Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
Na ziemi nieznanej - OP9AYE
Mesa pod chmurką
Eigenaar: eliksir
Lijst met deelnemers
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Evenement
Grootte: Geen behuizing
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 48:00 h    Lengte: n/b
Datum evenement: 09-04-2021
Gemaakt op: 10-01-2021
Gepubliceerd op: 10-01-2021
Laatste verandering: 09-04-2021
6 Deelgenomen
25 Wil deelnemen
10 Opmerkingen
watchers 19 Volgers
248 x Bekeken
3 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

 

PROLOG

 

 

W roku 1135 do rybackiego portu w Pucku przeprowadza się pochodząca z Gdańska rodzina Fiszermann. Zygmunt Fiszermann wraz z żoną i dziećmi planuje zająć się połowem ryb którego od najmłodszych lat uczył się od swojego ojca. Mając jedynie swoją łódź i to co udało mu się odzyskać ze spalonego gospodarstwa swojego ojca udaje im się osiedlić w osadzie portowej.

 

 

Średniowieczny Port w Pucku

 

 

Niestety wody Bałtyku nie zawsze są na tyle łaskawe aby mógł on spokojnie wyżywić swoją dziesięcioosobową rodzinę z rybołóstwa jednak mając w ręku morski fach chwyta się przeróżnych prac związanych z żeglarskim rzemiosłem sukcesywnie przekazując nabytą wiedzę swoim potomkom. Później przez około dwieście lat jego synowie, wnuki a później prawnuki kontynuują rodzinną tradycję do czasu kiedy stan wody w morzu bałtyckim podnosi się do tego stopnia że istnienie portu w dotychczasowym miejscu staje się niemożliwe. W 1348 roku Puck uzyskuje prawa miejskie i zostaje ulokowany w okolicach dzisiejszego (2021) rynku gdzie z zalanej przez wody Bałtyku osady przenosi się większa część przodków Zygmunta. Jedynie 30-stoletni Kacper Fiszermann nie może pogodzić się ze 'zniknięciem' portu i postanawia wraz z żoną i dziećmi odpłynąć swoją łodzią w poszukiwaniu lepszego losu i portu który będzie choć trochę przypominał ukochany Puck za czasów świetności. Od tego czasu dla reszty rodziny słuch po nim ginie a on sam po kilku latach tułaczki osiedla się w szwedzkim Halmstad. Rodzina odnajduje się w Szwecji i nie w głowie im powrót do ojczyzny.

Jest wiek XVII i przodkowie Kacpra dalej mieszkają w pięknym Halmstad. Rdzenni Szwedzi zdają sobie sprawę z pochodzenia rodziny Fiszermann jednak ze względu na zasługi dla morskiego rzemiosła, pracowitość oraz zaangażowanie w budowaniu świadomości morskiej traktują ich jak swoich. Dopiero w trakcie trwania wojny polsko-szwedzkiej kiedy podczas Bitwy pod Oliwą 28 Listopada 1627 roku na wodach zatoki gdańskiej zatopiony zostaje przez Polaków Szwedzki okręt Solen postanawiają wygnać z miasta rodzinę z polskim pochodzeniem. Rodzina Fishermann zmuszona jest spakować cały dobytek na łódź i wyruszyć w podróż w poszukiwaniu 'ziemi obiecanej'. Będąc świadomym pochodzenia i przodków postanawiają wrócić do Pucka aby spróbować odnaleźć swoje korzenie i kontynuować morskie tradycje rodziny w rodzimym kraju. Wyruszają z początkiem kwietnia. Podróż morska nie trwa długo i nie należy do najtrudniejszych jednak po minięciu Rybitwiej Mielizny jednostka nie mając na pokładzie nawigatora który znałby akwen zatoki puckiej 9 kwietnia 1628 roku wpływa na płyciznę a załoga złożona wyłącznie z członków rodziny Fiszermann w wyniku pogarszających się warunków atmosferycznych zmuszona jest opuścić jednostkę udając się wpław do najbliższego brzegu. Docierają do pozostałości po starożytnej osadzie łowców fok koło Rzucewa a że zbliża się noc szukają schronienia w pobliskim lesie...

 

 

 

 

 

 

ZAPRASZAMY

 

 

...wszystkich na keszerskie spotkanie terenowe które odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2021 w okolicach Rzucewa. Na kordach spotkania znajduje się Leśna Stanica Łowiecka a spotkanie ma charakter namiotowo-kempingowy. Dla osób które nie czują się na siłach spać w namiocie w połowie kwietnia pobliskie miejscowości (Rzucewo, Osłonino, Puck) oferują noclegi w przeróżnej postaci od niedrogich domków po piękny neogotycki pałac z XIX wieku. Podczas eventu nie zabraknie nowych skrzynek a już istniejące stanowią świetne wypełnienie keszerskiego weekendu. Dla lubiących jednoślady w najbliższym sąsiedztwie znajduje się sporo skrzynek z projektu Rowerowe Pomorze a miejsce spotkania można potraktować jako bazę wypadową do ich zdobywania jadąc zarówno w stronę trójmiasta jak i półwyspu:

 

 

 

Rowerowe Pomorze

 

 

 

Osoby zainteresowane współtworzeniem eventu w jakikolwiek sposób oraz chętne do dołożenia swojej cegiełki w postaci nowej skrzynki/skrzynek (z sugestią na tematykę związaną z morzem) proszone są o kontakt ze mną pod adresem: eliksir1981@gmail.com lub telefonicznie S03-01B-Z4Z. Sugestie i uwagi mile widziane.

 

 

TO TYLE...

 

 

...wkrótce więcej informacji.

z keszerskim pozdrowieniem

eliksirNCT & GeoPiraci

 

 

Ed 2021.04.08

Start ogniska i event właściwy został przesunięty na godziny wieczorne czyli 19-20.

Kajaki ze względu na wzgląd i pogodę na tą chwilę odwołane. Reszta bez zmian.

Afbeeldingen
NCT
NCT
Stanica1
Stanica2
Stanica3
Trasa kajakowa
Głębokości na trasie kajakowej
świeżo uwarzone