Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[GE09] Gąsienica - OP9BG4
Właściciel: R-Sol
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 03-03-2021
Data utworzenia: 03-03-2021
Data opublikowania: 20-03-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 20-03-2021
41x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
47 odwiedzających
33 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

  1. Gąsienica

 

W jaki sposób przemieszczają się gąsienice? Nieco inaczej niż większość stworzeń. Mianowicie pierwsze naprzód przesuwają się… organy wewnętrzne gąsienicy, do których chwilę później dołączają nogi wraz z – mówiąc oględnie – resztą obudowy.

Nikt kto przyjeżdża do Amazonii raczej nie spodziewa się, że znajdzie chodzące po krzakach „żelki”. Patrząc jednak na gąsienice gatunku Acraga coa, można zwątpić. Ich charakterystyczny wygląd nasuwa ewidentne skojarzenia – ale ktoś, kto liczyłby na słodką przekąskę, będzie zawiedziony.

Kot to prawdopodobnie ostatnie zwierzę, które można by pomylić z gąsienicą… choć niekoniecznie. Występujące w południowej Azji, m.in. w Tajlandii, Kambodży czy Wietnamie, gąsienice gatunku Mycalesis gotama wyglądają zupełnie tak, jak gdyby nosiły maskę – według niektórych żywcem przypominającą postacie Hello Kitty.

Wędrujące gąsienice są łatwym celem np. dla ptaków. Bezbronne owady uciekają się więc do podstępu – i formują całe „procesje”, w których iść może nawet 300 osobników jednocześnie. O co chodzi? A o to, że „połączone” ze sobą gąsienice z większej odległości wyglądają jak węże – a do tych drapieżniki podchodzą zawsze z dużo większą ostrożnością.

Jeszcze za czasów prezydenta Busha Amerykanie wpadli na specyficzny pomysł walki z narkotykami. Planowali mianowicie stworzenie gąsienic, które żerowałyby na liściach koki i – zrzucone nad Peru czy Boliwią – wyniszczyłyby plantacje, ograniczając narkotykowy biznes u samego źródła.

Niektórzy jedzą, by żyć, inni – jak gąsienice – żyją, żeby jeść. To ich jedyne zadanie w trwającym zwykle kilka tygodni okresie poprzedzającym przeobrażenie. Swój ziemski żywot większość gąsienic rozpoczyna od pochłonięcia jaja, w którym przyszły na świat, by później skonsumować jeszcze 27 tys. razy tyle, ile same ważą!

Gigantyczne obżarstwo gąsienic nie pozostaje bez wpływu na ich rozmiary. Zawisaki tytoniowe w mniej niż 3 tygodnie są w stanie zwiększyć swoją masę aż 10 tys. razy. Jedzący proporcjonalnie człowiek prawdopodobnie nie wytrwałby do kolacji, nie wspominając nawet o budowaniu mięśni. Tymczasem gąsienice radzą sobie znakomicie – ich ciało to ok. 4 tys. mięśni (podczas gdy człowiek ma ich zaledwie nieco ponad 600).

 

 

SPISZ KOD NIEZBĘDNY DO OBLICZENIA POŁOŻENIA SKRZYNKI FINAŁOWEJ

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 41x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy