Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Wineta /ŚZ/ - OP9AZJ
Czyli Legenda Bałtyku o zatopionym mieście
Owner: uhuhu
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Puzzle
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 14-01-2021
Date created: 12-01-2021
Date published: 14-01-2021
Last modification: 14-01-2021
4x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
25 visitors
4 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

408BB412-0835-7F5A-7E29-9EA36EF1E2A7.jpg

Wiele lat temu, na północ od wyspy Uznam stało wielkie, portowe miasto – Wineta. Zamieszkiwali w nim ludzie z różnych zakątków świata, którzy wierzyli w różnych bogów, ale wszystkich łączyło jedno: handel.

Miejskie kramy zawsze były przepełnione drogocennymi tkaninami, szlachetnymi kamieniami, złotem i innym bogactwem. Towary przybywały do Winety z całego świata, przywożone na wspaniałych statkach, które codziennie wpływały do portu. Samo miasto również opływało w luksusy – jego bramy zrobiono ze spiżu, domy ozdabiane były złotem, zaś srebro było tak powszechne, że bawiły się nim dzieci.

Mieszkańcy Winety prowadzili dostatnie i rozwiązłe życie. Za nic mieli sobie małżeńską wierność i cnotę, nie obchodziły ich żadne świętości. Pławiąc się w swym bogactwie, kpili sobie z bogów. I to właśnie sprowadziło na nich zgubę.

Pewnego dnia rozgniewani bogowie postanowili unicestwić Winetę, która z niezwykle rozwiniętego, dumnego miasta stała się miejscem, gdzie główne role grały bezbożność i rozpusta. Sprowadzili więc na morze wielki sztorm i fale w kilka minut zatopiły całe miasto.

Według mieszkańców Pomorza, gdy morze jest spokojne, można ujrzeć w głębinach ruiny zatopionego miasta, zaś wieczorami da się słyszeć bicie srebrnych dzwonów. Natomiast raz na sto lat Wineta wyłania się z fal i przez chwilę znów jest pięknym, bogatym miastem, które do zguby doprowadziła bezbożność i rozpusta jego mieszkańców.

 

W

 

Tyle legenda. A teraz czas na konkrety i szukanie prawdziwych skarbów :))

 

Kordy wskazują jedno z potencjalnych miejsc, w których być może znajdowała się Wineta. Choć nurkowałem tam przez kilka styczniowych dni, nie znalazłem niczego poza niezwykle rzadkim glonem – glutownicą. Jego sadzonkę ulokowałem w pobliskim parku. Na pewno marzycie o tym, aby ją obejrzeć. Jeśli tak, musicie najpierw zmierzyć się z arcytrudnym winetowym quizem złożonym z dwóch pytań.

 

A) Na cześć legendarnego bałtyckiego miasta nazwano odmianę pewnej rośliny. Jakiej?

 

- cebuli (A=021)

- ziemniaka (A=042)

- maliny (A=063)

- jabłoni (A=084)

 

B) Na motywach legendy Bałtyku o zatopionej Winecie pewien polski artysta skomponował pewną operę. Zsumuj liczbę liter w imieniu i nazwisku tego pana, a otrzymasz B. Podpowiem, że ów kompozytor ma świnoujskie epizody w CV, jest patronem jednej z ulic w uzdrowiskowej części Świnoujścia, zaś kurant na wieży Muzeum Rybołówstwa Morskiego codziennie wygrywa fragment utworu tego artysty.

 

Glutownicę znajdziesz na następujących współrzędnych:

 

N 53 55. A

E 14 16. B x 18

 

Kesz rozmiaru mikro w większym maskowaniu. Po podjęciu odłóż w to samo miejsce i w miarę możliwości zabezpiecz przed dzikami – dziękuję bardzo. W razie problemów skorzystaj z fotopodpowiedzi. Powodzenia, dobrej zabawy.

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 10 times, Hits: 5 times.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Morszczyn parkowy
Log entries: Found 4x Not found 0x Note 0x All entries