, hotelowe, reklamowe, frotte, welurowe po bambusowe. W dalszym ciągu produkuje również koce, prześcieradła oraz inne tekstylia dla domu.

********

Źródło: Sznajder A., "Sekrety Sieradza i Zduńskiej Woli", "Księży Młyn" Dom Wydawniczy, Łódź 2016

********

Kesz znajduje się na kordach. Magnetyk.

 

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Biurowiec i sklep firmowy Zwoltexu.
Interessante plek --- Zwoltex - główna brama wjazdowa.
Logs: Gevonden 24x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs