Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
PKK - Koton - 857 m - OP9BH0
Lesne piesze wędrowanie
Owner: ziellona
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 03-03-2021
Date created: 04-03-2021
Date published: 06-03-2021
Last modification: 14-05-2021
1x Found
2x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
24 visitors
0 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Take something to write  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Masyw Kotunia (lub Kotonia) ciągnie się od Pcimia, aż po przełęcz Dział. Kotuniem nazywa się cały masyw, położony między dolinami Trzebuńki i Krzczonówki oraz Raby i Więcierży. Nie istnieje szczyt Kotuń, choć miejscowi tak mówią na najwyższy wierzchołek masywu (857 m.n.p.m). Wierzchołek ten zwany jest niekiedy Solniskiem (wg Wikipedii oraz wg przewodnika "Beskid Makowski" autorstwa Dyląga i Sadowskiego. Jednakże, mieszkam pod Kotuniem od lat z górą czterdziestu i nazwy "Solnisko" nie słyszałam nigdy od żadnego miejscowego. W świadomości mieszkańców ten najwyższy wierzchołek to po prostu Kotuń.

Pozostałe wierzchołki to Pękalówka  (formalnie Gronik - 839 m), Gron (na mapach jako Kotoń Zachodni - 764 m) oraz Gorylka (785 m - Jaworzyński Wierch). Jest on częścią pasma Koskowej Góry. Przez masyw Kotunia biegnie szlak żółty (z Pcimia do Makowa Podhalańskiego). Masyw Kotunia jest niemal całkowicie porośnięty lasem mieszanym, choć zdarzają sie enklawy bukowe (cudne buczyny w okolicach polany Bania (GC5W29X) oraz na południowych zboczach). 

W masywie Kotunia można bez przeszkód chodzić bez szlaku. Ale wygodniej jest podążać za żółtymi znakami PTTK (od Pcimia do Makowa) oraz za alternatywą - czyli czarny szlak okrężny, przez wieś Zawadka (gdzie zalecamy początek trasy geokeszerskiej).

Ciekawostka:

Błędna nazwa masywu - Kotoń - jest efektem niedbalstwa austriackich kartografów. Prawidłowa - Kotuń - ma prawdopodobnie korzenie staropolskie (albo jeszcze starsze). Na mapie Miega z 1784 r. pojawia się nazwa Kottuny, zaś w dziele Staszica z 1815 r (O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski). Jeśli jeszcze nie  przekonaliście się do używania nazwy Kotuń, to dodam, że tą nazwą poslugiwali się zarówno prof. Banachiewicz (ten od obserwatorium na Lubomirze i zielonego płomienia) oraz Stanisław  Leszczycki.

Żółty szlak z Pcimia do Makowa, skutecznie omija najwyższy wierzchołek masywu. Prowadzą tu leśne dróżki i ścieżki, wydeprane przez turystów zdobywających wszelkie korony gór. Oni też doprowadzili do oznaczenia najwyższego szczytu pasma, za pomocą kamiennego kopczyka.

To nie tutaj !

Od kopczyka kilkadziesiąt metrow na południowy i południowy zachód są pozostalości cięć pielęgnacyjnych. W jednym z korzeni znajduje się petka z logbookiem. KOrzeń ten znajduje się tuż obok ściezki leśnej. POwinno być dość łatwo go namierzyć.

W sezonie letnim uważajcie na żmije. Najstarsi mieszkańcy wsi powiadają, że w czasie wojny było tu wiellkie żmijowisko. Ponoć bywało, że "wszystko się ruszało, a żmije zwisały zewsząd"

Kesz załozony na spacerze z Klucha, która od dziś nosi dumną łatkę keszopsa:)Opis własny:)na mocnej podstawie przewodnika "Beskid Myslenicki" Dariusz Dyląg, Piotr Sadowski, wyd. Rewasz

 

Podium: 

FTF: Art-Bi

 

Upd.14/05/2021

Ziellona prosi:

PS. Logujcie DNFy, nawet jeśli jesteście pewni, że to geoślepota

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints