Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cukrownia Wieluń - OP9BJR
Niszczejący Wieluński Zabytek :(
Eigenaar: DarekHaniaZosia
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 06-03-2021
Gemaakt op: 07-03-2021
Gepubliceerd op: 08-03-2021
Laatste verandering: 14-08-2022
16x Gevonden
3x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
41 x Bekeken
7 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
4 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: krogulec, Lumen, Marcello002, xlud
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

                                                                              Wieluńska Cukrownia

 

Prace przy budowie rozpoczęto wiosną 1911 r. Według ustaleń Zbigniewa Rasiewicza, projektantem fabryki był inż. Allert17, prace budowlane prowadziła firma Borman i Szwede, a nadzorował i kierował nimi Ludwik Buhle18.
Dla budowniczych Cukrowni wzniesiono dom mieszkalny, stojący do dziś przy ul. J. Długosza 18. Budynek ten pełnił dwie funkcje - był zarazem hotelem i stołówką. Drugim wzniesionym obiektem była łaźnia ogólna z czterema wannamii z ciepłą wodą. Budynek ten również zachował się do dnia dzisiejszego. W latach 50. dobudowano jeszcze jedno pomieszczenie kąpielowe i ubikację. Łaźnia służyła mieszkańcom przyfabrycznej osady jeszcze w latach 70. XX wieku.

Jedną ciekawostek związanych z budową fabryki, przytoczonych przez Z. Rasiewicza, na uwagę zasługuje sposób budowy komina fabrycznego. 

Grunt, na którym miał stanąć komin o wysokości 65 metrów, był niestabilny, podmokły.
Wiemy ze wspomnień Henryka Rodzocha, długoletniego pracownika Cukrowni,
pełniącego funkcję głównego chemika a następnie głównego technologa, którego ojciec pamiętał czasy budowy, że żelbetonowy fundament komina postawiono na ponad stu wbitych pionowo w grunt balach dębowych. Pomysł okazał się trafny, gdyż komin stoi pionowo po dziś dzień.

 

Druga ciekawostka dotyczy budowy sześciu stawów wody czystej, o łącznej pojemności 90 tys. m3. Wg relacji najstarszych mieszkańców Cukrowni, stawy kopali żołnierze 5. Dońskiego Pułku Kozaków stacjonującego w Wieluniu. Wydobyta ziemia posłużyła do usypania grobli między stawami, dno i boki zbiorników pokryto gliną przywożoną z okolic Mokrska i Krzyworzeki. Sposób zabezpieczenia i jakość wykonania warstwy izolacyjnej stawów okazał się bardzo skuteczny - nie przesiąkały aż do lat siedemdziesiątych, kiedy to podczas prac konserwacyjnych uszkodzono warstwę glinianej wyściółki.
Budowę Cukrowni ukończono jesienią 1912 roku. Wzniesiono także budynki produkcyjne, magazynowe, gospodarcze i mieszkalne oraz wszelkie inne urządzenia niezbędne do procesu produkcyjnego, wszystkie wyposażono w sprzęty, urządzenia techniczne i technologiczne. W 1926 roku wybudowano linię kolejową Kalety-Wieluń-Podzamcze. Równocześnie zlikwidowano odcinek kolei wąskotorowej wiodący do Cukrowni, zastąpiony w 1929 roku istniejącą do dziś bocznicą kolejową normalnotorową, co w dużym stopniu przyczyniło się do rozwoju fabryki.

 

W 1996 r. Cukrownia „Wieluń” weszła w skład Śląskiej Spółki Cukrowej, a w styczniu 2003 r. wraz ze Śląską Spółką Cukrową przeszła w ręce francusko-niemieckiego koncernu Saint Louis Surce. Nowi właściciele zdecydowali o likwidacji produkcji cukru w Cukrowni „Wieluń”. Utrzymano natomiast istniejące plantacje buraka cukrowego; buraki z tych plantacji trafiają do Cukrowni „Wróblin” wchodzącej w skład Holdingu.
Następstwem takich decyzji były zwolnienia z pracy dotychczasowej załogi związanej bezpośrednio z produkcją cukru. W dniu 31 VII 2003 r. 95 pracowników Cukrowni „Wieluń” otrzymało wymówienia z pracy. Był to 91. rok istnienia wieluńskiej fabryki cukru. Cukrownia „Wieluń” przestała istnieć. Hala i budynek administracyjny cukrowni „Wieluń” objęte są opieką konserwatorską, ale nieujętymi w rejestrze zabytków.


W 2008 roku nowi właściciele nieczynnej cukrowni wywieźli z terenu zakładu wszystko, co dało się spieniężyć. Przy pracach rozbiórkowych uszkodzony został zabytkowy budynek dawnej hali produkcyjnej. Potem kompleks na lata został zostawiony na pastwę losu. W maju 2012 całość znalazła się w rękach inwestora z Giżycka, który miał ambitne plany, ale niewiele z nich wyszło. W październiku 2015 r byłą cukrownię wraz z okolicznymi nieużytkami i odbudowaną bocznicą kolejową odkupiła za 12 mln zł gmina Wieluń. Kompleks podzielono na działki pod działalność produkcyjno-usługową. Do tej pory udało się sprzedać tylko jedną.

 

Kesz to magnetyk w którym jest tylko logbook

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Cukrownia
Budynek Administracyjny
Komin
Waga
spojler