Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[SM] Wróbel domowy - OP9B9W
Owner: gagu
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 04-02-2021
Date created: 09-02-2021
Date published: 20-03-2021
Last modification: 20-03-2021
29x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
38 visitors
21 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Description PL

Wróbel zwyczajnywróbel, wróbel domowy (Passer domesticus) – gatunek małego ptaka osiadłego z rodziny wróbli (Passeridae), zamieszkującego Europę, Azję i północną Afrykę. Pierwotnie ptak półpustyń i stepów, pochodzi prawdopodobnie z Półwyspu Arabskiego i Azji Mniejszej. Skolonizował ludzkie osiedla wraz z rozwojem rolnictwa, prawdopodobnie przed kilkoma tysiącami lat. Występuje wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek. Introdukowany (celowo lub przypadkiem) w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australazji i południowej Afryce.

W XIX i XX wieku należał do najpowszechniej występujących gatunków na terenach Polski, przenikając do języka potocznego i kultury ludowej we wszystkich regionach. W roku 1984, kiedy ochroną gatunkową objęto prawie wszystkie ptaki wróblowe, dla wróbla wyznaczono jedynie wiosenny okres ochronny. W latach dziewięćdziesiątych zaobserwowano spadek liczebności wróbla. W roku 1995 wróbel zwyczajny został objęty ścisłą ochroną gatunkową. Według badań opublikowanych w 2003 roku, w Polsce wróbel zwyczajny nadal posiada kategorię „bardzo liczny ptak lęgowy”. Jednak wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest to najliczniej występujący ptak lęgowy w Polsce. Według szacunków Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych, w latach 2008–2012 populacja wróbla zwyczajnego w Polsce liczyła 5,7–6,9 miliona par, co dawało mu trzecie miejsce po skowronku i ziębie.

Według danych z 2015 roku w ciągu ostatniego dziesięciolecia liczebność wróbli w Polsce silnie spadała, do czego przyczyniły się masowe termomodernizacje budynków (brak miejsc lęgowych) i mniejsza dostępność pokarmu na wsi.

Krępy, o stosunkowo dużej głowie i mocnym dziobie. U samca wierzch ciała brązowy z ciemniejszymi paskami, spód szary. Policzki szare, oddzielone brązową pręgą od szarego wierzchu głowy. Na podgardlu czarny śliniak. Na policzku, w odróżnieniu od mazurka (P. montanus), brak czarnej plamki, a na skrzydle tylko jedna biała pręga. Dziób w okresie lęgowym czarny, a poza nim szary. Nogi brązowe lub różowe. Samice o szarobrązowym upierzeniu, na grzbiecie paskowanym, bez wyraźnych cech charakterystycznych. Nad okiem nie zawsze wyraźna jaśniejsza brew. Nogi różowe, dziób szary. Młode podobne do samic.

Długość ciała ok. 16–18 cm. Długość czaszki: 29–31 mm, w tym dzioba: 14–15 mm. Rozpiętość skrzydeł 21–21,5 cm. Masa ciała ok. 20–39 g. Pierzenie dorosłych trwa od środka lipca do środka października.

Źródło: Wróbel zwyczajny [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2020-11-30 19:29Z [dostęp: 2021-02-09 19:27Z]. Dostępny w Internecie: //pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Wr%C3%B3bel_zwyczajny&oldid=61544826

Co do kesza:

Seria keszy "Ptaki na Kozłówce" jest nietypowa ze względu na bliskie położenie jednego malunku od drugiego. Waszym zadaniem jest znalezienie lokalizacji danego ptaszka i odnalezienie kesza zgodnie z poniższą instrukcją.

Sklep po prawej od muralu, długi parapet przy codniku, kesz w jego najniższej części.

Log entries: Found 29x Not found 0x Note 0x All entries